روحانیان مبارز انقلابی

روحانیان مبارز انقلابی

در شکل گیری و هدایت انقلاب اسلامی ، چه در دوره اول نهضت (سال 41 تا 44) و چه در دوره دوم نهضت ( سال 56 و 57 ) روحانیان نقش چشم گیر وبه سزایی داشتند . البته نباید این نکته را از توجه دور داشت که به خاطر فضای خاص جامعه ایران  در دوران حکومت شاه، بسیاری تصور نمی کردند که شاه و حکومتش رفتنی باشند.  بنابراین تعداد روحانیانی  که آشکارا و از صمیم قلب و فعالانه عقیده به مبارزه علیه رژیم شاه  داشتند در سراسر کشور، شاید به صد نفر هم نمی رسیدند ؛ و این عده قلیل  بیشتر در قم و تهران مستقر بودند .

 جدای از مراجع معظم تقلید، روحانیان مبارز فعال انقلابی، در دوران مبارزات علیه شاه ، را پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران می­توان به سه دسته تقسیم کرد .

دسته اول روحانیانی که در همان اوایل انقلاب مردند یا شهید شدند .

دسته دوم روحانیان مبارز انقلابی که پس از آغاز انقلاب و همان اوایل، خود خواسته و یا ناخواسته منزوی و خانه نشین شدند .

دسته سوم روحانیان مبارز انقلابی که پس از انقلاب ، راه دخالت در سیاست و حکومت را برگزیدند.

رویه برخورد جامعه ایران و به خصوص نظام اسلامی ایران و یا به طور مشخص، انقلاب اسلامی در قبال این دسته ها بسیار متفاوت بوده است . دسته اول روحانیان نیک نامند، که  نام و نشان آنها بسیار پررنگ است بزرگداشت های فراوان ، نام گذاری روزها و مکان های فراوان به نام آنها است و چاپ آثار ، اسناد و هرچه و هرچه که مربوط به آنها باشد بسیار پر رونق است .

دسته دوم گمنامان انقلاب اند که به دلیل انزوای خود ، اغلب نه نام نیکی از آنها بر سر زبانهاست و نه از آنها به بدی یاد می شود . نه بزرگداشتی و نه نام خیابانی و نه ترویج اسناد و مبارزات انقلابی آنها در دست اقدام است . این روحانیون کلا فراموش شده اند .  به طوری که اخیرا برای تالیف کتابی پیرامون تاریخ انقلاب اسلامی به دویست عنوان کتاب در همین زمینه مراجعه داشتم و برای قسمتی از کتاب ، پیرامون یکی از روحانیون مبارز انقلابی تحقیق نمودم حتی یک صفحه شرح حال از ایشان نیافتم ؛ این موضوع برایم بسیار جای تعجب دارد که چگونه هیچ اثری از یک روحانی مبارز فعال انقلابی در آثار چاپ شده فراوان  پس از انقلاب موجود نیست. 

دسته سوم روحانیون مبارزی هستند که در سیاست و حکومت ماندند، این دسته خود به دو گروه قابل تقسیم اند .

عده بسیار زیادی که بدنام هستند و نظام اسلامی ایران، علاقه ای به ذکر نام آنها ندارد و حتی بسیار جای تعجب است که با وجود نقش پررنگ و موثر آنها در مبارزات ،  در نقل وقایع انقلاب و جنگ ، به گونه ای  این وقایع تشریح می شود که وجود و نقش آن­ها در این وقایع منتفی فرض می شود و انگار نه انگار که این روحانیان، در ایران  وجود خارجی داشته اند .

حتی گاهی در تولید و نشر اسناد و خاطرات انقلاب، چنان افراط و تفریط دیده می شود، که برخی اشخاص بسیار فعال و اثر گذاردر مبارزات انقلاب، آثار انقلابیشان تا کنون منتشر نشده است. اما افرادی که تا روز 22 بهمن فعالیت انقلابی قابل توجه­ای نداشته اند ، کتاب خاطراتشان توسط برخی از ارگانها ، به عنوان مبارز انقلابی منتشر شده است.  به طوری که نسل جوان ایران تصور می کنند که ایشان از ارکان انقلاب بوده اند .

گروه دوم از روحانیونی که پس از انقلاب در سیاست و حکومت مانده اند ، عده قلیل و انگشت شماری هستند که هنوز اقبال نیک داشته اند و بد نام نشده اند؛ یا بدنامشان نکرده­اند . البته قضاوت درباره ایشان زود است و باید صبر نمود تا گذشت زمان سرنوشت آنها را نیز مشخص کند . چرا که شب دراز است و قلندر بیدار .

این نوشته در صدد آن نیست تا فرضیه « انقلاب، فرزندان خود را می بلعد » را اثبات کند، بلکه در صدد امر به معروف است. اکنون، همانگونه که موظف شدیم نسبت به دولت ها قسمت پر لیوان را هم ببینیم  و دچار افراط و تفریط نشویم . همین رویه را نیز باید و یا می­توانیم در قبال روحانیون مبارز انقلابی داشته باشیم . اگر از برخی رویکردهای این مبارزان انقلابی راضی نیستیم؛ و یا سلیقه متفاوت از آنها داریم،  این نمی تواند دلیل قانع کننده ای باشد که نقش آنها را از صفحه انقلاب و مبارزات آن پاک و حذف نماییم؛ یا به طوری با نشر فیلم و کتاب های مختلف گزینشی که منابع و اسناد آیندگان ایران عزیز هستند، کاری کنیم تا نسل های آینده وقتی تاریخ مکتوب و تصویری انقلاب را می خوانند و یا می بینند ، تصور کنند که انقلاب اسلامی ایران یک شبه و به یکباره متولد شده است. و مهم تر اینکه  در ضمن این رویه نادرست ، حق روحانیون مبارز انقلاب اسلامی ایران پایمال خواهد شد .

/ 2 نظر / 19 بازدید

عجیب هست که من هم امشب ، شاید نیم ساعت قبل از اینکه این پست را ببینم، با ابوی در مورد بعضی از این شخصیتهایی که «انقلاب ساز» بودند و شاید نقششان از برخی کسانی که تحت عنوان مبارز در بین ما مطرح است بیشتر و زحمات بیشتری نیز متحمل شده اند ولی در تاریخ مکتوب در مورد آنها سخن گفته نشده گفتگو میکردم. برخی را یاد کردم و فاتحه ای خواندم.

علیرضا

اگه مرد بودی مثال میزدی!میترسی؟