شرح حال آیت الله مدنی تبریزی

                                                                 شرح حال آیت‏اللَّه مدنى‏تبریزى

ولادت

در تاریخ 1307 شمسى در تبریز دیده به جهان گشود.

دوران طفولیت را با دو برادر ابوینى خود، در خانواده جلیله سیادت، زیر نظر پدر و مادرى متدین و مهربان، باتربیت صحیح، سپرى کرده‏اند.

پدر بزرگوارشان مرحوم حاج سید قاسم حسینى فرزند مرحوم حاج سید عیسى حسینى رحمهمااللَّه از أجله‏سادات حسینى و از أخیار تجّار علاوه بر غناى معنوى، داراى غناى مادى هم بوده‏اند. و در اثر همین دارائى وثروت، در میان همسایه‏ها و اقران خود، به دستگیرى از مستمندان و مساکین، مشهور بوده و یکى از خیّرین‏بازار به حساب مى‏آمدند. خداوند غریق رحمت خود و با اجداد طاهرینش محشور گرداند.

دوران جوانى

ایام نوجوانى خود را با جدّیت تمام، صرف تحصیل علوم روز در مدارس دولتى آن زمان، مى‏نموده‏اند که درنیمه راه پدر بزرگوارشان با تأکید فراوان، ایشان را وادر مى‏نمایند که به درس طلبگى رو آورده و مشغول‏تحصیل علوم دینى باشند.

و چون والد بزرگوارشان از جمله اغنیا و ثروتمندان به شمار مى‏آمد اجازه نداده بود از وجوه شرعیه استفاده‏نماید و تا زنده بود این ممنوعیت ادامه داشته است. )خدایش رحمت کند(

بنا به دستور پدر در حدود 16 سالگى، دوران پُر بار جوانى را در حوزه علمیه تبریز تا کتاب »کفایة الاصول« نزداساتید بزرگوار و بنام آن زمان گذرانده و خود نیز، از اساتید دروس »ادبیات« آن شهر قرار گرفته و شاگردان‏زیادى تربیت نموده‏اند.

سپس به شهر مقدس »قم« شهر کریمه اهل بیت3 و شهر علم و اجتهاد، مهاجرت نموده و به ادامه تحصیل،مشغول شده‏اند.

در قم

با اینکه خود در قم از سطوح عالیه )کفایتین( نزد اساتید نامدار حوزه، شروع به تحصیل‏نموده‏اند، خودنیزبه‏تدریس کتب مختلف در رشته‏هاى گوناگون، مخصوصاً »ادبیات« مشغول شدند طورى که »شرح مطول«ایشان مورد توجه اساتید و بزرگان حوزه‏ها و شخصیّت برجسته‏اى مانند مفسّر کبیر قرآن مرحوم علامه

طباطبائى؛ صاحب تفسیر و زین »المیزان« قرار گرفته و تقریظى بر آن مرقوم فرموده‏اند

روز به روز، طبق روال عادى حوزه، به مدارج عالیه صعود نموده، شرح مفصلى به کتاب »رسائل« شیخ‏انصارى؛ در هفت جلد نوشتند.

این شرح، با استقبال شایان اساتید بزرگ حوزه و مورد تأیید و تشویق بزرگان قرار گرفت و مخصوصاً از طرف‏مرجعیت بزرگ شیعه، حضرت آیت اللَّه العظمى بروجردى1 مورد عنایت خاص قرار گرفت.

حضرت آقا: در »قم« با همت عالیه خود از محضر اساتید و مراجع طراز اول حوزه، استفاده شایان نموده و درکنار آن، در نتیجه تدریس فراوان، از حوزه درس ایشان، شاگردان فاضل و لایق به جامعه اسلامى تحویل‏گردیده است.

شاگردانى که در اثر تربیت ایشان به مدارج بالاى علمى، از اساتید حوزه گرفته تا مصادر بالاى کشورى به‏خصوص مناصب قضائى، راه یافته‏اند.

تألیفات و آثار منتشر شده

1 - الفوائد الادبیّة: اولین تألیف ایشان در تبریز مى‏باشد که بعد از چاپ و نشر، مورد پسند علماء و فضلاء قرارگرفت.

2 - شرح مطوّل: به نام توضیح المطوّل که در کتابخانه‏هاى حوزه علمیه قم موجود است و این تألیف نیز موردتوجه علمائى که در ادبیات خُبرویّت دارند، در حوزه علمیه قم، نجف و مشهد قرار گرفت.

3 - شرح رسائل: در هفت جلد که چهار مرتبه به چاپ رسیده و در حوزه‏هاى علمیه مورد استفاده فضلاء قرارگرفته است.

4 - حاشیه بر عروة الوثقى: در دو جلد با اشاره به ملاکات مسائل و دو مرتبه نیز چاپ شده است

5 - منهاج الاحکام: استدلالى در حدود بیست جلد که بعضى از آنها به طبع رسیده و بعضى دیگر آماده چاپ‏است و جلد اول از این کتاب پنج مرتبه به چاپ رسیده و پیش علماء، مطلوب واقع شده و در بعضى از حوزه‏هاجزء کتب درسى تدریس مى‏شود.

6 - الارشاد الى ولایة الفقیه: تألیفات قبلى که ذکر شد، چندین سال قبل از انقلاب به چاپ رسیده و لکن این‏تألیف بعد از انقلاب چاپ شده است.

7 - توضیح المسائل: که سى مرتبه به چاپ رسیده است.

8 - المسائل المستحدثه: در چهار جلد که نه مرتبه چاپ شده و جوابگوى اکثر مسائل جدید مى‏باشد و به نوبه‏خود بى نظیر است و در دست فقهاء و علماء و مؤمنین قرار گرفته است.

9 - چهار مسئله مورد ابتلاء: که اخیراً مورد سؤال قرار گرفته و جواب داده شده و در دسترس علماء و مؤمنین‏گذاشته شده است.

10 - الفوائد القمیّة: در رابطه با قرآن، دعاء، ذکر و مسائل متفرقه کثیره که مورد ابتلاء است.

11 - کتاب الجهاد فى بیان حکم اقسامه

12 - کتاب الدفاع فى بیان حکم اقسامه

13 - رسالة فى حکم المفسدین فى الارض

14 - رسالة فى المحارب فى بیان احکام اقسامه

15 - رسالة فى اقسام القتل

16 - رسالة فى قاعدة لاضرر

17 - رسالة فى علم غیب الائمة: تفصیلاً

18 - مختصر الاحکام

تألیفات و آثار منتشر نشده

1 - شرح حاشیه ملا عبداللَّه

2 - شرح معالم الاصول

3 - شرح مکاسب

4 - شرح کفایة الاصول جلد 1 و 2

اقامت در شهر مقدس قم

در حدود شصت سال است که در حوزه علمیه قم مشغول تدریس و تدرّس مى‏باشند و شاگردهاى خوب‏تربیت نموده‏اند که فعلاً بعضى از آنان در قوه قضائیه و بعضى از آنها در ترویج احکام دین مبین در شهرها وروستاها مشغول انجام وظیفه مى‏باشند.

مواعظ و نصایح

آن بزرگوار در هر مقطعى و یا موقعیتى که برایش پیش مى‏آید، با قلم و قدم و بیان، طلاب و محصلین علوم دینى‏و اهل منبر را، با نصایح عالمانه و پدرانه خود ارشاد و راهنمائى کرده و از هر فرصتى استفاده مى‏نمایند و حتى‏با پخش اوراق نصیحتى در این زمینه، از کوشش و راهنمائى خود، فروگذار نمى‏شوند.

اهمیت دعا و توسل به ائمه اطهار

ایشان به دعا، توسل و گریه )بر مصیبت اهل بیت پیغمبر:( اهمیت زیادى قائلند و مى‏فرمودند: اکثر اوقات من‏مشکلات خود را با دعاى مؤمنین حل مى‏کنم حضرت آقا، در مناسبتها )مثل ماه مبارک رمضان، محرم، صفر وروزهاى وفات و شهادت( که درس تعطیل مى‏شد از شاگردانش درخواست دعا مى‏نمودند و مى‏فرمودند: ازشما التماس دعا دارم، مطالبى که مورد نظر من است فراموش نکنید و من هم شما را دعا مى‏کنم.

/ 0 نظر / 7 بازدید