نقاشی رو قورت بده

نقاشی رو قورت بده

 به نام خدا

مقدمه

من شخصا هیچ عقیده­ای به استعداد ندارم. به نظر من، همه شاعرند، همه نویسنده­اند و همه نقاشند. همه، توانایی هر کاری را دارند. و اگر شما شاعر نیستید، نه اینکه توانایی شعر سرودن ندارید، بلکه در موقعیت شعر سرودن قرار نگرفته­اید.

این کتاب، برای تمامی کسانی که علاقمند به نقاشی هستند، ولی نقاش نیستند، نوشته شده است. پس هر کس فقط با یک بار دل دادن به این کتاب ، حتما و حتما، نقاش می­شود.

بعد از خواندن این کتاب، اگر نقاش نشدید، یا بیمار هستید یا گرفتار. اگر گرفتاریتان زیاد است بهترین راه، توجه به مرگ است. شما فرصت اندکی تا مرگ دارید، شاید سالهای خوش زندگی را به جای تفریح و نقاشی و شعر و ... صرف اموری می­کنید که جز گرفتاری برای شما، ثمری ندارد. همین الان جبران کنید.

نصیحت تمام شد.

معمولا در مقدمه یک کتاب ، توضیحاتی پیرامون مطالب کتاب می­دهند. اما این کتاب، آنقدر روان و ساده و جذاب است، که نیازی به پرگویی در مقدمه ندارد. این کتاب فصل بیداری خلاقیت و توانایی شماست.

شما خلاقید؛ ولی پیرامون شما آنقدر شلوغ است که توجه­ای به این خلاقیت ندارید.

شما خلاقید و این، ادعا نیست. چند روز به من فرصت دهید تا زیبایی­های خود را آشکار کنید. چند روز دیگر، اطرافیان شما مشغول تعجب از آثار نقاشی­هایتان هستند. در آن زمان، سعی کنید که تعجب دیگران را ادامه دهید، تا از غبطه، سرخ شوند.

خوب، حالا که نمی­خواهم پیرامون مطالب کتاب، مقدمه­ای بنویسم، شاید مناسب ترین کار، کمی "فلسفه بافی" برای نقاشی باشد. برای چند دقیقه سردرگمی ، لذت بخش است. پس با من فکر کنید.

نقاشی چیست؟

سخت­ترین کار، بیان چیستی مفاهیم و کلمات است. شاید هفته­ها و ماه­ها اندیشه مصرف شود، اما باز نتوان گفت که نقاشی چیست؟

به نظر شما تفاوت نقاشی با تصویر­سازی و گرافیک و کاریکاتور و خط و دیگر گرایشات هنری در چیست؟ آیا فقط اگر چیزی را روی بوم بکشیم نقاشی است؟ آیا موضوع ، ابزار ، اندازه ، تکنیک و یا هر چیز دیگری در نقاشی بودن یا نبودن یک اثر تاثیر دارد؟

یک اثر هنری باید چه چیزهایی در خود داشته باشد و یا نداشته باشد، تا ما آن را نقاشی خطاب کنیم؟

مثلا یک تابلو که در آن این شکل "ن" واقع است، آیا این اثر را خطاطی بخوانیم یا نقاشی؟ اگر با جوهر باشد، خط است؟ یا اگر رنگ و روغن باشد، نقاشی است؟ راستی اگر این اثر با نرمافزار کامپیوتری، کار شود، چطور؟

مرز میان نقاشی و تصویرسازی در چیست؟ چرا اثری را همزمان، عده­ای نقاشی می­دانند و عده­ای دیگر تصویر سازی خطابش می­کنند؟ دقت در همه اینها و مسایل زیادی که اکنون مجال پرداختن به آن نیست، پیچیدگی­های تعریف و چیستی نقاشی را آشکار می­کند.

برای روشن شدن این موضوع، لازم است هنرمندان به صورت واضح و متمایز، مشخص کنند که؛

چه اثری، با وجود چه عاملی، از حیطه هنر نقاشی خارج می­شود؟ و نیز، چه اثری با نبود چه عاملی، داخل در حیطه هنر نقاشی قرار می­گیرد.

البته، این کار بسیار مشکلی است. بعید می­دانم اگر همه هنرمندان جهان، دور هم جمع شوند، بتوانند تعریف مانع و جامعی از نقاشی ارایه دهند. من هم، نقاشی را هرچه تعریف کنم از این قاعده، مستثنا نیست و سبب لبخند شما خواهد بود.

راحت­ترین کار ، این است که گشادترین دامنه را برای این چیستی در نظر بگیریم و بگوییم؛ نقاشی، خلق وجود هر عنصر بصری است که قاب دارد. بنابر این تعریف، تمامی گرایشات هنری زیر مجموعه نقاشی هستند. خطاط با قلم چوبی و جوهر ، نقاشی می­کشد، تصویر ساز با نگاهی متفاوت در موضوع، نقاشی می­کند و گرافیست با سفارش نقاشی می­کشد.

اگر کسی این تعریف گشاد را بر نمی­تابد، لازم است که واضح و متمایز، نقاشی را تعریف کند، به گونه­ای که منطق و فلسفه بر او نخندند.

فلسفه بافی بس است. من به همین فهم عرفی که از نقاشی داریم، با تمام نقایص­اش، اکتفا می­کنم. و از دقت فلسفی پرهیز می­کنم تا بتوانم با شما، مناسب ترین تفاعم و تعامل را داشته باشم.

پس، شما نقاشید و این کتاب قصد ندارد به شما نقاشی آموزش دهد. این کتاب سعی دارد، این هنری که دارید را نمایان کند. اگر دوست دارید هنرتان پنهان بماند و کسی نفهمد که خلاقیت در شما موج می­زند، حتما و همین حالا این کتاب را به دیگری هدیه دهید.

البته باید توجه داشته باشید که منظور من از این عنوان؛ "نقاشی را قورت بده" که اسم این کتاب است، آموزش­های رایج نقاشی نیست.

نقاشی را با دو نگاه متفاوت، می­توان بررسی نمود؛

یکی، نقاشی­هایی که نقاش در آن سعی دارد، عکسی از منظره­ای داشته باشد و حتی الامکان تلاش طاقت فرسایی می­کند که مو به مو و جزء به جزء یک منظره را به وسیله قلم مو و لوازم بسیاری دیگر، عکاسی کند. که می­توان این نوع نقاشی را گرایش پستی از عکاسی دانست. و یادگیری این نگاه ، سالها به طول می­انجامد. و نقاش، در واقع عکاس است و تابلوی نقاشی، عکسی است که هیچ خلاقیتی از نقاش را انعکاس نمی­دهد. این نوع نقاشی سرشار است از بایدها و نبایدها؛ و توجه نکردن به هر کدام، نتیجه نقاشی را خراب خواهد کرد و نقاش اسیر است و در بند.

اما نگاه دیگر در نقاشی، اعتنایی به عکاسی کردن از مناظر نمی­کند و بیشتر علاقه دارد تا یک تابلوی نقاشی، جدای از ثبت یک واقعیت، معرکه­ای از خلاقیت­های یک نقاش باشد. یک اثر هنری خلاقانه، بیشتر بیننده را متوجه نقاش می­کند تا نقش اثر. در این نگرش از نقاشی، هیچ باید و نبایدی وجود ندارد و شما آزادید و رها.  هر کاری بکنید، همان درست است و نتیجه مطلوب خواهد داشت.

بنابراین، در این کتاب سعی شده تا فرشته خلاقیت شما بیدار شود، تا پی ببرید که شما هم در آزادی کامل، یک نقاش زبردست و ممتازید. من شما را به یک پیکار فرسایشی دعوت نمی­کنم تا پس از سالها تلاش، شأن شما از یک دوربین عکاسی کمتر باشد. اگر علاقمند به عکاسی با اعمال شاقه هستید و دوست دارید شش ماه وقت خود را صرف یک اثر هنری کنید که دوربین عکاسی در کمتر از یک ثانیه آن کار را انجام می­دهد، می­توانید این کتاب را به یکی از دوشمنان خود هدیه دهید تا در اندک زمانی، کمتر از چند روز، او را بدبخت و بی­چاره نمایید.

/ 0 نظر / 102 بازدید