ولی امر مسلمین جهان یعنی چی؟

گاه گاهی، از رسانه های عمومیِ عوام، اصطلاحی به گوش می رسد که به نظر ، اصطلاحی مخدوش و مشکوک است؛ البته شنیدن این اصطلاح و اصطلاحات مشابه آن از عموم عوام ، تعجب بر انگیز نیست، چرا که از عوام ، چیزی جز عوامی توقع نمی رود؛ امّا برخی مواقع ، برخی روحانیون و اهل علمِ گرامی، عوامی می کنند و نادانسته یا ناخواسته ، اصطلاحات عوام را در سخنان و سخنرانی های خود به کار می برند.

یکی از اصطلاحاتی که عمومِ عوام استفاده می کنند، به کارگیری اصطلاح مخدوش و معلول «ولی امر مسلمین جهان» برای مقام معظم رهبری انقلاب ایران است.

اگر بپذیریم که نمایندگان محترم مجلس خبرگان رهبری ، به طبع، از سوی خداوند متعال ، ولی فقیه را کشف و اعلام می کنند ، پذیرفته ایم که وی نایت عام امام زمان علیه السلام است. امّا به هیچ روی نمی توان دامنه این پذیرش را وسعت و گسترش دارد و پذیرفت که؛ ولی فقیه کشف شده توسط نمایندگان و خبرگان ملت ایران، «ولی امر مسلمین جهان» است.

قبول این ادعا ، فرمول پیچیده ای ندارد؛ چون بطلان آن بسیار ساده یا بدیهی به نظر می رسد. فرض کنید در کشور کویت ، مردم پای صندوق رأی بروند و از میان خود و افراد کویتی ، خبرگانی را برگزینند و از خواست و  برآیند رأی آن نمایندگان و خبرگان ملتِ کویت، ولی فقیه که نایب عام امام زمان علیه السلام است، برای آنها (یعنی کشور بسیار کوچک کویت،) انتخاب شود. در این فرض، باید به این چند سؤال پاسخ دهیم:

آیا این ولی فقیه برآمده از آرای مردم کویت، «ولی امر مسلمین جهان» است یا «ولی امر مسلمین کویت؟»

آیا باید یک و نیم میلیارد نفر جمعیت مسلمین جهان به امر و دستورات این ولی فقیه کویت گوش فرا دهند و طابع او باشند؟

آیا اهل علم و روحانیون ایران، از این «ولی امر مسلمین جهان» تبعیت می کنند؟

اکنون نیز، به کار گیری اصطلاح ولی امر مسلمین جهان برای رهبر معظم انقلاب ایران به همین شکل ، غیر صحیح و مخدوش است؛ چرا که مسلمین و خبرگان مسلمین جهان، در انتخاب و کشف و تعیین معظم له نقشی نداشته اند، تا آن عزم و ارادۀ جهانی و خواست و کشفِ خبرگان جهان، بتواند ولایت امری ایشان را جهانی و همگانی نماید.

این تذکر گفته شد نه برای عموم، بلکه برای اهل علم و روحانیون عزیز که علاقمندم، همیشه محبوب باشند. زیرا ؛ همان گونه که اگر اهل علم کشور کویت از این اصطلاح استفاده کنند ، این عمل، مورد تمسخر و استهزاء مردم ایران  و دیگر مردم جهان قرار می گیرد؛ به کارگیری این اصطلاح مخدوش و معلول توسط روحانیون و اهل علم ایران نیز، می تواند باعث تمسخر ایشان در بین مسلمین و مردم جهان شود.

اگر اصطلاح ولی امر مسلمین جهان در عقیدۀ شیعه کارساز است، کارسازی آن فقط به واسطۀ وجود امام معصوم علیه السلام می باشد؛ چرا که عقیده داریم؛ انتصاب وی مستقیم و بدون واسطه از سوی خداوند متعال صورت می پذیرد و وابسته به رأی و کشف مردم که ممکن است همراه اشتباه نیز باشد، نیست.

بنابراین در دوصورت میتوان این اصطلاح را مورد استفاده قرار داد. یکی برای امام معین شده از جانب خداوند متعال و دیگری نایب عام امام علیه السلام که توسط خبرگانِ «تمام مردم و مسلمین جهان» معین شده باشد.

اما از آنجایی که اکثریت مسلمین جهان که بیش از  یک میلیارد نفر هستند به این عقیده با شرایط و جزئیات مورد عقیدۀ تشیع، پایبند نیستند، به نظر می رسد شیوع این اصطلاح ، حداکثر در بین شیعیان جهان می تواند کاربردی باشد؛ که همان نیز به علت تنوع و تشتت سلایق اعتقادی شیعیان جهان، بعید است محقق شود. بنابراین و دست بالا، ولی فقیه ایران، می تواند «ولی امر مسلمین ایران» باشد.

/ 5 نظر / 104 بازدید

پس از نام خدا و سلام بر رسول اعظم س و شجره طیبه آن حضرت آنکه گاهی می گویند دوم دبستان می شود بشود معلم کلاس اول آری اگر خدا خواهد و بردل بنده نیازمندش ندای لبیک باذن خدا و لسان گویای بنده بنشاند آری می شود مگر نبود در شب معراج نبی اکرم اسلام صل الله علیه و اله و سلم امیر المومنین شیر خدا امام معصوم در جایی که جبرئیل امین خدا بر بالین آن حضرت نه بر قامت استوار خویش دیدند که جبرئیل استنکاف می کند بر امدن به پیش و فرمود حضرت تو یاور و همراه منی چه شده است که دست رد به ما بر پیش تر میزنی گفت بالم ندارد انقدر سو که کنم رهت یا مصطفی امین الله خیر الکاتبین معذورم دراین بین دیدن دست علیست بر دست رسول امد ندا که پیش ای به نوش از این اکسیر وفا اهلبیت خودت باشد دستگیر تو حین الوفا حین العطا البته از دید محتاط و شکاک شما صد در صد احادیپ هم موجد شکاف و تردید به حکم قیاس و نهی و دل نبستگی که البته نیمیش در مورد شما صادق است پس در لسان الله و طریقت الله نام و موعد و جای و مکان و هستی و زرضا مثل این می ماند که بگوییم چون مامون امام رضا س را تنها به طوس خواند از باب ولایتی که پیش از او سبت رسول الله گشته بود بر آن نام ولی یدو

سيدمهدي

و به همين دليل حقير پنج پيشنهاد طرح كردم براي ولايت فقيه، سه سال پيش. مطلب دقيقي فرموديد.

سيدمهدي

در اين نشاني يافت مي‌شود: http://rastan.parsiblog.com/Posts/114

حبيب

ولی امر مسلمین جهان یعنی چه؟ ولایت بر اموال و اعراض و نفوس مردم از شؤون ربوبیت الهى است و تنها با نصب و اذن خداى متعال، مشروعیت مى‏ یابد و چنان که معتقدیم این قدرت قانونى به پیامبر اکرم(ص) و امامان معصوم(ع) یکى بعد از دیگرى داده شده است. در زمان غیبت بر اساس ادله عقلى متعدد و روایات زیادى که از امامان معصوم(ع) وارد شده فقیه جامع‏ الشرایط عهده‏ دار منصب ولایت و رهبرى جامعه اسلامى مى‏ باشد و از طرف امام زمان(عج) به صورت عام منصوب مى‏ باشند. بنابراین نصب ولى امر مسلمین جهان، یکى از القاب واقعى براى مجتهد جامع‏ الشرایطى است که در زمان غیبت امام معصوم(ع) براى رهبرى و اداره امور سیاسى، اقتصادى، اجتماعى و… جامعه، از سوى امامان معصوم(ع) منصوب گردیده است و بر این مطلب دلایل عقلى و نقلى متعددى دلالت دارد.مانند:توقیع شریف امام زمان(عج)که مى‏ فرمایند:واماالحوادث الواقعة فارجعواالى رواةاحادیثنافانهم حجتى علیکم واناحجةالله علیهم‏ وادله بسیار متعدد دیگر.پس چنین نیست که لقب ولایت و جانشینى از امامان معصوم(ع) را خود ولى‏ فقیه براى خود برگزیده باشد. بلکه از طرف امامان معصوم داراى چنین مسؤولیتى مى‏ باشد. اما این که چگونه ولى‏ ف

تجزیه ات خوب بود اما مرده شور ترکیبت رو ببره