تلقی غلط از روحانیت

به نام خدا / افراد جامعه به جهت جسمی از دو حال بیرون نیستند، یا سالم هستند یا مریض. افرادی که در سلامت جسمی به سر می­برند نیز دو دسته اند؛ یا عالم و دانای در سلامتی و تندرستی هستند، یا ناخودآگاه در مسیر سلامتی قرار گرفته­اند. این دسته شاید بسیار اندک و غیر قابل توجه باشند.

در آن سو، افرادی که مریض هستند نیز خود از جهتی، به دو دسته تقسیم می­شوند؛ آنهایی که با اطلاع از مریضی خود، علاقمندند تا با اقدام عملی، به سلامتی دست پیدا کنند. و آنهایی که یا جاهل به مرض خوداند و یا به دلایلی، علاقه­ای به درمان جسم خود ندارند. بنابراین، لااقل افرادی که مریض­اند و علاقمند اقدام عملی درمان خود هستند و به درمانگاه مراجعه می­کنند را می­توان با دیدی مثبت نگریست.

در یک جامعه واقع بین، مردم هیچگاه تمامی این افراد را در یک سطح نمی­دانند. و بین "عالم تندرستی" و "مریض جاهل" و "مریض درمانگر"، تفاوت قایل می­شوند. ولی جای تعجب است که چرا مردم، نمی­توانند همین تفاوت جسمی افراد را در تفاوت معنوی آنها، هضم کنند. به عبارت دیگر ، باید توجه داشت که افراد جامعه، از لحاظ معنوی نیز ، سالم و مریض هستند. به طوری که بی هیچ مبالغه­ای، ما انسانها غالبا از جهت معنوی، مریض و حتی دچار امراض مختلف معنوی هستیم.

افراد مریض معنوی نیز همانند مریض جسمی، دو دسته هستند، یا اطلاع از مرض خود دارند و به درمانگاه مراجعه می­کنند و خود را در مسیر سلامتی قرار می­دهند و یا آنهایی که جاهل به مرض خود هستند و یا اینکه علاقه ای در مراجعه به درمانگاه ندارند.

یک تلقی غیر واقع بینانه مردم، باعث شده، تا ضربه­هایی مهلکی به بنیان معنویت اجتماعی اسلامی، زده شود. این نوشته درصدد است تا این تلقی غلط را در حد خود، تصحیح نماید. شاید همه مردم توجه نداشته باشند که حوزه علیمه، درمانگاه معنوی است و افرادی از سراسر ایران یا حتی جهان، با نگرشهای فرهنگی و اجتماعی مختلف و با روحیات و خلقیات شخصی گوناگون و با توانایی و هوش های رنگارنگ ، به این درمانگاه معنوی مراجعه و ثبت نام می­نمایند. جوان و پیر، خوش اخلاق و بد اخلاق، خسیس و سخی ، پولدار و فقیر، تند ذهن و کند ذهن و هزاران خصلت و خوی دیگر. آنچه نباید نادید گرفت این است که همه اینها، یک قدم از من و شما جلو هستند، که توجه به مریضی خود داشته­اند و اقدام عملی برای بهبود خود نموده­اند.

اما نکته قابل توجه­تر این است که؛ از زمانی که علاقمندان وارد حوزه علمیه یا درمانگاه معنوی می­شوند ، این تلقی غلط که در بین مردم رایج است و تمامی طلاب حوزه علیمه را با یک نظر می­بینند، ایشان را جانشین و همانند رسول خدا می­پندارند. مردم خیال می کنند که هر طلبه­ای چه آن که امروز ، روز اول ورود اوست و چه آنکه سالهاست در حوزه تحصیل نموده، همه و همه باید عین رسول خدا باشند.

بسیاری از مردم ، نمی­دانند که علم تا عمل فاصله دارد. هر چند که حضرت امیر(ع) می­فرمایند : "ملاک دانش، عمل است." اما این طلبه ها، که علاقمند به درمان معنوی خود هستند، طبق مراحل رسمی حوزه، دو سیر پیشرفت را طی می­کنند . به عبارت ساده­تر، طلاب می توانند دو تحصیل کنار هم داشته باشند. تحصیل علمی و تحصیل عملی. چهار سال اول، غالبا به ادبیات عرب می­گذرد و شش سال بعد به مقدمات فقه و اصول. تازه پس از ده سال، شروع به تحصیل علمی خارج فقه و اصول می­نمایند. اگر این علاقمندان به درمان معنوی، هم در علم دینی و هم در عمل دینی موفق باشند، پس از رنج فراوان و سیر و سلوک می­شوند عالم ربانی و عالم با عمل. اما واضح است که بسیاری نمی­توانند و فقط در مسیر علم دینی، موفق می­شوند. و قادر نیستند عمل را با علم خود همراه سازند.

مشکل اینجا ست که مردم جامعه، تمامی طلاب حوزه علیمه را، به یک چشم می­نگرند و توقعی که از رفتار و سیره و سنت پیامبر (ص) و ائمه (ع) دارند را، یکجا از آنها دارند. بنابراین ، هر حرکتی که تداعی کننده رفتار ایشان نباشد، می­تواند ضربه­ای مهلک بر پیکره مسلمانی مردم باشد؛ و باعث سستی ایمان مردم شود.

افراد جامعه، باید بدانند که هر چند تمامی طلاب، وجه مشترک "لباس روحانیت" دارند؛ اما آنها افرادی مثل بقیه مردم هستند. یعنی همان­هایی که در اطراف ما زندگی می­کنند، همان مردم، با فرهنگ­ها و شخصیت­های مختلف؛ شاید تنها تفاوت روحانیت با مردم عادی، در این است که آنها علاقمند به درمان معنوی خود هستند و آمده­اند تا به مرور زمان خود را درمان و اصلاح کنند.

همه اینها بیان شد تا بدانیم، نباید "روحانیت" را مساوی با اسلام و عمل آنها را مساوی با سنت پیامبر دانست؛ تا هر نادرستی که از آنها سر زد، ما را از اسلام و مسلمانی خود بیزار کند. باید واقع بین باشیم. "طلاب علوم دینی" همین برادر، دوست، پدر و هم شهری­های ما هستند، که یک قدم از ما جلوتر رفته­اند و علاقمند شده­اند تا در درمانگاه معنوی، خود را بسازند و اصلاح کنند. پس نباید تصور داشت، که پزشک و پرستار و مریض، همه در یک سطح باشند.

هر چند از آن سو، طلاب نیز می­توانند این توقع غیر واقع بینانه مردم را، تحقق بخشند و هر چه بیشتر خود را متشبه به رسول گرامی اسلام کنند. و یا لااقل تا زمانی که نمی­توانند این شباهت را در خود ایجاد کنند، در لباس شهرت قرار نگیرند. خداوند می­فرماید: ای همسران پیامبر! هر کس از شما گناه آشکار و فاحشی مرتکب شود، عذاب او دو چندان خواهد بود؛ و این برای خدا آسان است.

/ 0 نظر / 35 بازدید