روحانیت، در عزای اهل بیت (علیهم السلام) کاسبی نکنند

به نام خدا / هر چند وقت یکبار، موضوع حذف برخی از تعطیلات مذهبی همانند شهادت حضرت فاطمه ­(سلام­ الله­ علیها) و حضرت رضا (علیه­ السلام) در ایران رسانه­ ای می­ شود؛ و عده ­ای، بر هدر رفتِ سرمایه­ های کشور سخن می­رانند.

توقع این است که؛ در کشوری شیعه و پیرو اهل­بیت (علیهم ­السلام) مظاهر دینی و مذهبی پر رنگ و به نحو احسن برگزار گردد. البته، خواه این پاسداشت حرمتِ این بزرگان و یا ترویج دین اهل­بیت (علیهم­ السلام)  منوط به تعطیلی باشد و خواه با برنامه­ ریزی مناسب توسط ساستگذاران، این تعظیم و بزرگداشت، بدون تعطیلی انجام شود.

از موضوعِ تعطیلی مناسبت­های مذهبی مهم­تر، حضور مردم در این مناسبت­ها است. بنابراین در این میان، خطبا و روحانیت معظم، از همه مردم، کوچک و بزرگ، چه شیعه و چه غیر شیعه توقع دارند تا مناسبتهای مذهبی حرمت داشته باشند و برای تعظیم و بزرگداشت آن، همۀ اقشار مردم دخیل و سهیم باشند. تا آنجا که روحانیت و مروجان دینی، توقع ندارند که در مناسبتهای مذهبی و مخصوصاً عزاداری اهل­بیت­ (علیهم­السلام) مردم کوچه و بازار، به امور مالی و دنیای خود بپردازند.

شاید این توقع به جایی باشد که ما به عنوان دوستداران اهل­بیت (علیهم ­السلام) ساعات و بلکه روزهایی را از زندگی خود، اختصاص به بزرگداشت و تعظیم شعائر مذهبی و مناسبت­های ویژه آن بدهیم. و دست از کسب و کار دنیا برداریم و خود را در این ایام، وقف احترام به اهل­بیت (علیهم ­السلام) نمایم.

آنچه توجه به آن ضروری است این نکته است که ؛ همه اقشار مردم، با فرض تحقق آن هدف، در  پاسداشت و احترام اهل­بیت (علیهم ­السلام)  چند دسته ­اند و مساوی هم نیستند؛ و اجر آنها نیز بسیار متفاوت خواهد بود. چرا که بسیاری از مردم برای این احترام و تعظیم، جدای از وقت خود برای شرکت در این مجالس، از مال خود نیز صرف­نظر نموده ­اند. مثلاً؛ وقتی یک کاسب مغازۀ اجاره ­ای، یا حتی دانشجویِ دانشگاهِ پولی، یک روزِ تحصیلی ­اش توسط دولت یا خودش، تعطیل می­شود، در ازای این تعطیلی پول پرداخت نموده است. به عبارت دیگر، او وقتی یکِ روزِ مذهبیِ تعطیلی دارد، در قبال آن روز، ضرر به سرمایه­ اش خورده است، و از مالش کاسته شده است. یا هنگامی که یک تاجرِ غیر­مستأجر، یک روز کاری خود را برای ادای احترام به اهل­بیت (علیهم­ السلام)  تعطیل می­ کند، در قبال آن یک روز، سود کمتر برای کار و کاسبی ­اش حاصل شده است. به عبارت ساده ­تر، یعنی ضرر به سود خود زده است.

امّا عده­ ای از مردم متفاوت از دو دسته قبلی هستند. جدای از آن که ضرر به سرمایه­ شان نمی­ خورد و جدای از آنکه ضرر به سودشان نمی­ خورد، حتی در این ایان کاسبی می­کنند و سود می­برند. مثلاً یک روحانی را در نظر بگیرید، وقتی یک روحانیِ مبلغ یا موعظه­ گر یا سخنرانِ مذهبی، مشغول بزرگداشت و تعظیم شعائرِ دینی یا عزاداری اهل­بیت (علیهم­ السلام) است، نه تنها ضرر به سرمایه­ اش نمی­خورد؛ یا ضرر به سوداش نمی­رسد؛ حتی سود مالی می­کند و برای این ساعات و روزها درآمد کسب می­کند.

در این بین، مردم مخصوصاً جوانان، در مواجهۀ بین یک دانشجویِ پولی، که یک­ روزاش تعطیل می­شود و یا یک روز خود را تعطیل می­کند و به عزای اهل­بیت (علیهم­السلام) می­ پردازد، با یک روحانی که غالباً شهریه نیز دریافت می­کنند، چه قضاوتی می­توانند داشته باشند.

شاید حداقل برخی از مردم توقع دارند که؛ رطب خورده منع رطب نکند؛ به این معنا که اگر افرادی از جامعه در ایام تعظیم اهل­بیت (علیهم­السلام) مشغول کار و کسب خود هستند، سخنرانان و واعظان، بر آنها خرده نگیرند و آنها را سرزنش ننمایند.

جالب است بدانید که غالباً روحانیت معظم، در قبال یک ساعت سخنرانی و یا برپایی شعائر مذهبی و عزاداری، مبالغی بین پنجاه تا یک میلیون تومان هدیه یا بهتر بگوییم حق­ الزحمه دریافت می­کنند. حداقل این مبالغ، برای روضه­ خوانی خانگی است، و حداکثر آن برای مجالسِ مذهبیِ خارج از کشور است، که در یک دهه حضور در مجالس اهل­بیت (علیهم­ السلام)، گاهی تا معادل سی میلیون تومان یا بیشتر ، دلار، پوند و درهم هدیه دریافت می­کنند.

به نظر می­رسد که توقع زیادی نباشد، تا اجرای مراسمِ مذهبی، «ملی و رایگان» گردد، تا همان مردمی که از کار و کسب خود دست می­کشند، تا در این مجالس حضور پیدا کنند، دلگرم باشند که واعظان مجالس نیز همانند دیگر عوامل برگزار کننده مجلسِ دینی یا هیئت عزادای، برای رضای خدا و به صورتِ رایگان مشغول وعظ و تعلیم سنتِ اهل­بیت (علیهم ­السلام) هستند. همان گونه که سیره و روش آن بزرگواران دین بوده است.

البته ممکن است برخی از روحانیت معظم معترض شوند که ما در قبال این ساعات و روزهای تعظیم اهل­بیت (علیهم ­السلام) هزینه­ای طلب نمی­ کنیم، بلکه صاحبانِ مجالس، خودشان این مبالغ و هدایا را در اختیار ما قرار می­دهند. شاید این سخن درست باشد، در صورتی که صاحبانِ مجالس تعظم اهل بیت (علیهم­السلام) نیز نگویند که اگر هدیه ندهیم، سال دیگر و یا مجلس دیگر نمی ­آیند.

خلاصه اینکه؛ اگر ترویج دین تأثیرگذار نیست یا تأثیرِ کم دارد، این اشکال به دین وارد نیست، بلکه این عیب و اشکال ، به مروجان دین معطوف است.

/ 3 نظر / 11 بازدید
مهدی

خیلی عجیب این نوشته را دوست دارم

azadeh

عیسی کلاه سرش رفت،رفت آسمان!در آسمان فرشته بسیار است،او تازه شد یکی دیگر.مردانگی به روی زمین ماندن است...(مد و مه- ابراهیم گلستان) سلام با پستی جدید به روزم(ما به خرداد پر از حادثه عادت داریم!) در صورت تمایل تبادل لینک داشته باشیم

با وجدان

با سلام. نوشته شما در مورد دستمزد بخشی از واقعیت بود. این همه طلبه مخصوصا ، طلبه جوان این همه مجلس به پا می کنند و یا در مجالس شرکت می کنند و ریالی دریافت نمی کنند. تازه چند درصد از روحانیون برای تبلیغ به خارج می روند و مبالغ میلیونی دریافت می کنند. با بخشی از نوشته شما موافقم و بهتر است کمی با وجدان بوده، برای دگراندیشان مواد خام و ... درست نکنید. موفق باشید