آیا روحانیت توان هدایت جامعه را دارد

آیا روحانیت، توانایی هدایت جامعه را دارد ؟

شاید بدانید که هدایت منجر به ایمان می شود. و ایمان امری درونی است؛ و از بیرون نمی توان آن را سنجید. اما این وجهه درونی، سرچشمه رفتارهای بیرونی انسان است. بنابراین بهترین ملاک سنجش هدایت یک جامعه یا یک شهر و قوم، بررسی عملکردهای رفتارهای بیرونی آن جامعه است. یک جامعه هدایت شده، حداقل باید رفتارهای متعادل مذهبی در اخلاق و احکام اسلامی از خود بروز دهدو پایبند قانون باشد.

ایران اسلامی، در حال حاضر و بنا به آمار رسمی، دارای هشتاد هزار روحانی و طلبه رسمی  و تعداد نامشخصی روحانیون درس خوانده غیر رسمی است. ( البته ملاک بررسی ما همین هشتاد هزار روحانی رسمی خواهد بود.)

طبق این آمار، به ازای هر حدود هزار نفر ، یک روحانی وجود دارد. اما این آمار، در شهر قم، بسیار متفاوت است. در شهر قم، چهل هزار روحانی وجود دارد؛ یعنی به ازای هر بیست و پنج نفر، یک روحانی وجود دارد. و حداقل از هر پنج خانوار در شهر قم، یک خانوار روحانی است. یعنی یا سرپرست خانواده و یا یکی از اعضای آن روحانی هستند. در قم، حداقل پنجاه تن از مراجع تقلید معروف و غیر معروفی که دارای رساله می باشند، زندگی می کنند.

حال به بررسی اجمالی وضعیت رفتاری و ناهنجاری های جامعه قم می پردازیم: برای این موضوع لازم نیست به اطلاعات محرمانه منابع اطلاعاتی، دسترسی داشته باشیم، فقط لازم است اخلاق و احکام اسلامی همانند دزدی،  نماز، حجاب، قتل و ... در شهر قم را بنا به آمار رسمی که در روزنامه و  اینترنت هست، جستجو کنید. و یا نمود خارجی آنها را با حضور در قم مورد دقت قرار دهید.

حجاب

در موضوع حجاب، می توانید شبی سری به خیابان صفاییه قم بزنید و از شرمندگی سیراب شوید. و یا به انتقاد علما از وضعیت حجاب در قم یا به گزارشهای تصویری و نوشتاری در وبلاگها و سایتهای مختلف مراجعه کنید.

 طلاق و آمار پرونده های قضایی در قم

رئیس دادگستری قم ، به مناسبت هفته قوه قضائیه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه یک سوم پرونده‌های دادگاه خانواده قم پرونده طلاق است؛ افزود: در دادگاه‌های خانواده چهار هزار و 107 پرونده طلاق تشکیل شده که نشان دهنده آمار نگران کننده طلاق در استان قم است.

وی همچنین بیان داشت: در دادگاه حقوقی از سال گذشته تاکنون چهارده هزار و 360 پرونده تشکیل شده  ، و در دادگاه جزایی استان بیست و یک هزار و 814 پرونده وارد ، و در دادگاه خانواده پانزده هزار و 143 پرونده وارد ، در دادگاه انقلاب چهار هزار و 321 مورد پرونده رسیده و در شورای حل اختلاف استان قم هفتاد و هفت هزار و شش پرونده رسیده است.

مصرف موادمخدر

بیشترین معتادین استان قم معتادینی هستند که از مخدرهای سنتی استفاده می کنند اما درعین حال استفاده از مواد مخدرهای صنعتی به خصوص کراک و شیشه درحال گسترش است. (بنقل از سایت سازمان زندانهای قم)

تعداد معتادین در قم بین 20 تا 35 هزار نفر تخمین زده شده است . تعداد پرونده ‏هایی که در محاکم قضایی بررسی شده است از سال 78 تا سال گذشته حدود 35% افزایش یافته است. (به نقل از سایت صدا و سیمای مرکزی قم)

خودکشی و قتل در قم

آمار خودکشی در سال 75 ، یازده مورد بوده که در سال 79 به چهل و چهار مورد افزایش یافته است این آمار در سال 80 شصت و پنج مورد و در سال 81 ، هشتادو پنج مورد بوده است که قابل تآمل می‏باشد (به نقل از سایت صدا و سیمای مرکزی قم) . آمار جدید هم در سترس نبود.

فرمانده انتظامی قم نیز گفته است: در سال 88 حدود 29.4 درصد افرادی که به قتل رسیده‌اند در اثر اختلافات خانوادگی بوده است و عمدتاً قربانیان قتل‌ها خانم ها هستند.  (بنقل از سایت خبری آفتاب)

مشروبات الکلی در قم

اولین جلسه کارگروه پیشگیری و مبارزه با قاچاق مشروبات الکلی به ریاست مدیرکل امنیتی- انتظامی استان با حضور اعضای کارگروه پیشگیری و مبارزه با قاچاق مشروبات الکلی و با موضوع مبارزه با قاچاق مشروبات الکلی به عنوان یکی از مهمترین کالاهای هدف ستاد در سال 1390 تشکیل شد. (بنقل از سایت خبری اقتصاد پنهان)

 ماهواره در قم

فرمانده انتظامی قم درخصوص طرح جمع‌آوری ماهواره در قم افزود: در این طرح 11 هزار و 875 قطعه تجهیزات ماهواره از پشت بام منازل جمع‌آوری شد که از این تعداد پنج هزار دیش و مابقی ریسور بوده است. (بنقل از سایت خبری آفتاب)

 دزدی در قم

سردار مهدی توکلی در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه اظهار داشت: به طور میانگین روزانه در قم 11 سارق دستگیر می‌شود. (بنقل از سایت خبری آفتاب)

تازه این آمار، مخصوص دزدی های قابل توجه است وگرنه دزدی های جزیی، مثل کفش دزدی، فاجعه آمیز است. تا کنون پنج بار کفش حقیر را در مسجد برده اند که حتی یک روز، دو بار کفشم را در مسجد دزدیدند.

نماز جماعت در قم

وضعیت نماز جماعت  در قم که شرم آور است، برای این منظور مراجعه کنید به مقاله بنده تحت عنوان : "خیابان صفاییه قم، القرای جهان تشیع"

به این آمار مختصر، اضافه کنید تخلفات بیشمار قوانین اداری و یا قوانین راهنمایی و رانندگی را. آنچه خواندید بسیار تاسف بار است. حالا خود قضاوت کنید؟ آیا روحانیت توانایی هدایت جامعه را دارد؟ با این آمار و بسیاری از چیزهای دیگر از این دست، بسیار روشن است که روحانیت توانایی هدایت جامعه را ندارد.  و یا در این راه موفق نبوده است. وقتی شاخص ترین شهر مذهبی ایران، اینگونه است، شهری که به ازای هر بیست و پنج نفر یک روحانی دارد. شهری که بارگاه ملکوتی و مطهر حضرت معصومه (س) و چهارصد امامزاده در آن مدفون است. و به ازای هر 2500 نفر یک امامزاده وجود دارد. دیگر چه توقعی از دیگر مناطق ایران اسلامی است. ایرانی که به ازای هر هزار نفر یک روحانی دارد. ایرانی که به ازای هر ده هزار نفر یک امامزاده وجود دارد.

سوال مهم تر این که، آیا هر روز که میگذرد، مردم ما متدین تر از دیروز می شوند یا خیر؟ این مطلب نوشته شد نه برای شماتت، این مطلب، امر به معروف است. این مطلب می پرسد، به کجا می رویم؟ این مطلب تلنگری است بر روزمرگی های متولیان امور.

من آنچه شرط بلاغ بود با تو می گویم

خواه پند گیر و خواه ملال

/ 8 نظر / 10 بازدید
طاعون

سلام من منتظر آپ جدید شما هستم. اگر مطلبی جدید داشتید خبرم کنید. یا حق

الاغ جان از این نوشته تو فهمیدم که خبر بیش از تو می‌فهمد. چرا که همه این مسائل جواب داده شده است. در عین حال که حداقل در مورد نماز جماعت قم قطعا خلاف واقع را گفته ای بنده چندین شره و استان را دیده ام. نماز جماعت در اکثر مساجد وجود ندارد. بله به ازی هر 30 مسجد تعطیل یک مسجد فعال وجود دارد که به ظاهر کمی شلوغ هستند. الاغ جان پرجمعیت ترین منطقه قم نیروگاه است برو نماز جماعت آن جا را ببین آدم نفهم لازم نیست تو شرط بلاغ گویی. همینکه خیابان صفائیه تجاری قم را معیار نماز جماعت قم قرار داده ای نشان از نفهمی توست.

مهتاب

cheghadr 2stan rok va mohtaram nazar midan! va hamchenan azadie bayan barpast?! [عینک]

طاهره

آمار طلاق، خودکشی، اعتیاد به مواد افیونی، دزدی تو همه جای ایران در حال رشد هست. فساد در ارکان دولتی هم که بیداد می کنه. اخلاقیات در حال فروپاشی هست. همه اینها ثمره ندانم کاریهای حکومت اسلامی هست. به جای اینکه امنیت مردم رو تضمین کنند روش پوشش مردم رو کنترل می کنند. به جای اینکه جلوی اعتیاد و قاچاق مواد مخدر گرفته باشه، خوشی های کوچیک آدما رو جلوشون رو می گیرن. به جای اینکه سیاست خارجیشون رو بهبود بدن سرشون رو کردن تو زندگی خصوصی مردم. من تو خارج از ایران زندگی کردم، تو ایران هم زندگی کردم، مقدار فشار و استرسی که روی آدم هست تو ایران قابل مقایسه با هیچ کشور پیشرفته یا در حال توسعه (حتی کشوری با فقر و جمعیت خیلی بالا مثل هند) نیست. با این همه سرمایه انسانی، تاریخی، نفت و گاز و انواع مختلف سنگهای قیمتی و طبیعت بینظیر ، روزانه کارخونه های بیشتری بسته و ورشکسته می شن، آدمای بیشتری بیکار می شن، اقتصادمومن مثل سیاستمون روز به روز بدتر می شه..... تنها راه نجات ایران دادن اطلاعات آزاد و درست به همه، داشتن یه حکومت مردمی سالم و جدای از دین هست. هر چیزی باید سر جای خودش باشه. دینداری باید اختیاری و قلبی باشه...

سید محمد

سلام مطالب ارزنده و سانسور شده ای فرمودید - مشت نمونه خروار - اما آیا پیامبر ص و علی ع توان هدایت نداشتند و علی رغم معصوم بودن اشتباه عادی غیر گناه انجام نمی دادند ؟ حال آقایان که معصوم نیستند جای خود دارند ! البته مملکت داری ، تبعیض و مشکلات جاریه مردم از هر حیث ، ریشه اش به عملکرد ضعیف روحانیت و غرق شدن آنان در رفاه ، پست مقام ، سیاست ، ثروت و دوری از اسلام ناب محمدی است . اگر اینها این کاره نیستند دلیل نمی شود اصل خراب است و یا شدنی نیست .

میترسم اسممو بنویسم

تعجب میکنم از اینکه چطور شما را بجرم عبارت دهان پرکن" تشویش اذهان عمومی"یا"فعالت علیه نظام" یا....دستگیر نکردند.حتما پارتیتون کلفته یا ...؟

علی خسته و دلشکسته

درود خدا بر انگشت شمار روحانیون مخلص و درست کردار و بی ریا و راستگویی که مایه افتخار دین و بشریتند و افسوس که بسیار اندکند ................جای دوری نریم تجربه 35 ساله انقلاب خودمون.واقعا چند سال دیگه نیاز داریم که مملکتمون اسلامی و پیشرفته بشه و عدالت در سراسر اون مستقر؟جامعه ما در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگه که ظاهرا خدانشناسند و سرپاهم میشاشند در کدوم زمینه خوب پیشرفت داشته تا بهش بنازیم؟آقا این اسلام را نخواستیم همه چیمون داره از دست میره .هر روز بدتر از دیروز.بهتر نیست درس آدمیت و پیشرفت را از همین غربیهای وحشی یاد بگیریم؟آقایون علما از خدا بترسید!اگر شما راستگو و درست کردارید فقط در یک مورد زندگیتونو شبیه این مردم بکنید تا مردم هم دلشون خوش باشه که اینا هم از جنس خودمونند و دردفهم و اون یک مورد هم اینکه کار دولتی نداشته باشید ومثل همین مردم کارکنید تا بفهمید و بچشید چه پدری از این ملت درمیاد.اونوقت میفهمید سر منبر چطوری صحبت کنید و ....میدونید چرا دیگه حرف علما تاثیر گذار نیست؟برای اینکه آنقدر از مردم فاصله گرفتند که دیگه جنس حرفاشون از جنس این مردم نیست.الان اولین کاری که روحانیون میکنند اینه که یه

امیر مصطفی

الحق ایران پس از انقلاب در همه زمینه ها رشد حیرت انگیزی! داشته. خدا رو شکر کشور ما نمونه بارز یک کشور مدرن پیشرفته نمونه الگو و اسلامی است.نمونه هایی که در ادامه می آید مشتی است از خروار:طلاق، تصادفات جاده ای ،ریاکاری مسئولان ،دروغگویی ،چاپلوسی، پولشویی ،رشوه خواری، اعتیاد ،بدحجابی، عدم مدیریت صحیح ،باندبازی، عدم تمایل ازدواج جوانان،افزایش آمار پیر دختر، عقب ماندگی اقتصادی و فرهنگی ،ارائه مدرکهای کیلویی در دانشگاهها، ناامیدی و عدم نشاط جوانان،بروز سونامی بیماریها به دلایل روشن ،تقلیل سطح خرید مردم، بیشعور فرض کردن مردم با ارائه برنامه های چرت و مزخرف در رادیو و تلوزیون،اعلام خویشتن داری به جوانان و نوجوانان در مقوله جنسی و اینکه تا زمان ازدواج خویشتن دار باشید و نفستان را بکشید! ،بروز بیماریهای جنسی و افزایش حیرت انگیز استمنا در جوانان با ظهور رسانه های مختلف و نداشتن برنامه ی منظم کارشناسی شده ای جز "نگاه نکنید"،وابستگی اقتصادی به نفت و دلار ،فرار نخبگان،ارائه نظریات سلبی(نکن نبین نرو نگو نخند ن....) از سوی روحانیون و عدم ارائه جایگزین، تعطیلی نشریات بجرم حق گویی و خوش نیامدن بمذاق برخی!،افزایش آلو