جوش غرور جوانی

 

1   ممکن است راههاى  درمان این بیمارى، که از نظریات مختلف اطبأ بیان شده، بر بعضى افراد  مؤثر واقع شود و در بعضى دیگر تأثیرى حاصل نشود.) که بستگى به عکس‏العمل مکانیزم بدن بیمار، نسبت به دارو و شدّت بیمارى دارد(

2   ممکن است این نظریات مختلف اطبأ ، در ریشه‏کن کردن بیمارى مؤثر نباشند، امّا در بیشتر موارد، ازگسترش و تشدید بیمارى جلوگیرى مى‏کنند. ) البته این مطلب هم بستگى به سازگارى شخص بیمار با هر یک از درمانها، و شدّت بیمارى دارد (

3   و از همه مهم‏تر اینکه; این بیمارى راه علاج  قطعى، مطمئن و کوتاه زمان ، براى همه افراد ندارد و شخص بیمار باید مدتى تحمّل کند تا این واکنش بدن به مرور زمان و به خودى خود علاج یابد ; امّا بهترین راه ; براى کاهش شدت بیمارى، بهبود نسبى ، آرامش روحى بیشتر و عوارض جانبى کمتر) دراین مدت چند سال( انجام یکسرى مراقبتهاست، که درفصل پنجم کتاب ذکر شده‏است.

مطمئن‏ترین راه معالجه جوش‏غرورجوانى

مطلب اول

آکنه شبیه آبله نیست که ظاهر بشود و در عرض یک ماه از بین برود، بلکه ماهها و سالها، و از نظر کسانى که آکنه دارند شاید براى همیشه، باقى مى‏ماند. جوشهاى آکنه نه تنها پس از ظاهر شدن مدتى طولانى باقى مى‏مانند

بلکه آثار آنها، مثل ایجاد جوشگاهها، زمان بیشترى دوام مى‏یابند. در این مقدمه، سعى مى‏شود چگونگى برخورد با مشکلات ناشى از بروز آکنه اشاره‏هایى کوتاه و ساده بشود.

اصولاً آکنه در سنین بین 13 تا 25 سالگى ظاهر مى‏شود، یعنى دقیقاً در سنینى که شخصیت اجتماعى افراد شکل می‏گیرد و مایل هستند با دیگران ارتباطات طولانى عمیق داشته باشند. حساسیت در مقابل توهین و بى‏توجهى مهمترین مشکل این سنین است. مردم ملاحظه نمى‏کنند، و کلماتى از قبیل ; خالدار و آبله‏اى،

حداقل نامهاى نامطلوبى است که از جانب آنها به افراد آکنه‏اى اطلاق مى‏شود. مسلم است که این گونه رفتارها سبب ناخشنودى و تنش مبتلایان به آکنه مى‏شود. حقیقت دیگر این است که همگان ترس عمیقى از بیماریهاى پوستى دارند. لذا درک رفتارهاى نامطلوب مردم خیلى دشوار نیست. افراد آکنه‏اى دست کم باید بدانند که چرا  آدمهاى بى‏ادب باعث ناراحتى آنها مى‏شوند. باید اشاره کرد که عامل اوّلیه این گونه رفتارها به زمانى مربوط مى‏شود که بهداشت وجود نداشت و براى بیماریهاى پوستى درمانى نبود. لذا نابجا نیست اگر رفتار ناپسند

مردم نوعى دفاع از جامعه تلقى شود، که متأسفانه نصیب افراد آکنه‏اى هم مى‏شود. حتماً شنیده‏اید که در قرون وسطى جذامى‏ها مجبور بودند هنگام وارد شدن به جمع، زنگى را به صدا آورند، تا دیگران در معرض خطر ابتلا به بیمارى آنها قرار نگیرند. امروز این گونه برداشت نسبت به بیماریهاى پوستى را »عقده جذام« مى‏گویند.

تأکید مى‏شود که این ترس اوّلیه در همه افراد وجود دارد. حتى در دانشجویان پزشکى و پرستارى. همواره سعى مى‏شود به این دانشجویان تذکر داده شود که دلیلى براى نگرانى وجود ندارد. چون بیشتر دانه‏ها و جوشهایى که متخصصان با آنها سروکار دارند عفونى و مسرى نیستند، و آکنه به طور یقین از این گروه است.

البته آگاه بودن از واکنشهاى مردم درباره جوشهاى آکنه خوشایند نیست ولى کمک دهنده است. فرد آکنه‏اى باید بداند که وجود آکنه دست کم دلیل وجود هورمون جنسى در خونش مى‏باشد! در حقیقت به عقیده یکى از پزشکان که در بیان این مطلب قدمى فراتر گذشته است; آکنه نه تنها بیمارى نیست، بلکه علامت آمادگى براى فعالیّتهاى جنسى است. او مى‏گوید: آکنه تظاهر بلوغ است.

آشکار است که هر کسى به این موضوع که مورد توجه قرار گیرد، اهمیت فراوان مى‏دهد. هرکس میل دارد تا  آنجا که مى‏شود مورد توجه دیگران قرار بگیرد. این تمایل درست در زمانى شدت مى‏یابد که احتمالاً آکنه تظاهر بیشترى دارد.

وقتى احساس مى‏کنید آکنه بدترین مشکل شماست، به خاطر بیاورید که هر کس در سن شما از این مشکل رنج مى‏برد. و هیچ کس را از آن گریزى نیست. هر کس عیبى دارد. عیب برخى از افراد چشمگیرتر از عیب دیگران است. این تفاوتهاى ناچیز، شبیه خلقت انسانها است. مثلاً طرف راست صورتى با طرف چپ صورت فرق دارد. انسانهاى زیادى خالها و نشانه‏هاى دیگر مادرزادى دارند. برخى موهاى بیشترى دارند. هرکس با دیدگاههاى جوراجور مورد توجه قرار مى‏گیرد، و هر کس مورد توجه شخص مخصوصى مى‏باشد. این مطالب را همه مى‏دانند و مسلماً از واقعیتهاى آشکار زندگى است.

لذا هیچ دلیلى وجود ندارد که به خاطر علامتى در چهره ناراحت بشوید. جوشها به اندازه فکر شما، جذابیت

ندارند. نرفتن به میهمانى‏ها صرفاً به خاطر این که افراد جدیدى را ملاقات خواهید کرد، صحیح نیست. خود را منزوى نکنید. به یاد داشته باشید شما تنها کسى نیستید که آکنه دارد. خیلى زود متوجه خواهید شد، که آکنه سبب آن نخواهد شد که کسى با شما مراوده نداشته باشد. جالب است که بسیارى از افراد سرشناس )مثلاً در تلویزیون یا در فیلمها( داراى آکنه هستند.

آنچه گفته شد درباره دوستان و آشنایان هم‏سن و هم‏جنس هم کاملاً صدق مى‏کند. باید به خاطر داشت که آنها  نیز درگیر همان تأثیراتى هستند که شما هستید، و احتمالاً نگرانیهاى دیگرى هم درباره ظاهر خود دارند. اگر بى‏توجهى و بى‏علاقگى نسبت به خود احساس کردید، سعى نکنید آن را بهانه قرار دهید، و پاسخ زشت مشابهى در نظر بگیرید. با وجود این که رفتار دوستان شما وسوسه‏اى به وجود مى‏آورد که دوستى عمیقى ایجاد نشود، یا صمیمیت دوطرف را تقویت نکند، ولى بى‏اعتنایى شما به سرزنشهایى که ناراحتى زیاد درست نمى‏کنند، خشنودى بادوامترى را تضمین خواهد کرد. و سرانجام متوجه خواهید شد که آثار آن از بین خواهد رفت. همچنان که آثار آکنه هم از بین خواهد رفت.

پدر و مادر احتمالاً واکنشهاى دلسوازنه نسبت به بچه‏هاى دچار آکنه خویش نشان مى‏دهند. البته این احساس تا زمانى است که بچه‏ها این موضوع را تبدیل به فاجعه نکنند. هرگز نباید انتظار شکیبایى مداوم داشت. به هر حال پدر و مادر مجبورند با نگرانیها و فشارهایى که به خودشان وارد مى‏آورند، بسازند. ولى نباید انتظار داشت که همیشه به ناله‏ها و نق‏زدن‏هاى بچه‏ها پاسخ گرم و صمیمانه بدهند. لحظاتى که بچه‏ها ناراحتى‏هایشان را به زبان مى‏آورند مسلماً همدردى و کمک بیشترى جلب مى‏کنند. به شرط این که به رخ کشیدن ناراحتیها و مشکلات پى‏درپى و بى‏وقفه نباشد. این نظر درباره خواهران و برادران نیز صادق است. زمانى که احساس ناراحتى مى‏کنید و واقعاً دچار اضطراب و نگرانى مى‏شوید، البته باید کمک بخواهید. بهترین راه، مراجعه به  پدر و مادر و گفتگو با آنهاست. ممکن است شانس زیادى نیاورید، و آنان آن طور که دلتان مى‏خواهد با شما  همدردى نکنند. در این مواقع زیاد سختگیرى نکنید. ممکن است کم‏توجهى آنها به دانه‏هاى صورت شما به خاطر نظرات کهنه و قدیمى‏شان باشد.

وجود آکنه براى کسانى که به مناسبت شغلشان با مردم یا مشتریهاى زیادى ارتباط دارند اضطراب‏آور است.

باید توجه داشت که در این موارد نگرانى خود فرد خیلى بیشتر از مردم یا مشتریان است. هرگاه نگرانیها خیلى زیاد باشند، بهتر است روى دانه‏ها را با لوازم آرایش مخصوص بپوشانند. به هیچ وجه نباید به فکر تغییر شغل افتاد. حتى اگر زمینه این کار هم فراهم بشود، چون تغییر شغل مشکل را حل نمى‏کند. بلکه باعث انزواى شخص مى‏شود.

البته باید به فکر درمان آکنه بود. تنها از این طریق است که نگرانیها مرتفع مى‏شوند. با وجود این، تکرار این مطلب مهم است که اگر واقعاً نمى‏توانید بر نگرانیهاى خود غلبه کنید باید حتماً با طبیب مشورت کنید.

هر کس آکنه دارد این موضوع را به وضوح درک کرده است که غالباً دوستان و خویشاوندان خوش‏نیّت، انبارى از پیشنهاد و توصیه هستند. این حقیقت یکى از مشکل‏ترین جنبه‏هاى بیمارى است! گفته‏هاى مردم درباره  آکنه، و این که چنین عقایدى از کجا سرچشمه گرفته‏اند، مى‏تواند مبدل به کتاب مفصّلى بشود، معمولاً نه همیشه، توصیه‏ها از روى حُسن نیت صورت مى‏پذیرد، و احتمالاً بر اساس درمان مخصوصى است که روزى  شخصى را مداوا کرده است. پزشکانى که پذیراى این نوع کمکها براى بیماران مى‏شوند اندک‏اند.

مادربزرگ‏ها بیشتر از هرکس اهل نصیحت هستند، ولى متأسفانه آگاهى آنها همیشه با سن آنها مطابقت  نمى‏کند. بهتر است هر توصیه‏اى را گوش کرد، و سپس درباره آن به دقت اندیشید. صرفاً به دلیل این که ریواس جوشهاى جوانىِ، فلان کس را درمان کرده است، به این معنى نیست که براى هر کس مفید باشد.

ذکر چند نکته ضرورت دارد. اوّل اینکه واکنش افراد نسبت به درمانها یکسان نیست. هیچ کس نمى‏داند که چرا فلان دارو براى فردى مؤثر است و براى دیگران نیست. چه بسا آنچه که موجب بهبود بیمارى فردى مى‏شود

براى فرد دیگر مضر باشد. دوّم اینکه اعتقاد کسى که پیشنهادى مى‏دهد و مطمئن است که مصرف فلان‏دارو مفید است چه بسا که کاملاً اشتباه از آب درآید. درمان آکنه با ریواس کاملاً به تصادف بستگى دارد. محققان ثابت کرده‏اند که یک مورد اتفاقى اعتبارى ندارد. به همین دلیل است که اظهارات بسیارى از مردم قابل اعتنا نیست و نیاز به تحقیقات زیادى وجود دارد تا صحت آن به اثبات برسد.

تبلیغات تجارى نیز باید با احتیاط تلقى شوند. مطمئناً آنچه در آگهى‏ها گفته مى‏شود در جهت حذف هدف مشخص است و آن وادار کردن شما به خریدن کالاهاى معین است. البته این تذکر به آن معنى نیست که تمام گفته‏هاى آنها عارى از حقیقت باشد. بلکه به این معنى است که تبلیغ‏کنندگان مى‏خواهند محصولاتشان را در بهترین صورت ممکن عرضه بدارند، البته بدون این که نکته‏هاى منفى آنها را ذکر کنند یا تذکر بدهند که فرآورده‏هاشان در مواردى مؤثر نیست.

نکته دیگرى که هر کس باید مدنظر داشته باشد این است که قبل از به کارگیرى هر توصیه‏اى درباره آکنه باید متوجه بود که هیچ درمانى به فوریت انجام نمى‏پذیرد. پیش از این که درمان را عوض کنید، صبر کنید تا نتیجه درمانى را که شروع کرده‏اید روشن شود. برخى از درمانها ) از جمله تتراسیکلین - فصل 2 را بخوانید( چهار تا پنج ماه وقت لازم دارد تا نتیجه ببخشد.

به نظر مى‏رسد که گاهى اوقات بسیارى پیشرفتها در جریان پژوهشها، اتفاقى صورت مى‏پذیرند. شکى نیست که عمده‏ترین یافته‏هاى دارویى به صورت نامنتظر به دست آمده‏اند. احتمال چنین اتفاقى در آکنه هم وجود دارد.

چه بسا اطلاعات مهم درباره آکنه از پژوهشهایى به دست آید که در زمینه‏هاى دیگر صورت مى‏پذیرد. مثلاً مى‏توان از پژوهشهایى نام برد که در مورد مکانیسم عمومى التهاب صورت مى‏پذیرد. التهاب عارضه‏اى است که علاوه بر آکنه در بسیارى بیمارى‏ها دیگر دیده مى‏شود.

گرچه چنین امکاناتى وجود دارند، ولى صحیح نیست کنارى بنشینیم و منتظر وقوع آن باشیم. در پژوهشهاى مربوط به آکنه احتیاج به برنامه‏هاى فعال داریم. با تأسف باید گفت در مقایسه با پژوهشهایى که در زمینه بسیارى بیماریهاى شایع دیگر صورت مى‏پذیرد، پژوهش در مورد آکنه بسیار ناچیز است. دلیل آن هم، همانند رشته‏هاى دیگر پزشکى، عدم منابع کافى است. پژوهشهاى بیماریهاى پوستى از جانب مردم حمایت زیادى نمى‏شود. على‏رغم این گفتار ناامید کننده، این امیدوارى وجود دارد که ظرف ده تا بیست سال آینده بسیارى از معضلات آکنه حل شود، و در درمانها پیشرفتهایى به دست آید.

براى مقابله کامل با آکنه، جدا از پژوهشهاى درمانى جنبه‏هاى دیگرى نیز براى پژوهش وجود دارد. هنوز نمى‏دانیم که میزان بروز آکنه در گروههاى نژادى مختلف، در گروههاى اجتماعى مختلف و در زمانهاى مختلف زندگى این گروهها چقدر است. درست است که تصویرى کلى از این بیمارى در دست داریم ولى هنوز موارد ناشناخته بسیار است. همان‏طور که در فصل دوم اشاره شد، عموماً این باور وجود ندارد که رژیم غذایى در اجتماعات گوناگون در طى سالها ممکن است عاملى براى بروز آکنه آن هم در میان گروهها و نژادهاى مختلف باشد. - دست کم گروهى از پژوهشگران بر این باورند - به همین دلیل باید عادات غذایى گروههاى مختلف مردم را طى چند سال مورد مطالعه قرار داد، و نتایج آن را با میزان آکنه‏اى که در افراد ایجاد مى‏شود مقایسه کرد.(32)

مطلب دوم

در مورد جوش غرور جوانى، مفصلاً در فصل دوّم کتاب صحبت شده و دیگر نیازى نیست که اینجانب دوباره آنها را عنوان کنم، امّا لازم مى‏بینم، چند مطلب قابل توجه را قبل از نوشتن مطمئن‏ترین روش درمان براى شما ذکر کنم، تا با آگاهى بیشترى به معالجه این بیمارى بپردازید.

# -   وقتى شخصى از دوران کودکى به نوجوانى ارتقأ مى‏یابد، تغییرات بسیار مهمى در بعضى از سیستمهاى بدن او ایجاد مى‏شود، ) که از آن جمله، ترشح هورمونهاى جنسى مردانه که وظیفه مهمى را بر عهده دارند، مى‏باشد.( در این زمان است، که با پیدایش این تغییرات، فرقهاى عمده‏اى مابین کودک و جوان ایجاد مى‏شود همانند : رویش مو در قسمتهاى مختلف بدن ، کلفتى صدا ، شهوت ، شخصیت و غیره . حال با ترشح این هورمون‏هاى مهم، تغییرات دیگرى نیز در بدن صورت مى‏گیرد ) افزایش ضخامت پوست در مردان، خشونت بافتها زیر جلدى، افزایش ترشح چربى در قسمتهاى مختلف بدن و ... از آن جمله افزایش ترشح چربى در صورت، که جوش غرور جوانى را به همراه دارد. ( که باعث بعضى مشکلات مى‏شود.

# -   آکنه ازجمله بیماریهایى‏است که علاوه بر علائم جسمانى، آثار روانى شدیدى در پى دارد، ) به خاطر زمان حساسى‏است که بیمارى درآن واقع شده ( بنابراین باید به درمان این بیمارى توجه خاصّى داشته باشیم.

# -   بعضى از مکانیزم‏هاى بدن، دوره‏اى عمل مى‏کنند، ) مثلاً شخصى در هر دوره، چند روزى از یک ماه، داراى احساس بخصوصى است، مانند احساس شادى ، هوش ، قدرت و غیره، یعنى در چند روز از ماه ناخودآگاه بسیار خوشحال و به قولى شاد و شنگول است، امّا در چند روز دیگر ماه به حالت عادى و یا حتى غمگین بر مى‏گردد، آکنه یا جوش غرور جوانى نیز تقریباً چنین حالتى را دارد، )جداى از این مطلب که معمولاً مبتلایان به جوش غرور، درتابستان از بهبودى نسبى برخوردارند( و ممکن است در بعضى از روزها یا ماههاى سال، بیماریشان، دوره‏اى شدید و یا دوره‏اى از بهبود نسبى برخوردار شوند، به این ترتیب که در یک دوره جوش  در بدنشان شدّت مى‏یابد و در زمانى دیگر، با کاهش آن مواجه مى‏شوند.

# -   این مطلب را نیز باید خاطرنشان کرد که این بیمارى در زمانهاى قدیم )حداقل، با این وسعت( وجود نداشته است، چون با مراجعه به کتب معتبر طبى قدیم، هیچگونه نام و نشانى از این بیمارى با این مشخصات و دوره زمانى معین برده نشده است(33)

مطمئن‏ترین راه معالجه

متأسفانه هیچ راه قطعى و سریعى براى جلوگیرى  و معالجه »جوش غرور جوانى« وجود ندارد، و بسیارى از درمانها که برافراد مختلف انجام مى‏شود، همراه با ناراحتى و عوارض جانبى مختلفى مى‏باشد، که معمولاً بیمارانى که جوشهایشان شدید نیست، از درمان بیمارى خود صرف‏نظر مى‏کنند و یا با آن مدارا مى‏کنند.

امّا بهترین، و مطمئن‏ترین راه معالجه این بیمارى ) در صورتى که ازنوع خیلى شدید نباشد(34» توجّه  و رعایت نکاتى است، که در اکثر موارد باعث بهبودى، و حداقل باعث کاهش قابل ملاحظه‏اى از شدّت بیمارى مى‏شود.

درمان :

1 - هر روز چند بار صورت خود را خوب با آب گرم ) اگر آب معدنى باشد بهتراست ( بشوئید  و سپس به دقت خشک کنید. ) توجه داشته باشید که در موقع خشک کردن صورت، فقط آب روى صورت را به وسیله حوله تمیز، و یا دستمال کاغذى کاملاً بگیرید. و این کار را به آرامى و با حوصله انجام دهید و از محکم کشیدن حوله به صورت، خوددارى کنید.(

2 -  هر روز بعداز وضو گرفتن ) صبح ، ظهر و شب ( یا حداقل هر روز و شب قبل‏از خواب، صورت خود را با آب‏گرم و صابون(35) کاملاً بشوئید. ) مخصوصاً محل جوشها (

3 -  یکروز درمیان(36) به حمام روید و صورت و شانه‏ها و سینه خود را کاملاً با آب‏گرم و صابون(37) بشوئید و پس از حمام بدن خود را در نواحى جوش‏دار به آرامى خشک کنید.

4 -  تا آنجا که ممکن است از نگرانى و فشارهاى روحى حاصل از ایجاد جوش صورتتان بپرهیزید. ) ضمناً توجه داشته باشید که ; آن مقدار زیاد جوش، که در ذهنتان مى‏پرورانید، در نظر مردم بسیار کمتر جلوه مى‏کند. (

5 - به قدر کافى، هر روز ورزش  و استراحت کنید. )از ورزشهاى خیلى سنگین خوددارى کنید(

6 - کاملاً مراقب غذاى خود باشید و از سبزیجات تازه، میوه )خیار، لیموترش و ...(، شیر و آب هویج استفاده کنید و حتى‏الامکان کم‏تر از غذاهاى چرب، سرخ شده و شیرینى‏ها استفاده کنید; و در موقع صرف غذا با آرامش کامل غذا میل کنید، و سعى کنید در ساعتهاى مشخص و منظم غذا بخورید، و از همیشه خوارى بپرهیزید.

7 - در صورت تمایل، مى‏توانید جوشانده‏هایى که در صفحه 116 ذکر شده است را در برنامه غذائى روزانه خود )همانند چاى( قرار دهید.

8 - از فشار دادن بى‏جا و نادرست جوشها جداً خوددارى کنید، زیرا با این کار ممکن است محتویات آن ، به درون بافتهاى مجاور رانده شوند و در نتیجه، تعداد جوشها زیاد شود; )به ویژه جوشهاى که در روى بینى و اطراف لب بالا هستند، خطرناکتر از جوشهاى بقیه نقاط صورتند، زیرا اعصاب این نواحى مستقیماً به مغز مى‏روند به این علت اگر تجربه کافى ندارید، جوشهاى این نواحى از صورت را فشار ندهید.

در صورتى که مهارت کافى ندارید صبر کنید تا جوشها، به خودى خود پس از مدتى خشک شوند و از بین بروند.

امّا اگر به خودتان مطمئن هستید مى‏توانید به نکاتى که خیلى ساده و بدون استفاده از اصطلاحات پزشکى نوشته شده، توجه نمائید، و سپس خودتان به خارج کردن چرک جوشها مبادرت کنید.)خروج چرک جوش، باعث تسریع درزمان بهبود جوش مى‏شود(

باید توجه داشته باشید، که جوشهاى غرور، در مراحل گوناگونى قرار دارند، و باید بدانید که کدام جوش را مى‏توان، و کدام را نمى‏توان دست زد ) شخص بیمار بهتر مى‏تواند از موقعیت جوش خود باخبر باشد، چون از حس لامسه پوست خود بهره مى‏گیرد(

تذکر: درمراحل ذیل، باید دست )بوسیله شستشو با صابون( کاملاً تمیزباشد.

1 - جوشهاى متورمى که چرکى نشده‏اند، و فقط مقدار زیادى چربى در آنها جمع شده. این جوشها را از دو طرف به آرامى فشار دهید، اگر چربى آن به راحتى خارج شد که هیچ، اگر خارج نشد دیگر به آن دست نزنید، تا بعداً.

2 - جوشهایى که از بدو ظهور به صورت کیسه سفید چرکى کوچک دیده مى‏شوند، که باید همانند شکل زیر چرک آن خارج شود. امّا در صورت دست نزدن به این نوع جوشها، در بعضى مواقع جوش چرکى کم‏کم

گسترده‏تر شده و مدت زمان زیادى طول مى‏کشد که چرک آن خشک، یا خود به خود خارج شود و بهبود کامل یابد. )گاهى اوقات در سر این جوشهاى چرکى سفید، نقطه سیاه بسیار کوچکى دیده مى‏شود.(

3 - جوشهاى متورمى که شل هستند، امّا سفیدى در سر آنها ظاهر نشده است، این جوشها را نیز تحمّل کنید تا سرجوش سفید شود )منظور از سفید شدن این است که سرجوش چرکى یا حالت چرکى مى‏شود و به رنگ سفید در مى‏آید( سپس مانند شکل صفحه 144 عمل کنید.

4 - جوشهایى که وقتى با دست آنها را لمس مى‏کنید بسیار سفت و سختند، این جوشها را نباید دستکارى کرد چون سودمند نمى‏افتد، زیرا در صورت فشار دادن بدتر متورم مى‏شوند و معمولاً چیزى از آنها خارج نمى‏شود، براى بهبود این دسته از جوشها باید صبر کنید تا به تدریج جوش نرم شود و در سر آنها سفیدى چرک از زیر پوست ظاهرشود وقتى جوش به‏طور کامل شل‏شد مانند صفحه 144 عمل کنید.

5 -  جوشهاى متورمى که تورم آنها بیشتر زیر پوست واقع شده  و کمتر مى‏توان تورم آن را با چشم از بیرون مشاهده کرد، معمولاً در سر بیشتر آنها نقطه قهوه‏اى یا سیاه مایل به قهوه‏اى وجود دارد(38) که در بعضى مواقع دور یک مو تشکیل مى‏شوند.(39) و اگر محتویات جوش با این شرایط از پوست خارج شود، موى داخل آن که توسط همان محتویات جوش احاطه شده نیز از پوست خارج مى‏شود.

این نمونه از جوشها در اکثر موارد به آسانى از پوست خارج مى‏شوند، و در صورتى که با شأ نوک تیزِ تمیزى )مثل: چوب خلال نوک‏تیز( سر آن را به آرامى حرکتى بدهیم و سپس با سر دو انگشت دو طرف آن را با احتیاط فشار دهیم به راحتى از پوست خارج مى‏شوند.

تذکر:  بعضى از این جوشها به خاطراینکه انتهایشان حجیم‏تر از ابتدایشان است باید فشار زیادترى وارد ساخت، تا محتویات جوش خارج شود، که این خود گاهى باعث زخمى‏شدن آن قسمت صورت مى‏شود. براى زخمى نشدن پوست صورت و آسانى کار، مى‏توانید دو طرف جوش را خیلى آرام، کمى فشاردهید، تا فقط مقدارى از سر محتویات جوش، از پوست خارج شود، سپس با یک پنس یا موچین سر محتویات را گرفته و به آرامى از داخل پوست خارج کنید. که به این ترتیب، آسیبى به بافت اطراف جوش نمى‏رسد.

تعداد خیلى کمى از این نمونه جوشهاى سر سیاه ) چون محتویات داخلشان نرم‏است و هنوز سفت نشده، و یا طولشان بلنداست و فشار، کاملاً به انتهایشان وارد نمى‏شود، و یا اندازه‏شان نسبت به سوراخ پوست بسیار بزرگ است، به این دلیل ( در موقع فشار دادن )ناشیانه( معمولاً چیزى از آنها خارج نمى‏شود و سبب مى‏شود

شخص بیمار با آن بسیار ور مى‏رود، این کار غلطى است زیرا سلولهاى اطراف جوش به علت فشار زیادى که مى‏بینند، مى‏میرند و محوطه اطراف جوش قرمز مى‏شود. و پس از چند روز، آن قسمت، پوست مى‏اندازد، و پوست تازه زیر آن تشکیل مى‏شود. )که معمولاً این محوطه آسیب دیده تقریباً به اندازه یک عدس ظاهر مى‏شود.(

در بعضى از این نمونه جوشهاى  سر قهوه‏اى و سر سیاه، در صورتى که مدتى صبر شود مقدارى از سر جوش از پوست بیرون مى‏زند، آن وقت اگر دو طرف این جوشها را مقدار کمى فشار دهید محتویاتش به آسانى خارج مى‏شود و اگر باز صبورتر باشید و به این نوع جوشها اصلاً دست نزنید پس از مدتى   1  3   آن خارج مى‏شود، و مى‏توانید آن را به راحتى با نوک انگشت یا پنس بگیرید و خارج کنید.

در صورتى که چرک جوش صورت خود را خارج کردید و کارتان به اتمام رسید، اگر از جوشها خون یا خون‏آبه و یا مایعى زرد رنگ خارج مى‏شود مى‏توانید مدتى کوتاه صبرکنید تا ترشح آنها قطع شود، سپس فوراً دست و صورت خود را خوب با آب گرم و صابون بشوئید. )مخصوصاً محل جوشهاى دستکارى شده را( سپس صورت خود را به آرامى خشک کنید، ) براى خشک کردن صورت از دستمال کاغذى استفاده کنید ( و پس از آن مدت 20 دقیقه الى نیم ساعت با آرامش کامل دراز بکشید و استراحت کنید.(40)

چند نکته قابل توجه

1 - اگر چند جوش کنار هم قرار دارد، محتویات آن جوشى که از همه رسیده‏تر شده، خارج کنید. و آن وقت صبر کنید تا آن جوش کنده شده خوب شود، بعد روزهاى دیگر به نوبت، چرک آن دیگرى‏ها را نیز خارج کنید و همه را با هم نکنید چون هم التهاب آن قسمت صورتتان زیاد جلوه مى‏کند و هم ممکن است در موقع کندن یکى از جوشها، به  جوشهاى دیگر فشار وارد شود.

2 - گاهى از مواقع بعضى جوشها را که مى‏کنید و چرک آن را خارج مى‏کنید، پس از دو روز که صله مى‏بندد، هنوز آن قسمت متورم است. و اگر صله آن جدا شود و دو طرف جوش را مقدارى فشار بیاورید مابقى چربى یا چرک جوش که داخل جوش )یا به علت به موقع نکندن جوش، تمامى چرک( مانده بوده، خارج مى‏شود.

3 - سعى کنید هفته‏اى یکبار بیشتر جوش‏هایتان را نکنید  و اگر زیاد به جوشهایتان توجه کنید و دائماً نزدیک آئینه آنها را نگاه کنید و به آنها ور بروید، این کار برایتان عادت مى‏شود و شما معتاد به جوش کندن مى‏شوید و وقتى معتاد به این کار شدید، دیگر خیلى به سختى مى‏توانید این کار را ترک کنید و هر روز جوشهایتان را دستکارى مى‏کنید و دیگر توجه نمى‏کنید که وقت کندن‏شان شده یا خیر!

بنابراین براى جلوگیرى از عادت به این کار، غالباً اگر خواستید خود را در آیینه ببینید، سعى کنید از فاصله دور )یعنى حداقل فاصله 1 مترى آئینه( خود را ببینید تا کمتر توجهتان به جوشهایتان جلب شود.

4 - سعى کنید هفته‏اى یک‏بار، بخش »مطمئن‏ترین راه معالجه« را بخوانید تا کارهایى که باید انجام دهید در ذهنتان خیلى خوب و دقیق بماند.

 

/ 0 نظر / 112 بازدید