شرح حال آیت الله ملکوتی

                                                               شرح حال آیت‏اللَّه ملکوتى

تاریخ و محل ولادت

اینجانب به سال 1303 ه.ش در حومه شهر سراب از شهرهاى آذربایجان شرقى واقع در 130 کیلومترى تبریزدر میان خانواده‏اى بسیار متدین و پایبند به احکام الهى دیده به جهان گشودم. پدرم )حاج آقا یوسف( مردى‏متدین، خیّر و خوش نام و مادرم از زنان پرهیزگار و آگاه بودند.

از پنج یا شش سالگى نزد عالم محل - که از منسوبین بود - مشغول تحصیل شدم و به سبب داشتن علاقه شدیدو مشوقانى دل سوز، توانستم در مدّت زمانى کوتاه، سواد خواندن و نوشتن و قرآن مجید را فرا گیرم.

دوران تحصیل

براى ادامه تحصیلات به شهر سراب - که تقریباً در چهارکیلومترى زادگاهم واقع است - عزیمت کردم و در آنجابه فراگیرى کتاب‏هاى متداول ادبى حوزه از قبیل: مقدمات، سیوطى، شرح جامى، مغنى، مطول و مقدارى ازمنطق و اصول فقه پرداختم.

در هفده سالگى براى ادامه تحصیل به شهر تبریز هجرت کردم و در آنجا به مدت چهارسال از محضر عالمان‏وارسته و نامدارى چون آیة اللَّه مهدى انگجى، آیة اللَّه میرزا فتاح شهیدى و آیة اللَّه میرزا محمود دوزدوزانى -رضوان اللَّه علیهم - براى فراگیرى کتاب‏هاى شرح لمعه، رسائل و کفایه استفاده کردم.

زمانى که در تبریز به تحصیل علوم اشتغال داشتم، درس هایى که پیشتر خوانده بودم، براى طلاب دیگرتدریس مى‏نمودم.

مهاجرت به شهر قم

در سال 1321 ه.ش پس از اتمام دوره سطح در حوزه علمیه تبریز براى ادامه تحصیل و بهره‏گیرى از محضرعالمان و دانشمندان بزرگوار، عازم شهر مقدس قم شدم. پس از ورود به شهر مقدس قم، بدون از دست دادن‏کمترین فرصت، از محضر حضرات آیات سیدصدرالدین صدر، سید محمد تقى خوانسارى، فیض - رضوان‏اللَّه‏علیهم - کسب فیض کردم.

همچنین در درس فقه و اصول حضرت آیة اللَّه حجت که در آن زمان از جایگاه ویژه‏اى برخوردار بود، شرکت‏مى‏کردم.

در کنار درسهاى مراجع بزرگوار یاد شده، در درس‏هاى علوم عقلى حضرت امام خمینى1 حضورى مداوم‏داشتم به گونه‏اى که تا آخرین سالهایى که حضرت امام1 به تدریس فلسفه اشتغال داشتند، جزو ملازمان

دروس حضرتشان بودم.

پس از گذشت مدتى از مهاجرتم به قم، در درس‏هاى آیة اللَّه العظمى بروجردى1 شرکت کردم که این فیض تازمان سفرم به نجف اشرف ادامه داشت.

از جمله اساتیدم در علوم معقول حضرات آیات میرزا مهدى مازندرانى، شیخ ابوالقاسم اصفهانى، میرزا مهدى‏آشتیانى و علامه طباطبائى بودند.

براى فراگیرى‏قسمت الهیات شرح منظومه از حضور علامه طباطبائى به صورت خصوصى استفاده کردم.

براى مدتى به مشهد مقدس سفر کردم و از محضر عالمان بزگوار آن سامان مانند حضرت آیة اللَّه العظمى سیدیونس اردبیلى1 و آیة اللَّه میرزا مهدى اصفهانى بهره‏مند شدم. ریاضیات و هیئت را از آیات عظام شیخ محمدرضا کلباسى و شیخ سیف اللَّه عیسى فرا گرفتم.

مسافرت به نجف اشرف

در سال 1334 ه.ش در سایه عنایات خداوند متعال و توجهات حضرت ولى عصر - اروحنا فداه - مقدمات‏سفرم به نجف اشرف فراهم آمد. پس از ورود به نجف اشرف به تدریس فقه، اصول، فلسفه، کلام، هیئت،ریاضى و دیگر علوم پرداختم.

در کنار اشتغال به تدریس، از حضور در درس‏هاى علماى مبرّز آن روز نجف اشرف غفلت نورزیدم و دردرسهاى فقه حضرات آیات میرزا عبدالهادى شیرازى، سید محسن حکیم، سید محمود شاهرودى، شیخ‏حسین حلى و نیز در درس فقه و اصول سید ابوالقاسم خوئى شرکت مى‏کردم.

مراجعت از نجف اشرف و اشتغال به تدریس در حوزه علمیه قم

پس از دوازده سال اقامت در نجف اشرف و فعالیت مداوم علمى و تدریس علوم گوناگون، سرانجام به سال1346 ه.ش به منظور سپرى کردن تعطیلات تابستان عازم ایران شدم و قصد داشتم بار دیگر به نجف‏اشرف بازگردم، ولى به دلیل بروز برخى مشکلات و موانع به ویژه مسائل مرزى و سیاسى بین رژیم‏هاى وقت ایران وعراق از مراجعت به نجف اشرف منصرف شدم و در پى آن، عازم شهر مقدس قم شدم و در این شهر سکونت‏گزیدم.

پس از ورود به شهر مقدس به تدریس فقه و اصول پرداختم که با استقبال جمعى از طلاب درس خوان و فاضل‏روبرو شد و در کنار درس‏هاى مزبور براى گروهى از طلاب و فضلاى علاقه‏مند به طور خصوصى درس‏هاى‏فلسفه مى‏گفتم.

فعالیت‏هاى اجتماعى و سیاسى

در کنار تدریس و تألیف، فعالیت‏هاى زیادى در صحنه‏هاى اجتماعى و سیاسى داشتم که مهمترین آنها تأسیس»کتابخانه المهدى« در شهرستان سراب بود که موجب شد گروهى از جوانان فعال متشکل شوند و فعالیت‏هاى‏علمى و سیاسى گسترده‏اى را علیه رژیم فاسد پهلوى آغاز کنند. همچنین تأسیس صندوق‏هاى قرض الحسنه

المهدى)عج( و مستمندان در شهر مزبور - که منشأ آثار مثبت و پربارى در آن زمان بود - از جمله این فعالیت‏هامى‏باشند.

در مبارزه با رژیم خود کامه پهلوى، فعالیت‏هاى چشمگیر و روشن گرانه‏اى در آذربایجان و قم انجام دادم وبارها تحت تعقیب ساواک قرار گرفتم و از سوى آنان اذیت و آزار فراوان دیدم که پرونده‏هاى باقى مانده درساواک گویاى این مطلب است. زمانى که در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مشغول فعالیت شدم، جزواعضاى فعال آن جامعه به حساب مى‏آمدم و در حرکت‏هاى دسته جمعى آن جمع حضورى فعال داشتم تا این‏که بحمداللَّه انقاب اسلامى به رهبرى حضرت آیة اللَّه العظمى امام خمینى؛ به پیروزى رسید. در دوران پیروزى‏و پس از آن، مسئولیت‏هاى حساس از سوى حضرت امام1 به عهده اینجانب گذاشته شد؛ از جمله این که، به‏عنوان نماینده حضرت امام1 از سوى او براى رسیدگى به مشکلات استان زنجان به آن استان رفتم وبررسى‏هاى لازم را به عمل آوردم. همچنین به امر حضرت امام1 براى رسیدگى به معضلات و مشکلات‏آذربایجان و بررسى اوضاع و احوال منطقه، سفرى به آن‏جا داشتم که الحمداللَّه مشکلات و اختلافات موجودرا حل و فصل کردم. از فعالیت‏هاى اساسى ام حضور مستمر در دفتر استفتائات حضرت امام1 بود که تا پیش ازهجرتم به آذربایجان در آن دفتر فعالیت داشتم.

مهاجرت به تبریز به عنوان نماینده حضرت امام در آذربایجان

در سال 1360 ه.ش زمانى که آیة اللَّه مدنى نماینده حضرت امام در آذربایجان شرقى و امام جمعه تبریز به‏دست منافقان کوردل به فیض شهادل نایل آمد و اوضاع آن روز آذربایجان به ویژه تبریز به دلیل حساسیت‏ویژه‏اى که داشت ناهمگون شد، حضرت امام1 طى حکمى این جانب را به عنوان نماینده خود در آذربایجان وامام جمعه تبریز برگزید. اینجانب على رغم میل شخصى‏ام که هیچ علاقه‏اى به ترک تدریس و تحقیق در حوزه‏علمیه را نداشتم، به لحاظ اعتقاد و اخلاصى که به استاد و مراد خود حضرت امام1 داشتم و نیز مسئولیتى را که‏در قبال انقلاب اسلامى و خون‏هاى پاک شهیدان احساس مى‏کردم، به فرمان امام براى انجام تکلیف شرعى درسنگرى دیگر، عازم آذربایجان شدم. معضلات و مشکلات آن روز آذربایجان به ویژه تبریز بسیار گسترده وپیچیده بود. فعالیت مداوم گروه‏هاى مخالف اسلام و نظام و پیدایش تفرقه در صفوف متحد مردم و بالاخره‏حساسیت‏هاى دیگر، همه و همه خطیر بودن این مسئولیت را اقتضا مى‏کرد.

اینجانب با اتکا به نیروى لایزال الهى و عنایات حضرت ولى عصر)عج( به حل و فصل امور و برطرف ساختن‏مشکلات موجود پرداختم و در کوتاه‏ترین زمان ممکن با صبر و حوصله بر معضلات موجود منطقه فایق آمدم.روحانیت معزّز منطقه با وحدت و یگانگى و تفاهم کامل و با همکارى شان در سنگر دفاع از اسلام عزیز و نظام‏مقدس اسلامى همانند بنیانى مرصوص متحد شدند.

دورانى که در آذربایجان به سر مى‏بردم - به ویژه در سال‏هاى اول - از حساس‏ترین دوران‏هاى تاریخ آذربایجان‏به شمار مى‏آید.

 

حرکت‏هاى افراد و گروههاى تنگ نظر، بى تقوا و فرصت طلب با خواسته‏هاى شخصى یا باندى متأثر از هواى‏نفس به یارى خداوند متعال همیشه دچار شکست و عدم موفقیت مى‏شد. تنها امرى که موجب شد در تبریزبمانم و در این راه متحمل مصایب و شداید فراوان شوم، چیزى جز عمل به تکلیف شرعى نبود و ملاحظه‏تکلیفى بود که در قبال خون‏هاى پاک شهیدان احساس مى‏کردم.

در دوران دفاع مقدس از هیچ کوششى دریغ نکردم. مردم مسلمان را به شرکت همه جانبه در این امر دینى ملى‏بسیج مى‏کردم جذب و هدایت کمک‏هاى مردمى به جبهه، حضور مداوم در سنگرها به ویژه در هنگام‏عملیات‏ها و تبیین مواضعِ به حق نظام جمهورى اسلامى با سخنرانى هایم در نماز جمعه و... از دیگرفعالیت‏هاى اجتماعى و سیاسى اینجانب مى‏باشند.

قابل توجه است که در کنار این همه مشاغل، از رسیدگى به امور و معضلات ستمدیدگان و محرومان و یارى‏رساندن به آنان و نیز اداره حوزه‏هاى علمیه آذربایجان با همکارى گروهى از علماى تبریز غافل نبودم.

در مدت چهارده سالى که در تبریز بودم هرگز از فعالیت‏هاى علمى و تحقیقى غفلت نورزیدم. تدریس ابواب‏مختلف فقه، اصول، فلسفه و کلام از فعالیت‏هاى جدى و منظم اینجانب به شمار مى‏آمد. در کن

/ 0 نظر / 9 بازدید