هتل بین المللی قم

هتل بین المللی قم

مثل اینکه در ایران، دروغ و دورغ­گویی نهادینه شده است. و کم کم برخی موسسات نیز علاقمند شده­اند تا در این عرصه با هم رقابت نمایند. مثال بسیار کوچک آن «هتل بین المللی قم» که صاحب و مدیر آن، آستانه مقدسه حضرت معصومه(س) است.

به نظر می­رسد که کلمات هتل و قم، تا حدودی برای ما مفهوم و مشخص باشد. امّا آنچه حداقل برای من مشخص و مفهوم نیست، کلمه «بین المللی International Hotel» است. به نظر شما این کلمه دارای چه معنا و مفهومی است؟

آیا منظور این هتل، این است که ما شعبه­های دیگری در سرتاسر جهان داریم؟ به نظر می­رسد که مدیرت هتل در ادارۀ مالی همین مکان موفق نباشد، چه رسد به تأسیس شعبات در کشورهای دیگر.

آیا منظور از آن، این است که این هتل غیر از شهروندان ایرانی از اتباع خارجی نیز پذیرش مسافر دارد. اگر منظور این باشد، همه می­دانیم که تمامی مسافرخانه­ها و هتل­ها ، مسافران خارجی را پذیرش می­کنند؛ و هنوز حداقل در ایران مطرح نیست، که هتلی «نژاد پرست» باشد.

آیا منظور آستانه مقدسه قم، این است که این هتل از نظر کیفیت همانند هتل­های بین المللی خارجی است.

شاید هم آنها دورغ­گو باشند و برای جلب مشتری مرتکب این عنوان برای هتل خود شده­اند. البته این دروغ­گویی مختص فقط این هتل در ایران نیست. به این اسامی توجه کنید:

هتل بین المللی تبریز، هتل بین المللی قصر طلایی، هتل بین المللی قصر مشهد، هتل بین المللی قصر الماس، هتل بین المللی شهریار، هتل بین المللی کوثر اصفهان، هتل بین المللی پارس، هتل بین المللی صدف کیش، هتل بین المللی قصر، هتل بین المللی قم، هتل بین المللی پارسیان، هتل بین المللی آذین، هتل بین المللی داد، هتل بین المللی قشم، هتل بین المللی پارسیان استقلال، هتل بین المللی پاسارگاد، هتل بین المللی لاله تهران و ...

به نظر می­رسد که اولین هتلی که نام خود را بین المللی نهاد و با همان اسم اجازه تأسیس از سازمان گردشگری گرفت، بقیه هتل داران و افراد، نگاهی عاقل اندر سفیه کردند و با خود گفتند که ما چه چیز کمتر از آن داریم که بین المللی نباشیم. بنابراین، دروغ اولین نفر و سکوت مجامع نظارتی باعث شد تا عدۀ بیشتری علاقمند به دروغ­گویی شوند.

همه آنها کار زشتی کرده­اند ولی آستانه مقدسه حضرت معصومه (س) الگوی جامع مذهبی ایران باید باشد. بنابراین بسیار به جاست که تولیت جدید این دروغ­گویی و آلودگی را از دامن آستانه مقدسه پاک کند.

به عنوان حسن ختام توجه شما را به مطالب زیر جلب می­کنم:

 هتل بین‌المللی در ایران

هتل بین‌المللی زمانی که در خارج از ایران شکل گرفت کم کم به مرزهای ما هم  راه پیدا کرد اما هیچ گاه به معنای واقعی کلمه در ایران پا نگرفت. در تعاریف گردشگری، به هتلی می‌‌توان عنوان «بین‌المللی» اطلاق کرد که حداقل یک شاخه یا شعبه دیگر در کشوری غیر از کشور خود داشته باشد و به شکل هتل های زنجیره ای عمل کند و سیستم و گردش کار آنها یکی باشد. مثل هتل­های هیلتون وهایت، رامادا، هالیدی این، شرایتون و…. تازه این هتل‌های زنجیره‌ای نیز نام بین‌المللی را بر سردر خود ندارند.

حال سوال اینجاست چرا بعضی از هتل‌ها در ایران به‌خود اجازه داده‌ و یا مجوز گرفته‌اند که بر سردر خود نام هتل بین‌المللی یا بزرگ نصب کنند چراکه نه بزرگ هستند و نه شعبه‌ای در کشورهای دیگر دارند.

شاید در دسترس ترین پاسخ این باشد که این هتل‌ها در خارج ایران دفتر رزرو دایر کرده‌اند! اما  راه‌اندازی این دفاتر دلیلی بر بین‌المللی بودن هتل نیست چراکه حتی یک پانسیون، هتل آپارتمان یا مسافرخانه نیز می‌توانند دفتری دایر کرده و اقدام به پذیرش مسافرکنند. هتل بین المللی معمولاً به هتل‌های زنجیره که اغلب در تمام کشورها به همان نام وجوددارد و گردانندگان آنها نیز از دانش فنی لازم برخوردار هستند اطلاق می‌شود.

برخی از این هتلداران فکر می کنند به صرف داشتن ستاره‌های زیاد در کنار نام هتل، می‌توانند عنوان بین‌المللی بر آن بگذارند در حالیکه چنین نیست. به ‌عنوان مثال در کانادا و در شهر هالی‌فکس دو هتل هالیدی این، وجود دارد و هر دو هتل درجه پائین دارند و در مانیل فلیپین هتل هالیدی این، درجه بالاتری دارد و بسیار لوکس تر از هتل های شهرهالی فکس کانادا است.

 هتل بین‌المللی در خارج ایران

بد نیست از چند هتل بین‌المللی و بزرگ درسطح دنیا نام ببریم که درحال حاضر با چه امکاناتی مشغول فعالیت هستند و آنها مقایسه‌ای گذرا کنیم با هتل‌های بزرگ در ایران.

هتل کنکورد Concords hotels با شعبه‌هایی درپاریس، لندن، مادرید، میلان، فرانکفورت، ژنو، میامی، آمستردام، توکیو و برزیل؛ با داشتن 12968 اتاق که فقط درشعبه توکیو 1059 اتاق، 13 رستوران، 5 استخر و سالنی با گنجایش 2500 نفر دارد نه از عنوان بزرگ استفاده می کند و نه از بین‌المللی. همچنین هتل «هالیدی این» که برای ایرانی ها شناخته شده است با 1600 شعبه، هتل pacific در توکیو با 945 اتاق و 41 سوئیت و انواع رستورانهای چینی، ژاپنی، فرانسوی و… از عنوان بزرگ استفاده نکرده است.

هتل­هایی که به عنوان بزرگ در ایران فعالیت می کنند نه تنها بزرگ نیستند که در مقام مقایسه اصلاً به حساب نمی آیند. وقتی در لاس وگاس هتلی با 5600 اتاق وجود داشته باشد آیا می توانیم به هتل با 150 یا 300 اتاق عنوان بزرگ بدهیم.

امروزه هتلهایی که بالغ بر 1000 اتاق دارند، درخاور دور و آمریکا و اروپا خود را هتل بزرگ نمی‌نامند. در حال حاضر چه از نظر اتاق و چه از نظر امکانات و خدمات و شرایط در ایران هتل بزرگ نداریم و استفاده از عناوین بین‌المللی و هتل بزرگ تنها جنبه تبلیغاتی دارد که از آن استفاده می کنند و این عناوین باعث آماده کردن مسافر برای پرداخت پول بیشتر و گمراه کردن مسافر است. (اصغر ژیان دربندی، پدر هتلداری ایران، سایت هتلداری ایران.)

/ 0 نظر / 30 بازدید