شرح حال آیت الله محمد صادق روحانی

                                                              آیت‏اللَّه سید محمد صادق روحانى

ولادت

آیت اللَّه آقاى سید محمد صادق حسینى روحانى در ماه شهادت جد غریبش آقا اباعبداللَّه الحسین7 - محرم‏الحرام - سال 1345 ه.ق، 1305 ه.ش در شهر علم و تمدن و اندیشه و فرهنگ اسلامى - قم - در خاندانى‏حسینى تبار، با پیشینه‏اى از علم و تقوى و فضیلت دیده به جهان گشود.

والدین

والدشان مرحوم آیت اللَّه آقاى حاج میرزا محمود روحانى1 از مفاخر روحانیت و حوزه علمیه قم است که درسال 1307 ه.ق در قم بدنیا آمد.

در سال 1330 ه.ق وارد نجف اشرف شد تا از محضر حضرات آیات عظام آسید ابوالحسن اصفهانى؛ ومیرزاى نائینى؛ بهره‏ها برد. مدتى در مشهد مقدس از شاگردان مرحوم آیت اللَّه العظمى حاج آقا حسین‏طباطبایى قمى؛ بود بعد از آن به حوزه علمیه قم آمدند. با تلاش، کوشش و پایمردى‏هاى ایشان، حضرت آیت‏اللَّه العظمى حاج شیخ عبدالکریم حائرى؛ به قم آمدند و تدریس علوم حوزوى را شروع کردند. ایشان ازشاگردان خاص و مخصوص و مورد عنایت آیت اللَّه حائرى بودند.

این عالم متقى و زاهد متعبد با نفوذ، سالیان سال بعد از فوت پدر بزرگوارشان مرحوم آیت اللَّه آقاى آسیدصادق روحانى؛ در مسجد آقا ضمن اقامه نماز جماعت، پاسخگوى مسائل شرعى و گره گشاى مشکلات مردم‏بودند. از اقدامات ایشان مى‏توان به همکارى با آیت اللَّه کاشانى در قضیه ملى شدن نفت، مبارزه جدى بارضاخان در مورد کشف حجاب و دین زدایى از مملکت، دعوت و تلاش براى ورود آیت اللَّه حائرى به قم،زمینه سازى براى تدریس ایشان و همکارى، همفکرى و یارى جهت تأسیس حوزه علمیه قم و... را نام برد.

این مجتهدِ عابد در 18 شعبان 1381 ه.ق بعد از یک بیمارى طولانى وفات یافت. با پخش خبر فوت این مردبزرگ، شهرستان قم متلاطم، بازار، درسها و اداره جات تعطیل گردید. در تشییع جنازه بسیار با شکوه ایشان،علاوه بر حضور تمامى مراجع تقلید، بزرگان و مدرسین حوزه، طلاب، بازاریان، کسبه و اداره جات با افراشتن‏پرچم عزا به صورت هیأت‏هاى سینه زنى و زنجیرزنى شرکت کردند و پس از اقامه نماز میت توسط فرزندبرومندشان آیة اللَّه آقاى سید محمد صادق روحانى، در مسجد بالاى سر حضرت معصومه3 به خاک سپرده‏شدند.

والده‏شان از سادات حسنى و فرزند آیة اللَّه آقا حاج سید احمد طباطبایى قمى؛ است که ایشان سالیان متمادى

در صحن حضرت معصومه3 اقامه نماز جماعت داشتند.

تحصیلات

آیت اللَّه روحانى دروس پایه ادبیات عرب را در قم نزد پدر بزرگوارشان فرا گرفتند. سپس در سال 1355 ه.ق‏در سن 10 سالگى به همراه برادر بزرگترشان براى استفاده از اساتید بزرگ و نام آور حوزه علمیه کهن نجف‏اشرف، رنج و مشکلات هجرت از قم به نجف را پذیرا شدند!

اساتید

ایشان به دلیل علاقه و پشتکار فراوانشان هر روز در چندین درس مراجع و بزرگان حوزه علمیه که جهان اسلام‏و عالم تشیع به وجودشان افتخار مى‏کند، شرکت مى‏کردند. عمده اساتید ایشان عبارتند از:

1 - حضرت آیت اللَّه آقاى حاج شیخ کاظم شیرازى1290 - 1367) 1)

2 - حضرت آیت اللَّه آقا حاج شیخ محمد حسین اصفهانى معروف به کمپانى1 )ت 1361)

3 - حضرت آیت اللَّه آقاى حاج شیخ محمد على کاظمینى1

4 - حضرت آیت اللَّه آقاى حاج سید ابوالحسن اصفهانى1284 - 1365) 1)

5 - حضرت آیت اللَّه آقاى حاج شیخ محمد رضا آل یاسین1

6 - حضرت آیت اللَّه آقاى حاج سید ابوالقاسم خوئى1317 - 1413) 1)

7 - حضرت آیت اللَّه آقاى سید محمد حسین طباطبایى بروجردى1292 - 1380) 1)

آیت اللَّه روحانى از وجود تمامى اساتید نام آور خود استفاده نمودند و خود را همیشه مدیون محبتها و الطاف‏خالصانه آن بزرگواران)رضوان اللَّه تعالى علیهم( مى‏دانند. اما در این میان نقش آیت اللَّه خوئى برجسته‏تر و قابل‏توجه‏تر است. پرورش روح اجتهاد و تکوین فقهى ایشان، مرهون 15 سال شرکت در دروس خصوصى وعمومى آیت اللَّه خوئى مى‏باشد. هوش، پشتکار و استعداد ایشان، ایشان را مورد علاقه و توجه خاص اساتید ومراجع، بخصوص مورد عنایت خاصه آیت اللَّه خوئى قرار داده بود.

تدریس

ایشان تدریس دوره‏هاى مختلف علوم اسلامى را در همان ایام نوجوانى در صحن حرم مطهر حضرت‏امیرالمؤمنین على7 در نجف اشرف آغاز کردند. تقریر دروس حوزه متوسط این نوجوان براى طلاب بزرگسال‏و میانسال، براى همگان حیرت آور و قابل تقدیر بود. آیت اللَّه روحانى پس از مدت کوتاهى که در دروس آیت‏اللَّه خوئى؛ شرکت کردند، با تقریر دروس اصول و فقه استاد؛ آنان را براى عده‏اى از طلاب و علاقمندان به‏دروس حوزوى، تدریس مى‏کردند. به همین دلیل بود که ارتباط آیت اللَّه خوئى روز به روز با ایشان بیشترمى‏شد. با اینکه اغلب آیت اللَّه خوئى در جلسه تدریسشان به کسى اجازه طرح اشکال نمى‏دادند به آیت اللَّه‏روحانى در میان عده‏اى از شاگردان مى‏فرمودند: »چرا در مباحثه‏ها اشکال نمى‏کنى. من از شما مى‏خواهم‏اشکال و ایرادهایى که به نظرتان مى‏رسد را مطرح کنید«.

ارتباط تنگاتنگ استاد و شاگرد تا آنجا ادامه یافت که زیادى از شبهاى تعطیلى آن مرجع فقید؛ به حجره آیت اللَّه‏روحانى مى‏آمدند و ساعتهاى مدیدى به بحث و بررسى مسائل علوم اسلامى مى‏پرداختند و در انتها ایشان،استاد را تا درب منزلشان همراهى مى‏کردند.

ایشان در اواخر سال 1329 ه.ش وارد قم شدند و در اوایل سال 1330ه.ش به تدریس دروس خارج فقه واصول در صحن مطهر حضرت معصومه3 پرداختند. بیش از نیم قرن است که ایشان به تدریس علوم آل‏محمد6 و تربیت هزاران طلبه فاضل و تشنگان دانش ائمه اطهار مى‏پردازند.

ایشان به هنگام تدریس، متین و گویا سخن مى‏گویند. به دلیل وسعت احاطه شان بر موضوعات علمى، ازپرداختن به زواید پرهیز مى‏کنند. درس ایشان فشرده‏اى از آراء و مبانى بزرگان و فقیهان نامى به همراه نظریات‏خودشان است که با بحث و استدلال، بر رد یا قبول آن مبانى مى‏پردازند. در جلسات تدریسشان به مبارزه باجمود، یکسونگرى، احتیاط زدگى، تقلید و پیروى کورکورانه از بزرگان مى‏پردازند، زیرا معتقدند که تقلید وتعصب ناروا و غیر منطقى روى اقوال بزرگان و مبارزه با هر نظر نو، توان علمى را از حوزه مى‏گیرد از این روایشان با حفظ احترام بزرگان و تأکید بر این امر، با نظرات آنها نقادانه برخورد مى‏کنند. نظریات جدید و نو،ابتکار در مبانى، خروج از آراء پیشینیان و ژرف نگرى در تدریس ایشان موج مى‏زند.

تألیفات

1 - فقه الصادق )به زبان عربى(: دایرة المعارف کامل فقه تشیع. این کتاب عظیم و بزرگ که به عنوان یک منبع‏مرجع شناخته شده است در 26 جلد بارها در داخل و خارج کشور به چاپ رسیده است.

2 - »زبدة الاصول« )به زبان عربى(: دوره کامل علم اصول فقه که به صورت بحث استدلالى ارائه گردیده است.این کتاب در 6 جلد مى‏باشد

3 - »منهاج الفقاهه« )به زبان عربى(: در 6 جلد مى‏باشد که حاشیه‏اى است بر »مکاسب« شیخ انصارى؛ که به‏شیوه‏اى نو و ابتکارى تمامى موارد ارائه شده را بحث و بررسى کرده‏اند.

4 - »المسائل المستحدثه« )به زبان عربى(: این کتاب که بارها و بارها در خارج و داخل کشور به چاپ رسیده‏است شامل ارائه مسائل جدید، نو و مورد ابتلاى جامعه با ذکر دلایل و مستندات فقهى، روایى و قرآنى‏مى‏باشد.

5 - تعلیق بر »منهاج الصالین« در 2 جلد )به زبان عربى(

6 - تعلیق بر »عروة الوثقى« در 2 جلد )به زبان عربى(

7 - تعلیق بر »وسیلة النجاة« )به زبان عربى(

8 - رساله در لباس مشکوک )به زبان عربى(

9 - رساله در قاعده لاضرر )به زبان عربى(

10 - الجبر و الاختیار )به زبان عربى(

11 - رساله در قرعه )به زبان عربى(

12 - مناسک حج )به زبان عربى(

13 - المسائل المنتخبه )به زبان عربى(

14 - رساله در »فروع العلم الاجمالى« )به زبان عربى(

15 - الاجتهاد و التقلید )به زبان عربى(

16 - القواعد الثلاثه )به زبان عربى(

17 - اللقاء الخاص )به زبان عربى( مربوط به »سایت یا حسین«

18 - رساله »توضیح المسائل )به زبان فارسى و اردو(

/ 0 نظر / 7 بازدید