کاظم استادی

My Address آدرس من


‎Create Your Badge‎ Previous Months آرشیو ماهانه Home صفحه اصلی Archive آرشیو اسفند ٩٥ بهمن ٩٥ آذر ٩٥ شهریور ٩٥ خرداد ٩٥ اردیبهشت ٩٥ آذر ٩٤ مهر ٩٤ امرداد ٩٤ خرداد ٩٤ آبان ٩۳ شهریور ٩۳ تیر ٩۳ خرداد ٩۳ فروردین ٩۳ بهمن ٩٢ آبان ٩٢ مهر ٩٢ شهریور ٩٢ امرداد ٩٢ فروردین ٩٢ اسفند ٩۱ بهمن ٩۱ دی ٩۱ آبان ٩۱ شهریور ٩۱ تیر ٩۱ خرداد ٩۱ اردیبهشت ٩۱ اسفند ٩٠ بهمن ٩٠ آبان ٩٠ مهر ٩٠ شهریور ٩٠ امرداد ٩٠ تیر ٩٠ اردیبهشت ٩٠ بهمن ۸٩ More ... اطلاعات بیشتر
      kazem ostadi (ارائه نظرات و پیشنهادات شما موجب خوشحالی من خواهد شد)
صفاییه مهمترین خیابان ام القرای جهان تشیع by: کاظم استادی

صفاییه مهمترین خیابان ام­ القرای جهان تشیع

بدون تردید، در حال حاضر، قم مهمترین مرکز ترویج و نشر مذهب حقه­ی تشیع در جهان می­باشد. و بدون تردید خیابان صفاییه قم از مهم­ترین خیابان­های قم و یا لااقل، یکی از دو _سه خیابان اصلی شهر قم می­باشد.  و در مرکز این شهر واقع است.

طول این خیابان، حدود نهصد متر است. شاید بیشترین مراکز دینی و ترویجی، در این خیابان قم واقع هستند. اگر در محدوده دویست متری از هر طرف این خیابان دقت کنید، لااقل سه مسجد (که یکیش مسجد رفعت است)؛ سه حسینیه (که یکیش حسینه شهداء است)؛  بیست بیت و دفتر مراجع تقلید (معروف و غیر معروف، که یکیش دفتر مقام معظم رهبری است)؛  پنج مدرسه علمیه طلاب (که یکیش المهدی عج است)؛ و نزدیک به یکصد موسسه فرهنگی دینی بزرگ و کوچک ( که یکیش دفتر تبلیغات اسلامی است) وجود دارد. و که از ذکر اسامی آنها خوداری میکنم.

این خیابان حدود بیست و یک کوچه اصلی و هر کوچه اصلی، دارای تعداد زیادی کوچه فرعی می­باشد. و به طور میانگین پنج نفر روحانی یا به تعبیر مردم آخوند، در هر کوچه فرعی وجود دارد. و لاقل حدود یک هزار نفر روحانی در این محدوده خیابان با کوچه­هایش زندگی می­کنند. و نیز از حداقل، خانه مسکونی ده تن از مراجع معظم تقلید، که دارای رساله عملیه می­باشند در این محدوده واقع است.

نکته جالب توجه و بسیار ناراحت کننده، این است که اگر موقع اذان صبح، در این خیابان و کوچه­های فرعی آن پرسه بزنید؛ تنها و تنها دو مسجد و نه بیشتر، از تمام آن مساجد و حسینیه­ها و دفاتر مراجع و مدارس علمیه و ... به روی مردم باز هستند. تا اینجای کار ممکن است تـاسف­بار نباشد؛ اما اگر به داخل این دو مسجد سری بزنید، هر مسجد دارای هفت نمازگزار و جمعا، کل خیابان صفاییه قم دارای پانزده نمازگزار مسجدی است. که همت می­کنند و نماز صبح را در مسجد و به جماعت می­خوانند. البته شاید شما حسن­ظن داشنه باشید و بگویید که حتما مردم و علما و روحانیون، در نماز جماعت جاهای دیگر، مثل حرم مطهر حضرت معصومه(س) شرکت می­کنند، اما لازم است خودتان موقع نماز صبح، در این خیابان و کوچه­های آن پرسه بزنید و ببینید که دری از درب­های منازل باز نمی­شود، ممکن است  به ندرت کسی در راه­ها تردد ­کند و این تردد، بسیار کم و انگشت­شمار است که شاید جمعا به صد نفر نرسد.

اگر احادیث پیرامون "نماز جماعت" و "نماز جماعت صبح" صحیح باشد؛ مثلا از پیامبر (ص) منقول است: "اگر نماز  صبح را به جماعت بخوانیم، در نظرم محبوبتر از عبادت و شب زنده­داری تا صبح است." و یا از ابی جعفر علیه­السلام نقل شده که می­فرمایند: "هر کس که صدای اذان جماعت را بشنود و بدون هیچ عذری پاسخ ندهد، نمازش مقبول نیست."  و صدها حدیث دیگر در این موضوع که در کتب مختلف دینی بیان شده، جای تاسف است که در قم ، ام­القرای تشییع و در خیابان صفاییه قم که نمونه­ای از دیگر خیابان­های شهر قم می­باشد، اینقدر بی­توجهی نسبت به نماز جماعت صبح وجود دارد. البته این مطلب در ماه رمضان استثناست.

اما نکته بسیار قابل توجه این است که اگر صبح زود در این خیابان جنب و جوشی نیست و رونقی ندارد، بعدازظهر، زمان عصر، این خیابان قلقله­ای است از دختر­ها و زنهایی که آرایش کرده­اند و مقداری از مو و بدن خود را از چادر بیرون گذاشته­اند و در خیابان رژه می­روند. به طوری که اگر مردی واقعا مذهبی باشد، نمی­تواند حتی پنج ثانیه، در کل این مسیر خیابان، سر خود را بالا  نگه دارد و از روی زمین بلند کند؛ چرا که مناظری می­بیند که در شان دور افتاده­ترین مناطق ایران اسلامی نیز نیست، چه رسد به مهم­ترین خیابان "ام القرای جهان تشییع".

قصد نداشتم این مطالب را سیاهه کنم، چون به ظاهر مطالب زننده­ای برای مذهب تشییع می­باشد، اما به قرآن مراجعه کردم و مشورت نمودم، در صفحاتی این آیه آمد" و لا یاتون الصلوه الا و هم کسالی. توبه آیه 54" گفتم شاید این امر به معروف، تلنگری باشد بر سیر پیشرفت دینی مردم و محکی بر واقعیات جامعه امروزی ما

البته، ابتدا خواستم از این وضعیت ناگوار، که مشتی نمونه، از خروار است، فیلمی مستند تهیه کنم تا در آن از علما قم پرسیده شود که: "نماز صبح خود را کجا می­خوانید؟" اما دیدم به هزینه و دردسر آن، و عتاب و عقابهای بعدیش نمی­ارزد؛ بنابراین با خود گفتم، لااقل صفحه­ای بنویسم تا شاید اثر گذار گردد.  (کاظم استادی)

واعظان کاین جلوه بر محراب و منبر می کنند

چون به خلوت می روند آن کار دیگر می کنند

مشکلی دارم ز دانشمند مجلس باز پرس

توبه فرمایان چرا خود توبه کم تر می کنند

Link لینک      Comments () نظرات ۱۳٩٠/٤/۱٦

Recent Posts مطالب ارسالی جدید اعتراض و همدردیِ منفی یا مثبت منع رطب مراجع تقلید بررسی نسبت برخی از اشیاء در شناخت رنگ حرکت دائمی اختراع دستگاه تشخیص رنگ و رنگهای مکمل آن (مخترع کاظم استادی) کتابشناسی عدم تحریف قرآن منتشر شد نمایشگاه خانوادگی نقاشی در گالری توکای قم اختراع دستگاه بومسیلک متحرک (مخترع کاظم استادی) نسبت خط عربی و مسلمانان جهان به تغییر خط کتابشناسی خط فارسی و تغییر خط
My Tags موضوعات کلی کلیات و شرح حال (۳٧) زبان و ادبیات فارسی (۳۱) داستان و متفرقه (٢٧) زبان سرخ (۱٩) تاریخ و جغرافیا (۱٩) هنر (۱٢) فلسفه منطق کلام (۱٢) قرآن و حدیث (۸) اخلاق و عرفان (۸) طب و علوم کاربردی (۸) احکام (٧)
My Friends دسترسی آسان به یوتوبی یاهو ویکی نبشته ویکی فقه ویکی علوم اسلامی وکی پدیا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وزارت علوم تحقیقات فناوری همراه اول نگارستان اشراق موسسه پژوهشی فلسفه ایران موزه هنرهای معاصر مشابه یاب روایات مرکز مدیریت حوزه علمیه قم مدرسه طراحی رود آیلند مخابرات 118 لغت نامه دهخدا گوگل مترجم گوگل جستجو گوگل پلاس گوگل ارث گنجور کتابخانه ملی کتابخانه مجلس شورای اسلامی کتابخانه دیجیتال نور کتاب قم کتاب اول فیس بوک فرهنگستان هنر فرهنگستان زبان و ادب فارسی عصر ایران سیستم جامع دانشگاهی گلستان سامانه جامع دانشگاه علمی کاربردی سامانه اعلام حساب خانوار سازمان سنجش سازمان حج و زیارت سازمان ثبت احوال کشور روبیمکث دفتر ریاست جمهوری ایران دفتر آیت الله جوادی آملی درگاه کنسرسیوم محتوای ملی دائره المعارف بزرگ اسلامی دانشنامه جهان اسلام دانشگاه ییل دانشگاه مفید دانشگاه قم دانشگاه علمی کاربردی هنر قم دانشگاه علمی کاربردی دانشگاه آزاد قم دانشگاه ادیان و مذاهب دانش سوم / مدرسه ابتدایی هدایت خبرگزاری کتاب ایران خبرگزاری اهلبیت علیهم السلام خانه کتاب جی میل گوگل تبیان تابناک پایگاه مجلات تخصصی نور پایگاه اندیشوران پایگاه احادیث نور بانک سامان انستیتو تکنولوژی روچستر انجمن هنرهای تجسمی ایران انجمن نجوم ایران انجمن طب سنتی ایران آمازون ارزش یابی مدارک تحصیلی