کاظم استادی

My Address آدرس من


‎Create Your Badge‎ Previous Months آرشیو ماهانه Home صفحه اصلی Archive آرشیو اسفند ٩٥ بهمن ٩٥ آذر ٩٥ شهریور ٩٥ خرداد ٩٥ اردیبهشت ٩٥ آذر ٩٤ مهر ٩٤ امرداد ٩٤ خرداد ٩٤ آبان ٩۳ شهریور ٩۳ تیر ٩۳ خرداد ٩۳ فروردین ٩۳ بهمن ٩٢ آبان ٩٢ مهر ٩٢ شهریور ٩٢ امرداد ٩٢ فروردین ٩٢ اسفند ٩۱ بهمن ٩۱ دی ٩۱ آبان ٩۱ شهریور ٩۱ تیر ٩۱ خرداد ٩۱ اردیبهشت ٩۱ اسفند ٩٠ بهمن ٩٠ آبان ٩٠ مهر ٩٠ شهریور ٩٠ امرداد ٩٠ تیر ٩٠ اردیبهشت ٩٠ بهمن ۸٩ More ... اطلاعات بیشتر
      kazem ostadi (ارائه نظرات و پیشنهادات شما موجب خوشحالی من خواهد شد)
شرح حال آیت الله دوزدوزانی by: کاظم استادی

شرح حال آیةاللَّه دوزدوزانى

1. ولادت:

آیة اللَّه دوزدوزانى فرزند حاج عبدالحمید در سال 1314 ه.ش در خانواده‏اى متدیّن و مذهبى درشهر تبریزچشم به جهان گشودند.

پدر ایشان از تجار متدیّن و نیکوکار شهر تبریز بود. اجداد ایشان سال‏ها قبل از روستاى دوزدوزان واقع در 70کیلومترى شهر تبریز به این شهر مهاجرت و در آنجا اقامت نموده بودند.

2. تحصیلات مقدماتى و سطح:

ایشان در سال 1322 ش جهت فراگیرى ادبیات فارسى و عربى وارد مکتب شد و مقدمات را نزد مرحوم حاج‏میر محمود آقا که در شهر تبریز شهرت بسزایى داشت و نیز مرحوم آقا میرزا فرج الله آموخت، سپس جهت‏ادامه تحصیلات خود وارد مدرسه علمیه حسن پاشا - واقع در میدان صاحب الامر)عج( - گردید و در اندک‏مدتى با علاقه شدیدى که به آموزش علم و ادبیات داشت در بین هم دوره‏هاى خود شاخص گردید، سپس‏براى استفاده از دیگر اساتید در مدرسه علمیه »مسجد جامع تبریز« مشغول به تحصیل شد و دروس متن»منطق، اصول و لمعتین )شرح لمعه مرحوم شهید ثانى جلد یک و دو( را در محضر اساتیدى چون مرحوم حاج‏میرزا على اصغر باغمیشه‏اى، مرحوم حاج میرزا سید رضا مرندى و مرحوم حاج میرزا ابوالفضل سرابى فراگرفت.

3. مهاجرت به قم

در حالى که هنوز به سن هیجده سالگى نرسیده بودند در سال 1322 ش جهت تکمیل آموخته‏هاى خویش به‏شهر قم هجرت نمودند.

ایشان ادامه دروس سطح را با جدیّت تمام در خدمت اساتید بزرگوارى از جمله مرحوم آیة اللَّه حاج میرزامحمد مجاهد تبریزى آموختند.

4. تحصیلات عالیه:

ایشان در سال 1337 ش به حج و زیارت عتبات عالیات مشرف شدند و پس از بازگشت، تحصیل در دروس‏خارج فقه را در محضر اساتید بزرگ آن دوران آغاز نمودند.

ایشان نخست در درس خارج مرحوم آیة اللَّه العظمى بروجردى شرکت کرد و پس از درگذشت ایشان مدتى دردرس اصول رهبر کبیر انقلاب آیة العظمى خمینى در مسجد سلماسى حاضر شد و سپس در درس خارج فقه واصول مرحوم آیة اللَّه العظمى شریعتمدارى شرکت نمود. ایشان یکى از شاگردان مبرّز و برجسته آن فقید سعیداست که تقریبا یک دوره کامل خارج فقه و اصول را در مدت 25 سال از محضر ایشان تلمّذ نمود. ایشان‏همچنین از درس خارج مرحوم آیة اللَّه العظمى گلپایگانى نیز بهره بردند و مفتخر به کسب اجازه روایتى ازحضرات آیات عظام شریعتمدارى و گلپایگانى گردیدند.

5. درس فلسفه:

ایشان مدتى در درس اسفار مرحوم فیلسوف علامه آیة اللَّه حاج سید محمد حسین طباطبایى صاحب تفسیرالمیزان شرکت نمودد و در ضمن آن یک دوره درس منظومه سبزوارى را به عده‏اى از فضلاى حوزه تدریس‏کرد.

6. علاقه به قرآن:

آیة اللَّه دوزدوزانى از همان اوان طلبگى علاقه زیادى به آموزش تفسیر قرآن داشت و تفسیر قرآن را از سال1382 هق آغاز و تا به امروز به تدریس تفسیر اشتغال دارند، آموزش تفسیر ایشان مدتى به صورت ترتیب‏سوره‏ها انجام مى‏گرفت، ولى اخیراً کار تفسیر خود را براساس تفسیر موضوعى کلام الهى قرار داده‏اند.

7. خدمات مذهبى - اجتماعى:

ایشان علاوه بر تدریس و تبلیغ احکام الهى در شهرهاى قم، تبریز، کرج و تهران، خدمات اجتماعى - مذهبى‏شایانى نیز داشته‏اند از جمله:

الف - احداث مسجد جواد الائمه7 در محله جیحون شهر تهران که بنام مسجد حاج کاظم فعلاً به طرز مرغوبى‏اداره مى‏شود و مورد استفاده است.

ب - مسجد تاریخى شصت و سه ستون تبریز که قدمت چهارصد ساله دارد و در سال‏هاى اخیر متروکه بود که‏با تلاش‏هاى ایشان بازسازى و تعمیر گردید و هم اکنون یکى از مساجد آبرومند شهر مى‏باشد.

ج - اعزام مبلغ به نقاط مختلف:

ایشان در طى سال‏هاى 50 تا 57 شمسى مبلغینى را جهت آموزش مسائل دینى به روستائیان و جلوگیرى ازگسترش عقاید منحرفین و على اللهى‏ها به شهرستان کلیبر و پانصد روستاى اطراف آن در آذربایجان شرقى‏اعزام نمودند، همچنین با هزینه شخصى خویش استراحتگاه مجهزى براى مبلغین اعزامى تأسیس نمودند. ازجمله خصوصیات این دوره‏ها این بود که با مُبلّغ اعزامى شرط مى‏شد نباید از دیگران حق تبلیغ در خواست‏نمایند. این نوع تبلیغ تأثیر بسزایى در آن منطقه داشت. این طرح بعداً تا حدودى در مناطق دیگرى مانند بخش‏زاغه از توابع خرم آباد و هشترود و شهر رى نیز اجرا گردید.

د - مبارزه با منحرفین:

باتوجه به گسترش بیش از پیش فعالیت گروهک‏هاى منحرف و فرقه‏هاى ضالّه‏اى مانند صوفیه، بهائیت ووهابیت در سال‏هاى اخیر، آیة اللَّه دوزدوزانى با همکارى حجة الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمد مردانى ومرحوم حجة الاسلام والمسلمین آقا شیخ داود الهامى در سال 1375 ش مؤسسه‏اى براى مبارزه با این‏تحرکات تحت عنوان »مؤسسه دفاع از حریم اسلام« تأسیس نمودند که تاکنون با انتشار چندین جلد کتاب‏جیبى رایگان در ردّ عقاید باطله آنها منتشر نموده و خدمات شایانى در حفظ جوانان و ساده لوحان از گرایش به‏آنها انجام داده است که فهرست کوتاهى از کتب منتشر شده توسط این مؤسسه ارائه مى‏گردد:

1. تصوف از دیدگاه ائمه اطهار:؛

2. پیدایش تصوف در میان شیعیان؛

3. فرقه‏هاى نعمت اللهى و گنابادى؛

4. فرقه‏هاى ذهبیّه و اویسیه و خاکساریه؛

5. سیرى کوتاه در مرام اهل حق »على اللهیان«؛

6. دو محور عقاید وهابیان؛

7. بهائیت مولود تصوف.

ه - تأسیس جلسات مذهبى:

ایشان جهت تبلیغات مذهبى و پاسخگویى به نیاز نسل نوخاسته جلسات مذهبى را با شیوه‏اى نوین تأسیس‏نمودند. این جلسات در دو بخش بزرگسالان و نوباوگان تشکیل مى‏گردید:

الف( جلسه دینى »مکتب على7» در سال 1353 ش در شهر تبریز تأسیس گردید. این جلسات در آن زمان به‏طرز خاصى با استفاده از تریبون سخنرانى و صندلى براى شرکت کنندگان به صورت هفتگى و سیّار برگزارمى‏گردید و اکثر شرکت کنندگان آن طبقه جوان و تحصیلکرده بودند.

ب( جلسات هفتگى جهت تربیت دینى نوباوگان هفت تا دوازده ساله در پنجاه مسجد شهر تبریز که توسطهشتاد نفر از روحانیون، معممین و تجّار تبریز اداره مى‏شدند و در مجموع حدود دو هزار نفر در آن جلسات‏شرکت مى‏کردند. شرکت کنندگان در این جلسات علاوه بر آموزش قرآن، احکام، عقاید، سرود و روش مناظره‏با مخالفین را هم فرا مى‏گرفتند.

8. تحصیل و تدریس:

آیة اللَّه دوزدوزانى در دوره تحصیل خود در شهر قم همانند گذشته به تدریس دروس و متون قبلى به عدّه‏اى ازطلاب و فضلاى حوزه پرداختند و ایشان در این دوره درس را مقدّم بر همه امور مى‏دانستند و به جز تحصیل وتدریس و مطالعه به سایر اشتغالات و تفریحات و مسائل سیاسى و اجتماعى نمى‏پرداختند.

ایشان از سال 1400 ه.ق تدریس خارج فقه و اصول را در حوزه علمیه قم آغاز و تاکنون مباحث مختلفى از فقه‏و اصول را بررسى نموده‏اند که عدّه معتنابهى از فضلاى حوزه در مجلس درس ایشان حاضر مى‏شوند.

9. آثار و تألیفات:

1. دروس حول نزول القرآن )منتشر شده(

2. دروس حول الموت و الحیات و البرزخ و اشراط الساعة )منتشر شده(

3. تحقیق لطیف حول التوقیع الشریف )به تعداد محدودى تکثیر شده(

4. دروس حول المعاد )آماده چاپ(

5. تقریرات فقه »صلوة مسافر« )آماده چاپ(

6. کتاب قصاص در سال 1406 ق تدریس و به رشته تحریر در آمده )آماده‏چاپ(

7. حاشیه بر عروة الوثقى )آماده چاپ(

8. رساله توضیح المسائل )منتشر شده(

9. مناسک حج )منتشر شده(

10. ارشاد المؤمنین )منتشر شده(

11. منهاج الصالحین

»رساله عربى« )آماده چاپ(

Link لینک      Comments () نظرات ۱۳۸٩/۱۱/٢۸

Recent Posts مطالب ارسالی جدید اعتراض و همدردیِ منفی یا مثبت منع رطب مراجع تقلید بررسی نسبت برخی از اشیاء در شناخت رنگ حرکت دائمی اختراع دستگاه تشخیص رنگ و رنگهای مکمل آن (مخترع کاظم استادی) کتابشناسی عدم تحریف قرآن منتشر شد نمایشگاه خانوادگی نقاشی در گالری توکای قم اختراع دستگاه بومسیلک متحرک (مخترع کاظم استادی) نسبت خط عربی و مسلمانان جهان به تغییر خط کتابشناسی خط فارسی و تغییر خط
My Tags موضوعات کلی کلیات و شرح حال (۳٧) زبان و ادبیات فارسی (۳۱) داستان و متفرقه (٢٧) زبان سرخ (۱٩) تاریخ و جغرافیا (۱٩) هنر (۱٢) فلسفه منطق کلام (۱٢) قرآن و حدیث (۸) اخلاق و عرفان (۸) طب و علوم کاربردی (۸) احکام (٧)
My Friends دسترسی آسان به یوتوبی یاهو ویکی نبشته ویکی فقه ویکی علوم اسلامی وکی پدیا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وزارت علوم تحقیقات فناوری همراه اول نگارستان اشراق موسسه پژوهشی فلسفه ایران موزه هنرهای معاصر مشابه یاب روایات مرکز مدیریت حوزه علمیه قم مدرسه طراحی رود آیلند مخابرات 118 لغت نامه دهخدا گوگل مترجم گوگل جستجو گوگل پلاس گوگل ارث گنجور کتابخانه ملی کتابخانه مجلس شورای اسلامی کتابخانه دیجیتال نور کتاب قم کتاب اول فیس بوک فرهنگستان هنر فرهنگستان زبان و ادب فارسی عصر ایران سیستم جامع دانشگاهی گلستان سامانه جامع دانشگاه علمی کاربردی سامانه اعلام حساب خانوار سازمان سنجش سازمان حج و زیارت سازمان ثبت احوال کشور روبیمکث دفتر ریاست جمهوری ایران دفتر آیت الله جوادی آملی درگاه کنسرسیوم محتوای ملی دائره المعارف بزرگ اسلامی دانشنامه جهان اسلام دانشگاه ییل دانشگاه مفید دانشگاه قم دانشگاه علمی کاربردی هنر قم دانشگاه علمی کاربردی دانشگاه آزاد قم دانشگاه ادیان و مذاهب دانش سوم / مدرسه ابتدایی هدایت خبرگزاری کتاب ایران خبرگزاری اهلبیت علیهم السلام خانه کتاب جی میل گوگل تبیان تابناک پایگاه مجلات تخصصی نور پایگاه اندیشوران پایگاه احادیث نور بانک سامان انستیتو تکنولوژی روچستر انجمن هنرهای تجسمی ایران انجمن نجوم ایران انجمن طب سنتی ایران آمازون ارزش یابی مدارک تحصیلی