کاظم استادی

My Address آدرس من


‎Create Your Badge‎ Previous Months آرشیو ماهانه Home صفحه اصلی Archive آرشیو اسفند ٩٥ بهمن ٩٥ آذر ٩٥ شهریور ٩٥ خرداد ٩٥ اردیبهشت ٩٥ آذر ٩٤ مهر ٩٤ امرداد ٩٤ خرداد ٩٤ آبان ٩۳ شهریور ٩۳ تیر ٩۳ خرداد ٩۳ فروردین ٩۳ بهمن ٩٢ آبان ٩٢ مهر ٩٢ شهریور ٩٢ امرداد ٩٢ فروردین ٩٢ اسفند ٩۱ بهمن ٩۱ دی ٩۱ آبان ٩۱ شهریور ٩۱ تیر ٩۱ خرداد ٩۱ اردیبهشت ٩۱ اسفند ٩٠ بهمن ٩٠ آبان ٩٠ مهر ٩٠ شهریور ٩٠ امرداد ٩٠ تیر ٩٠ اردیبهشت ٩٠ بهمن ۸٩ More ... اطلاعات بیشتر
      kazem ostadi (ارائه نظرات و پیشنهادات شما موجب خوشحالی من خواهد شد)
شرح حال آیت الله نوری همدانی by: کاظم استادی

                                                              شرح حال آیةاللَّه نورى همدانى

تولد و دوران کودکى

آیت‏اللَّه شیخ حسین نورى همدانى در سال 1304 هجرى شمسى در خانواده‏اى مذهبى و روحانى، در شهرهمدان به دنیا آمد. هفت ساله بود که تحصیلات خود را در محضر پدر خود آغاز کرد. پدرش از علماى همدان‏و هم حجره آیت اللَّه آخوند ملاعلى همدانى بود  و روحیه او نقش به سزایى در توفیق و پیروى فرزندش درعمل و علم داشت.

دوره تحصیل

آیت اللَّه نورى همدانى در هفت سالگى با عنایت پدر و در محضر او تحصیلات خود را آغاز کرد. در آغاز،ادبیات فارسى، کتاب گلستان سعدى، کلیله و دمنه، انشاء، نصاب الصبیان و نوشتن خط نستعلیق و نسخ و جامع‏المقدمات و ادبیات فارسى و عربى را فرا گرفت. سپس به همدان رفت و در مدرسه علمیه آخوند به تحصیل‏مشغول شد و از سیوطى و حاشیه تا قوانین را در همان جا فرا گرفت.

در سال 1322 هجرى شمسى و در هیجده سالگى راهى حوزه علمیه قم شد تا از محضر استادان آن حوزه‏سترگ نیز بهره‏مند شود. با ورود به قم به درس رسائل و مکاسب رفت و پس از مدتى کفایة الاصول را فراگرفت.

از خاطرات شگفت آور آیت اللَّه نورى همدانى از آن سال‏ها خواندن نماز باران توسط آیة اللَّه سید محمد تقى‏خوانسارى بود که باعث نزول باران فراوان و رونق کشاورزى در آن سال شده بود.

او با پایان یافتن دروس سطح، به درس خارج فقه و اصول مراجع و استادان بزرگ آن زمان شرفیاب شد، ازجمله مدت پانزده سال به درس آیة اللَّه بروجردى1 رفت و تا پایان عمر آن مرجع بزرگ، در درس وى حاضرشد. وى در طى این سال‏ها به تحصیل علوم عقلى نیز پرداخت. و در دروس اخلاق، به ویژه اخلاق امام‏خمینى1 شرکت مى‏جست.

آیت اللَّه نورى همدانى از آغاز سال‏هاى تحصیلى خود، به تدریس کتب حوزه نیز مى‏پرداخت و از این رهگذرشاگردان ممتازى را به مکتب شیعه ارزانى داشته است.

اساتید

آیت اللَّه نورى همدانى از آغاز تحت تربیت و تدریس پدر، صرف و نحو و ادبیات فارسى و عربى را در محضرپدر خود، فرا گرفت. پدر او بر این باور بود که در تحصیل دروس دینى، دروس پایه و مقدماتى نقش اساسى دارد. از این رو، هر روز دروس‏را به‏بهترین نحوآموزش مى‏داد وفردا همان‏رااز فرزندخودبازمى‏پرسید.

در حوزه علمیه قم نیز آیت اللَّه نورى همدانى براى تحصیل رسائل و مکاسب و کفایه از محضر استادان فراوانى‏از جمله آیة اللَّه سید محمد باقر سلطانى طباطبایى، آیة اللَّه داماد، شیخ محمد مجاهدى، میرزا مهدى تبریزى‏بهره برد.

آیت اللَّه نورى همدانى در دروس اصول و فلسفه آیة اللَّه رفیعى قزوینى و در دروس فقه و اصول آیة اللَّه سیدمحمد حجت کوهکمرى و آیة اللَّه سید على یثربى کاشانى نیز شرکت مى‏کرد. او مدت دوازده سال به درس‏مرحوم آیة اللَّه سید محمد داماد و مدت پانزده سال در درس آیة اللَّه بروجردى1 و مدت پنج سال در درس امام‏خمینى1 در فقه و اصول شرکت جست.

براى فراگیرى اسفار اربعه نیز مدت پنج سال به درس علامه سید محمد حسین طباطبایى1 رفت و در درس‏تفسیر این استاد بزرگ نیز شرکت مى‏کرد.

آیت اللَّه نورى همدانى در طى سال‏هاى تحصیل، با فضلاى بسیارى رابطه دوستى و رفاقت داشته است که ازجمله آنها مى‏توان از شهید سعید، آیت اللَّه دکتر مفتح و آیة اللَّه حاج سید مهدى روحانى و آیت اللَّه حاج شیخ‏عباس على ایزدى نجف آبادى و آیة اللَّه حاج سید موسى صدر نام برد.

فعالیت‏هاى علمى و فرهنگى

آیت اللَّه نورى همدانى در طول عمر شریف خود تاکنون فعالیت‏ها و خدمات علمى و فرهنگى بسیارى را به‏عالم اسلام ارزانى داشته است.

او از زمانى که در همدان به تحصیل مشغول بود، تدریس را آغاز کرد و پس از آن در قم، بارها کتاب‏هاى قوانین،رسائل، مکاسب و کفایة الاصول را تدریس کرد و شاگردان بسیارى در دروس او شرکت مى‏کردند. با درگذشت‏آیة اللَّه بروجردى، آیة اللَّه نورى همدانى رسماً تدریس خارج فقه و اصول را آغاز کرد و تاکنون به این کاراشتغال دارد از این رو نیم قرن تدریس در حوزه‏هاى علمیه در کارنامه علمى و فرهنگى او مى‏درخشد. بسیارى‏از شاگردان وى هم اکنون از علماء و رجال نامى کشور هستند و در پست هایى چون مسند قضاوت، امامت‏جمعه و وکلاى مجلس و وزرا و سفرا و تدریس و تعلیم و تربیت یا انجام دادن وظیفه در نهادها و ارگان‏هاى‏انقلابى اشتغال دارند.

در زمان آیة اللَّه بروجردى، آقایان کرباسچیان و روزبه در تهران، مرکزى را براى فراگیرى چند نفر از فضلاى‏حوزه علمیه قم در باره علوم شیمى، فیزیک، هیأت، تشریح، حساب، هندسه و زبان تأسیس کردند. آیت اللَّه‏نورى همدانى جزو کسانى بود که دو سال تابستان تمام هنگام تعطیلى حوزه علمیه قم، در این مجمع شرکت واین علوم را تکمیل کرد و مدت دو سال نیز جزو مجمعى از علما بود که با نظر حضرت آیة اللَّه بروجردى، به‏تکمیل اخبار وسائل الشیعه پرداخته بودند.

از فعالیت‏هاى مهم  فرهنگى آیة اللَّه نورى همدانى تأسیس مدرسه مهدى موعود)عج( است. وى با یارى آیة اللَّه شهید مفتح بر آن شد که مدرسه‏اى تأسیس کند که پایگاه تعلیم و تربیت با برنامه مخصوص باشد و طلاب‏مستعد در آن پرورش یابند از این مدرسه در دوران دفاع مقدس، طلاب فراوانى به جبهه‏ها اعزام شدند وبرخى از آنان شهید یا مجروح شدند. این مدرسه تا به امروز طلاب فاضل بسیارى را پرورش داده است که درامتحانات حوزه علمیه همیشه داراى امتیاز ویژه‏اى هستند و هم اکنون نیز با عنایت مؤسس آن، به فعالیت خودادامه مى‏دهد.

فعالیت‏هاى سیاسى

آیت اللَّه نورى همدانى به موازات فعالیت‏هاى علمى و فرهنگى و تحصیل علم، تکلیف سیاسى خود را نیزهمواره در نظر داشت. او که نخستین آشنایى خود با امام خمینى1 را سال 1322 مى‏داند، از همان تاریخ تاآخرین لحظه عمر آن مرجع بزرگ، همواره خود را به متابعت و حمایت از او واداشته بود.

آیت اللَّه نورى همدانى مهم‏ترین ویژگى عالم دینى را براساس آیات و روایات، زمان‏شناسى و آگاه به زمانه‏بودن مى‏داند و امام خمینى1 را بهترین و شایسته‏ترین مصداق آن معرفى مى‏کند. از دیدگاه او همین ویژگى امام‏باعث شده بود که بتواند تحولات فراوانى را در عرصه جهانى پدید آورد و سرمشقى براى امروز و آیندگان‏باشد.

آیت اللَّه نورى همدانى از نخستین جرقه‏هاى نهضت به جمع مبارزان پیوست و در سخنرانى‏هاى خود ماهیت‏رژیم دست نشانده پهلوى را برملا مى‏ساخت و مردم را به مبارزه عمیق و پى‏گیر با آن دعوت مى‏کرد.

منزل او در بعد از ظهر روز نوزده دى ماه 1356 در قم، محل اجتماع تظاهرات کنندگان شده و او خود طى‏سخنان تند و انقلابى، به سیاست‏هاى رژیم حمله کرد و با تحلیل از امام و قیام پانزده خرداد بر ادامه مبارزه‏تأکید کرد و در ضمن سخنان خود در آن مجمع با شکوه امام خمینى را به ماه و مخالف را به کلب تشبه کرد واین اشعار را خواند:

مه فشاند نور و سگ عوعو کند

هر کسى بر طینت خود مى‏تند

در شب مهتاب مه را بر سماک

از سگان و عوعو ایشان چه باک

کى شود دریا ز پوز سگ نجس؟

کى شود خورشید از کف منطمس؟

مصطفى مه مى‏شکافد نیمه شب

ژاژ مى‏خاید ز کینه بولهب

پس از این سخنرانى، تظاهرات با شور و هیجان بیشترى به خیابان‏هاى اطراف کشیده شد و مأموران رژیم‏پهلوى مردم را گلوله باران کردند که بر اثر آن برخى شهید و زخمى شدند و ایشان را دستگیر و به شهر خلخال‏تبعید کردند.

آیت اللَّه نورى همدانى به سبب مبارزه‏هاى پیگیر خود، بارها مورد بازجویى و تعقیب قرار گرفت و به زندان‏افتاد که در یک مورد، سه ماه در سلول انفرادى زندان قزل قلعه محبوس شد و چند بار هم تبعید شد که تبعیدبه خلخال از آن جمله است. ایشان که در خلخال در تبعید بسر مى‏برد و شهرها یکى پس از دیگرى به انقلاب مى‏پیوستند و نهضت انقلابى مردم متعهد ایران با راهنمایى‏هاى حضرت امام خمینى1 فراگیر مى‏شد. اشعارى‏درباره این قیام در تبعیدگاه سرود که براى دیدار کنندگان و در همه جا مى‏خواند و در تهییج مردم مؤثر بود.

ساواک او را از سخنرانى در اماکن عمومى ممنوع کرده بود اما او حتى در دوران تبعید، به سخنرانى و افشاگرى‏پرداخت و این مساله، فشارهاى رژیم بر او را تشدید مى‏کرد.

ایشان پس از رهایى از آخرى تبعیدگاه خود که - سقز کردستان - بود براى دیدار امام به پاریس رفت و در هنگام‏بازگشت، برگه‏اى از امام به دست او داده شد که در آن مطالبى درباره حکومت اسلامى نوشته شده بود ومأموریت یافت که آن را با آیت اللَّه شهید بهشتى و آیة اللَّه مطهرى در میان بگذارد و تصمیماتى بر آن اساس‏اتخاذ شود

پس از پیروزى انقلاب

آیت اللَّه نورى همدانى، پس از پیروزى انقلاب، مأموریت‏هاى بسیارى را با فرمان امام خمینى در کشورهاى‏گوناگون جهان انجام داده که از میان آنها، اقدامات زیر را مى‏توان برشمرد:

1. رسیدگى به امور سفارتخانه‏ها و کنسولگرى‏ها و خانه‏هاى فرهنگى در کشورهاى اروپایى و هندوستان،پاکستان، بنگلادش و  فیلیپین؛

2. تبیین، تبلیغ و نشر نهضت اسلامى در ابعاد و زمینه‏هاى گوناگون؛

3. مصاحبه بانشریات و خبرگزارى‏ها در باره انقلاب اسلامى و آثار آن در این کشورها؛

4. ارتباط با جوانان کشورهاى اروپایى که به انقلاب اسلامى علاقه داشتند؛

5. ارتباط با ایرانیان مقیم کشورهاى اروپایى و تشریح ابعاد انقلاب اسلامى؛

6. بررسى مشکلات دانشجویان ایرانى مقیم خارج و اقدام براى رفع مشکلات آنان.

نمایندگى ایشان از طرف امام در کشورهاى اروپایى دو سال به طول انجامید و ایشان در طى آن، به کشورهاى‏گوناگون سفر کرد و حقایق و عظمت انقلابى اسلامى و علل و عوامل آن را باز گفت.

آیت اللَّه نورى همدانى در سالیان پس از انقلاب، همواره یار امام و مدافع ارزش‏هاى انقلاب و دفاع مقدس‏بوده است و در سال‏هاى اخیر ضمن حمایت‏هاى فراوان از مقام رهبرى توطئه‏هاى دشمنان در ایجاد تفرقه،تشویق به آزادى‏هاى بى حد و مرز، تأسیس روزنامه‏هاى وابسته و ترویج اصلاحات آمریکایى را افشا مى‏کرد واز انقلاب اسلامى که ثمره خون هزاران شهید و تلاش و ایثار مردم غیور ایران است دفاع مى‏نماید.

آیت اللَّه نورى همدانى از آغازین سال‏هاى تأسیس جامعه مدرسین، به عضویت آن درآمد و امضاى او در زیربسیارى از بیانیه‏ها و اعلامیه‏هاى آن مرکز مقدس به چشم مى‏خورد.

آیت اللَّه نورى همدانى هم اکنون از مراجع معظم تقلید است  در شهر قم به ترتیب شاگردان و طلاب مستعد ومتقّى مى‏پردازد.

به علاوه به جهت اطلاعات کاملى که از اوضاع داخلى مملکت و نیز نقشه‏ها و ترفندهایى که دنیاى استکبار و

<Page = 091>

کفر و نفاق علیه اسلام و نظام اسلامى ایرانى به کار گرفته است، به عنوان یکى از پاسداران اسلام و انقلاب‏همواره در بیانات روشنگرانه‏اى که در مجامع مختلف، ایراد مى‏کند و نیز بیانیه‏هایى که صادر مى‏نماید، مردم‏متعهد ایران را به مقاومت و جهادگرى و فداکارى در راه اسلام و انقلاب دعوت مى‏نماید و این قبیل‏موضعگیرى‏هاى ایشان همیشه مورد تقدیر و روشن بینان و مرز داران انقلاب اسلامى است.

و یکى دیگر از کارهاى ایشان این است که اغلب روزها در هر هفته قشرها و اصناف مختلف مردم بابرنامه‏هایى که پس از تقاضاى ملاقات از طرف دفتر ایشان تنظیم مى‏شود با ایشان دیدار دارند. طى آن پس ازبیانات مستدل و روشنگر ایشان مسائل اسلامى و اجتماعى نیز مطرح مى‏گردد و پاسخ سؤالات نیز داده‏مى‏شود.

و نیز امروز از لحاظ این که دنیا به جهت رسانه‏هاى جمعى مخصوصا اینترنت با هم مربوط شده است یکى‏دیگر از برنامه‏هاى ایشان پاسخگویى به سؤالات و مسائل شرعى و اجتماعى با وسائل ارتباط جمعى مختلف‏است.

آیت اللَّه نورى همدانى به دو زبان عربى و انگلیسى آشنایى دارد و نیز داراى ذوق سرشار و طبع شعر نیز هستندو در این  رابطه اشعار فراوانى با مضمون مذهبى و انقلابى سروده است.

آثار و تألیفات

1. شگفتى‏هاى آفرینش

2. جهان آفرین

3. دانش عصر فضا

4. داستان باستان

5. ما و مسائل روز

6. خوارج از دیدگاه نهج البلاغه

7. آغاز یک حرکت انقلابى در مصر )که شرح عهدنامه مالک اشتر در نهج البلاغه است(

8. بیت المال از دیدگاه نهج البلاغه

9. اقتصاد اسلامى (2 جلد(

10. منطق خداشناسى

11. جمهورى اسلامى

12. جهاد

13. آمادگى رزمى و مرزدارى در اسلام

14. امر به معروف و نهى از منکر )عربى و فارسى(

15. مناسک حج

16. رساله عملیه

17. منتخب المسائل عربى

18. حاشیه بر عروة الوثقى

19. مناسک عربى

20. اجتهاد و تقلید )عربى(

21. راهنمایى نهج البلاغه و شروح آن

22. طبقات الرجال و ثقاتهم وفقهائم

23. قضا و شهادات

24. ارث

25. خمس و انفال

26. مضاربه

27. صلوة المسافر

28. دیات

29. مکاسب محرمه

30. احکام النساء

31. یک دوره کامل اصول فقه

32. اسلام مجسم )علماى بزرگ اسلام(

33. اخلاق و عرفان و سیاست و حکومت

34. جایگاه بانوان در اسلام

35. انسان و جهان

36. ربا و سخنى با بانک ها

37. احکام جوانان

Link لینک      Comments () نظرات ۱۳۸٩/۱۱/٢۸

Recent Posts مطالب ارسالی جدید اعتراض و همدردیِ منفی یا مثبت منع رطب مراجع تقلید بررسی نسبت برخی از اشیاء در شناخت رنگ حرکت دائمی اختراع دستگاه تشخیص رنگ و رنگهای مکمل آن (مخترع کاظم استادی) کتابشناسی عدم تحریف قرآن منتشر شد نمایشگاه خانوادگی نقاشی در گالری توکای قم اختراع دستگاه بومسیلک متحرک (مخترع کاظم استادی) نسبت خط عربی و مسلمانان جهان به تغییر خط کتابشناسی خط فارسی و تغییر خط
My Tags موضوعات کلی کلیات و شرح حال (۳٧) زبان و ادبیات فارسی (۳۱) داستان و متفرقه (٢٧) زبان سرخ (۱٩) تاریخ و جغرافیا (۱٩) هنر (۱٢) فلسفه منطق کلام (۱٢) قرآن و حدیث (۸) اخلاق و عرفان (۸) طب و علوم کاربردی (۸) احکام (٧)
My Friends دسترسی آسان به یوتوبی یاهو ویکی نبشته ویکی فقه ویکی علوم اسلامی وکی پدیا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وزارت علوم تحقیقات فناوری همراه اول نگارستان اشراق موسسه پژوهشی فلسفه ایران موزه هنرهای معاصر مشابه یاب روایات مرکز مدیریت حوزه علمیه قم مدرسه طراحی رود آیلند مخابرات 118 لغت نامه دهخدا گوگل مترجم گوگل جستجو گوگل پلاس گوگل ارث گنجور کتابخانه ملی کتابخانه مجلس شورای اسلامی کتابخانه دیجیتال نور کتاب قم کتاب اول فیس بوک فرهنگستان هنر فرهنگستان زبان و ادب فارسی عصر ایران سیستم جامع دانشگاهی گلستان سامانه جامع دانشگاه علمی کاربردی سامانه اعلام حساب خانوار سازمان سنجش سازمان حج و زیارت سازمان ثبت احوال کشور روبیمکث دفتر ریاست جمهوری ایران دفتر آیت الله جوادی آملی درگاه کنسرسیوم محتوای ملی دائره المعارف بزرگ اسلامی دانشنامه جهان اسلام دانشگاه ییل دانشگاه مفید دانشگاه قم دانشگاه علمی کاربردی هنر قم دانشگاه علمی کاربردی دانشگاه آزاد قم دانشگاه ادیان و مذاهب دانش سوم / مدرسه ابتدایی هدایت خبرگزاری کتاب ایران خبرگزاری اهلبیت علیهم السلام خانه کتاب جی میل گوگل تبیان تابناک پایگاه مجلات تخصصی نور پایگاه اندیشوران پایگاه احادیث نور بانک سامان انستیتو تکنولوژی روچستر انجمن هنرهای تجسمی ایران انجمن نجوم ایران انجمن طب سنتی ایران آمازون ارزش یابی مدارک تحصیلی