کاظم استادی

My Address آدرس من


‎Create Your Badge‎ Previous Months آرشیو ماهانه Home صفحه اصلی Archive آرشیو اسفند ٩٥ بهمن ٩٥ آذر ٩٥ شهریور ٩٥ خرداد ٩٥ اردیبهشت ٩٥ آذر ٩٤ مهر ٩٤ امرداد ٩٤ خرداد ٩٤ آبان ٩۳ شهریور ٩۳ تیر ٩۳ خرداد ٩۳ فروردین ٩۳ بهمن ٩٢ آبان ٩٢ مهر ٩٢ شهریور ٩٢ امرداد ٩٢ فروردین ٩٢ اسفند ٩۱ بهمن ٩۱ دی ٩۱ آبان ٩۱ شهریور ٩۱ تیر ٩۱ خرداد ٩۱ اردیبهشت ٩۱ اسفند ٩٠ بهمن ٩٠ آبان ٩٠ مهر ٩٠ شهریور ٩٠ امرداد ٩٠ تیر ٩٠ اردیبهشت ٩٠ بهمن ۸٩ More ... اطلاعات بیشتر
      kazem ostadi (ارائه نظرات و پیشنهادات شما موجب خوشحالی من خواهد شد)
شرح حال آیت الله سیستانی by: کاظم استادی

                                                    شرح حال آیةاللَّه حسینى سیستانى

ولادت و تحصیلات:

آیت اللَّه حاج سید على حسینى سیستانى در ماه ربیع الاول سال 1349 ه.ق در جوار حضرت ابوالحسن‏الرضا7 در استان خراسان در خانواده‏اى مذهبى از خاندان علم و تقوى، سیادت و کرامت پا به عرصه گیتى‏نهاد. و در همان دیار بالید و رشد نمود.

پدر بزرگوارش از عالمان متعهد و زاهدان آن دیار بود. وى براى ادامه سلسله علم و فقاهت در آن خاندان، او رابه محضر عالمان و دانشوران حوزه علمیه سپرد. ادبیات عرب و علوم بلاغت را که در آن روزگار با حضورادیب بلند آوازه خراسان استاد محمدتقى ادیب‏نیشابورى؛ شکوه و رونقى ویژه‏داشت، درآن دیار آموخت.

فقه و اصول، علوم عقلى و معارف الهى را نیز از محضر عالمان و استادان خراسان فرا گرفت و آنگاه در بحث‏خارج شرکت کرد و از محضر علامه محقق میرزا مهدى اصفهانى؛ استفاده نمود.

ایشان براى تکمیل تحصیل و تعمیم دانش و بهره‏گیرى از محضر استادان دیگر به سال 1368 ه.ق به حوزه‏علمیه قم هجرت کرد. حوزه علمیه قم و درسهایش در آن روزگار که زعامت و مرجعیت عامه آیت اللَّه العظمى‏حاج آقا حسین بروجردى؛ بدان سایه گستر بود رونقى عظیم داشت. درسهاى فقه و اصول آیت اللَّه العظمى‏بروجردى؛ که به لحاظ شیوه پژوهشى و بررسى و نیز اشراف بر جریانهاى فقهى فرهنگ اسلامى، از کارآمدبالایى برخوردار بود.


و بحثهاى آیت اللَّه حجت، و دیگر فرزانگان حوزه قم از این حوزه علمیه محیط علمى و آکنده از نشاط ساخته‏بود. ایشان در بحثهاى فقه و اصول آیت اللَّه العظمى بروجردى؛ حضورى جدى داشت، و از شاگردان طراز اول‏آن بزرگوار به شمار مى‏رفت، که از آراء و دیدگاههاى ابتکارى، فقهى، اصولى، و رجالى وى فراوان بهره گرفت‏وى در محضر درس آیت اللَّه العظمى حجت کوه کمره‏اى و دیگر فرزانگان و استادان آن دیار نیز شرکت جست‏و از چشمه سار زلال دانش و فقاهت آن بزرگواران سیراب گردید.

عزیمت به نجف اشرف

سپس به سال 1371 ه.ق حوزه علمیه قم را ترک کرد و براى اتصال به منبع فیض علوى و بهره‏گیرى از محضراستادان حوزه کهنسال و بلند آوازه نجف اشرف، راهى بارگاه ملکوتى و جوار مطهر باب علم نبى حضرت‏امیرالمؤمنین على7 شد.

ایشان در روزگارى به نجف اشرف وارد شد که حوزه‏هاى درس آن دیار در اوج شکوفائى و شور و نشاط بود.وى با تمام توان در محضر استوانه‏هاى علم و فقاهت شرکت کرد و از استادان بنام آن دیار فراوان بهره گرفت.

ایشان بیش از ده سال در بحث استاد الفقهاء و المجتهدین آیت اللَّه العظمى خوئى رضوان اللَّه علیه شرکت کرد واز افاضات ارجمند زعیم عالیقدر حوزه نجف در آن روزگار آیت اللَّه العظمى حکیم نیز استفاده کرد.

آیت اللَّه العظمى شیخ حسین حلى - که به دقت نظر و ژرفنگرى در بحث مشهور بود - نیز از جمله استادانى‏است که ایشان یک دوره کامل اصول را از محضر آن بزرگوار بهره‏مند شد. آیت اللَّه حاج سید على حسینى‏سیستانى پس از سالها بحث و فحص در مباحث اصولى و فقهى و تدریس و تدبر در متون حوزوى و شرکت درجریانهاى فکرى و فقهى گوناگون و استفاده از مدارس مهم حوزوى )مشهد، قم، نجف( به سال 1381 ه.ق‏درس خارج خود را بر محور مکاسب شیخ انصارى1 آغاز کردند. و پس از سالها تدریس خارج بر مبناى آن،مباحث عالى اجتهادى را به عنوان شرحى بر عروة الوثقى مرحوم سید محمد کاظم طباطبائى یزدى1 ادامه‏دادند.

ایشان تاکنون کتاب طهارت، بسیارى از فروع کتاب صلاة، و بخشى از کتاب خمس را تدریس فرموده‏اند. ایشان‏از ماه شعبان سال 1384 ه.ق بحثهاى عالى اجتهادى اصول را نیز آغاز کردند، و در ماه شعبان سال 1411 ه.ق‏سومین دوره آن را به پایان رساندند.

نبوغ علمى استاد:

آیت اللَّه سیستانى در حوزه درس استادان به سرعت درخشید.

همگامان، و همراهان و نیز استادان، وى را در قدرت نقد و بررسى، سرعت انتقال، گستردگى تحقیق و تتبع،احاطه بر نظرات و دقت در آراء و پشتکار علمى در زمینه‏هاى مختلف حوزوى بویژه فقه و اصول و رجال‏مى‏ستودند، و براى ایشان جایگاهى برتر از همراهان قائل بودند.

آیت اللَّه حاج سید على حسینى سیستانى از معدود افرادى است که در سنین جوانى به اجازه اجتهاد کتبى ازاستاد خود آیت اللَّه العظمى خوئى نائل شدند.

استاد دیگر ایشان آیت اللَّه العظمى شیخ حسین حلّى نیز شهادتنامه اجتهاد وى را به سال 1380 نگاشتند و ازفضل و دانش و تعمق ایشان تمجید و تجلیل کردند.

در همین سال فقیه، محدث، رجالى و کتابشناس بزرگ، علامه حاج آقا بزرگ تهرانى در شهادتى کتبى برمهارت علمى ایشان در رجال و حدیث تأکید کردند، و جایگاه والاى ایشان را در این دانشها ستودند. لازم به‏ذکر است که ایشان در هنگام دریافت این شهادتنامه‏ها که همه نشانگر مکانت والاى علمى وى هستند بیش ازسى و یک سال نداشتند.

تألیفات:

آیت اللَّه سیستانى در مدت ده‏ها سال تدریس خارج فقه و اصول و رجال خدمات بزرگى ارائه نموده و ثمره این

جهاد علمى و تلاش و کوشش پیگیر فقهى بسیار است که بر برخى از آن اشاره مى‏کنیم

1 - شرح العروة الوثقى

2 - البحوث الاصولیه

3 - کتاب القضاء

4 - کتاب البیع و الخیارات

5 - رسالة فى اللباس المشکوک فیه

6 - رسالة فى قاعدة الید

7 - رسالة فى صلاة المسافر

8 - رسالة فى قاعدة التجاوز و الفراغ

9 - رسالة فى القبلة

10 - رسالة فى التقیة

11 - رسالة فى قاعدة الالزام

12 - رسالة فى الاجتهاد و التقلید

13 - رسالة فى قاعدة لاضرر و لاضرار

14 - رسالة فى الربا

15 - رسالة فى حجیة مراسیل ابن ابى عمیر

16 - نقد رسالة تصحیح الاسنانید للاردبیلى

17 - شرح مشیخه التهذیبین

18 - رسالة فى مسالک القدماء فى حجیة الاخبار

19 - رسالة فى قاعدة القرعة

20 - رسالة فى صیانه کتاب الله عن التحریف

21 - رسالة فى تاریخ تدوین الحدیث فى الاسلام

22 - رسالة فى تحقیق نسبة کتاب العلل الى الفضل بن شاذان

23 - الفوائد الغرویة

24 - الفوائد الفقهیة

25 - شرح مشیخة الفقهیة

26 - رسالة فى حکم ما اذا اختلف المجتهدان المتساویان فى الفتوى

27 - تعلیقة على العروة الوثقى

28 - رسالة فى اختلاف الافاق فى رؤیة الهلال

 

Link لینک      Comments () نظرات ۱۳۸٩/۱۱/٢٧

Recent Posts مطالب ارسالی جدید اعتراض و همدردیِ منفی یا مثبت منع رطب مراجع تقلید بررسی نسبت برخی از اشیاء در شناخت رنگ حرکت دائمی اختراع دستگاه تشخیص رنگ و رنگهای مکمل آن (مخترع کاظم استادی) کتابشناسی عدم تحریف قرآن منتشر شد نمایشگاه خانوادگی نقاشی در گالری توکای قم اختراع دستگاه بومسیلک متحرک (مخترع کاظم استادی) نسبت خط عربی و مسلمانان جهان به تغییر خط کتابشناسی خط فارسی و تغییر خط
My Tags موضوعات کلی کلیات و شرح حال (۳٧) زبان و ادبیات فارسی (۳۱) داستان و متفرقه (٢٧) زبان سرخ (۱٩) تاریخ و جغرافیا (۱٩) هنر (۱٢) فلسفه منطق کلام (۱٢) قرآن و حدیث (۸) اخلاق و عرفان (۸) طب و علوم کاربردی (۸) احکام (٧)
My Friends دسترسی آسان به یوتوبی یاهو ویکی نبشته ویکی فقه ویکی علوم اسلامی وکی پدیا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وزارت علوم تحقیقات فناوری همراه اول نگارستان اشراق موسسه پژوهشی فلسفه ایران موزه هنرهای معاصر مشابه یاب روایات مرکز مدیریت حوزه علمیه قم مدرسه طراحی رود آیلند مخابرات 118 لغت نامه دهخدا گوگل مترجم گوگل جستجو گوگل پلاس گوگل ارث گنجور کتابخانه ملی کتابخانه مجلس شورای اسلامی کتابخانه دیجیتال نور کتاب قم کتاب اول فیس بوک فرهنگستان هنر فرهنگستان زبان و ادب فارسی عصر ایران سیستم جامع دانشگاهی گلستان سامانه جامع دانشگاه علمی کاربردی سامانه اعلام حساب خانوار سازمان سنجش سازمان حج و زیارت سازمان ثبت احوال کشور روبیمکث دفتر ریاست جمهوری ایران دفتر آیت الله جوادی آملی درگاه کنسرسیوم محتوای ملی دائره المعارف بزرگ اسلامی دانشنامه جهان اسلام دانشگاه ییل دانشگاه مفید دانشگاه قم دانشگاه علمی کاربردی هنر قم دانشگاه علمی کاربردی دانشگاه آزاد قم دانشگاه ادیان و مذاهب دانش سوم / مدرسه ابتدایی هدایت خبرگزاری کتاب ایران خبرگزاری اهلبیت علیهم السلام خانه کتاب جی میل گوگل تبیان تابناک پایگاه مجلات تخصصی نور پایگاه اندیشوران پایگاه احادیث نور بانک سامان انستیتو تکنولوژی روچستر انجمن هنرهای تجسمی ایران انجمن نجوم ایران انجمن طب سنتی ایران آمازون ارزش یابی مدارک تحصیلی