کاظم استادی

My Address آدرس من


‎Create Your Badge‎ Previous Months آرشیو ماهانه Home صفحه اصلی Archive آرشیو اسفند ٩٥ بهمن ٩٥ آذر ٩٥ شهریور ٩٥ خرداد ٩٥ اردیبهشت ٩٥ آذر ٩٤ مهر ٩٤ امرداد ٩٤ خرداد ٩٤ آبان ٩۳ شهریور ٩۳ تیر ٩۳ خرداد ٩۳ فروردین ٩۳ بهمن ٩٢ آبان ٩٢ مهر ٩٢ شهریور ٩٢ امرداد ٩٢ فروردین ٩٢ اسفند ٩۱ بهمن ٩۱ دی ٩۱ آبان ٩۱ شهریور ٩۱ تیر ٩۱ خرداد ٩۱ اردیبهشت ٩۱ اسفند ٩٠ بهمن ٩٠ آبان ٩٠ مهر ٩٠ شهریور ٩٠ امرداد ٩٠ تیر ٩٠ اردیبهشت ٩٠ بهمن ۸٩ More ... اطلاعات بیشتر
      kazem ostadi (ارائه نظرات و پیشنهادات شما موجب خوشحالی من خواهد شد)
چرا روحانی باسواد، بد اخلاق است؟ by: کاظم استادی

چرا روحانی باسواد بد اخلاق است؟

در بین مردم حال حاضر ایران، تمامی کسانی که معمم و یا به قولی، عمامه به سر هستند، روحانی یا آخوند محسوب و خطاب می شوند. اگر کسی در میان این قشر عزیز، آمد و شد کرده باشد، بر این گفته من، سر صحت تکان می دهد که؛ روحانیون از نظر اخلاق دو دسته اند؛ خوش اخلاق و بد اخلاق.

البته ، ابتدا باید روشن شود که منظور ما از اخلاق ، اخلاق کلی و عام نیست؛ بلکه آنچه  میان مردم مشهور و عرفی است، حسن خلق و روی باز است که معمولا به اخلاق تعبیر می شود. و می گویند: فلانی خوش اخلاق است یا بد اخلاق. حسن خلق، خود شاخه ای است از اخلاق عملی.

جدای از استثنائات، باید معترف شویم که روحانیون سابقه­دار بد اخلاق، معمولا باسواد هستند و روحانیون سابقه­دار بی­سواد، معمولا خوش اخلاق هستند. در اینجا، منظور از سابقه­دار، روحانیونی است که حداقل 15 – 20 سالی در حوزه تحصیل کرده­اند، نه هر طلبه مبتدی که عمامه بر سر دارد.

یکی از مهم ترین شاخصه های تفاوت میان پیامبر(ص) و ائمه(ع) با علما و روحانیون ما، در همین مطلب باشد که؛ آن بزرگواران در عین عالم بودن، خوش اخلاق بوده اند و یکی از مهم ترین معجزات پیامبر(ص) در ترویج و گسترش اسلام، حسن خلق ایشان بوده است.

شاید برایتان جالب شده باشد، که سر بد اخلاقی علمای ما در چیست؟  دلیل آن بسیار ساده و منطقی است، اما قابل قبول برای عرف مردم نیست. خوب دقت کنید. با یک حساب ریاضی ساده می­توان سر بد اخلاقی علما را فهمید و اثبات کرد.  ساعات روز محدود است به 24 ساعت، از این محدوده، ساعتی مختص به استراحت و نیازهای شخصی است، ساعاتی مخصوص به خانواده است. حدودا 12 الی 14 ساعت باقی می­ماند، اگر کسی واقعا اهل علم باشد و ممحض در درس و بحث باشد، روزانه باید 2 الی 3  جلسه تدریس یا تحصیل کند.  چندین ساعت مطالعه و مباحثه نماید. ساعاتی به نوشتن بپردازد. و ساعاتی در رفت و آمد این فعالیتها  باشد.  با این برنامه روزانه این روحانی معظم، تمام وقتش پر است. حالا فرض کنید ایشان به خاطر معروفیت یا عالمیت، محل مراجعه خاص، عام و کوچک و بزرگ، باسواد و بی سواد باشد. مثلا شما به درب منزل ایشان مراجعه می­کنید، این روحانی عزیز،  بار اول با روی باز و خوش اخلاق، شما را تحویل می گیرد و دقایقی از وقت خود را به شما اختصاص می دهد. بعد از دقایقی نفر بعد از راه می آید و به شرح ایضا.  این تعاملات اجتماعی او، چون با روی باز و اخلاق نیک و حسن خلق همراه بوده، در مراجعین قبلی، طمع تکرار پیش می آورد، بنابراین در حساب ریاضی، باید مراجعات ایشان را به توان برد، در طول سال، مراجعات مختلف، اعم از؛ سوال ساده، احوال پرسی، زیارت حضرتعالی، نامه،  عقد ازدواج، عیادت، دیدار حاجی و کربلایی، ختم مرحوم و مرحومه، عروسی، ولیمه خانه و فرزند و اذان در گوش نوزاد و ... آنقدر زیاد می شود که وقت تمام روز این روحانی معزز را می گیرد. ایشان دو راه پیش روی خود دارد؛ یا بد اخلاق شوند و به درس و مطالعه و تحقیقات خود برسند، یا همان طور خوش اخلاق بماند و نتوانند باسواد تر شوند.

شاهد این ادعای حقیر، روحانیون جناح چپ و راست هستند، اگر از نسبت تعداد حداقل دو به یک روحانیان این دو جناح صرف نظر کنیم. روحانیون جناح چپ، معمولا بسیار خوش اخلاق هستند و کم سواد و روحانیون جناح راست، معمولا باسواد و بد اخلاق.

هر چند که بد اخلاقی علما و راه حل رفع این مشکلشان، انواع گوناگون دارد. برخی تغییر مکان زندگی می دهند، تا از دست مردم و مراجعات آنها راحت شوند و به پیشرفت علمی خود برسند. مثلا، چند سالی پیش، خود شاهد بودم که عالمی بسیار بزرگوار، با اینکه مشغول تالیف کتب بود ، روزانه باید در هر ساعتی، جوابگوی عده زیادی از علاقه مندان باشد، که زنگ منزل ایشان را می زدند. ایشان، چون خادم و کارمند نداشت، شخصا درب منزل را باز می کرد و پاسخگو بود. که احتمال می دهم این رویه باعث شد تا ایشان خود را از شهر قم به روستایی منتقل کنند تا بتوانند مشغول به فعالیت علمی خود شوند.

دسته ای دیگر، دفتری برای خود راه اندازی می کنند. و دسترسی مردم به آنها بسیار محدود می شود، که این نیز نوعی بد اخلاقی است؛ چرا که عالم باید با مردم محشور و معاشر بین آنها باشد و دسترسی همگان ، خرد و کلان، به او راحت باشند. اینکه عالمی دفتر داشته باشد و دفتری ها با مردم بد اخلاقی کنند، فرقی در حل صورت مساله ندارد، چرا که باز بد اخلاقی دفتری ها به پای او محسوب خواهد شد.

دسته ای دیگر از عالمان، منزوی می شوند؛ البته انزوای خود خواسته، یعنی از خود سلب کرامت و علم می کنند، تا محل مراجعه مردم واقع نشوند. و انواع دیگری که فعلا مجال طرح آن نیست.

البته آنچه بسیار مهم است این است که؛ باید از مقایسه بین پیامبر(ص) و ائمه(ع)  با علما خود، در این موضوع حتی الامکان،  خودداری کنیم؛ چرا که علم آنها از نوع اکتسابی عرفی و تحصیل علم، نبوده است تا نیاز باشد وقت بسیاری برای علم آموزی برای خود قرار دهند. بنابراین باید تا حدودی به علما خود حق دهیم که بد اخلاق باشند.  اما از باب امر به معروف، باید گفت که؛ راه میانه بهترین راه است. یعنی ساعاتی مردم داری و ساعاتی تحصیل علم، چرا که بدون تهذیب نفس، علم توحید هم به درد نمی خورد . 

 

Link لینک      Comments () نظرات ۱۳٩٠/٧/۱۸

Recent Posts مطالب ارسالی جدید اعتراض و همدردیِ منفی یا مثبت منع رطب مراجع تقلید بررسی نسبت برخی از اشیاء در شناخت رنگ حرکت دائمی اختراع دستگاه تشخیص رنگ و رنگهای مکمل آن (مخترع کاظم استادی) کتابشناسی عدم تحریف قرآن منتشر شد نمایشگاه خانوادگی نقاشی در گالری توکای قم اختراع دستگاه بومسیلک متحرک (مخترع کاظم استادی) نسبت خط عربی و مسلمانان جهان به تغییر خط کتابشناسی خط فارسی و تغییر خط
My Tags موضوعات کلی کلیات و شرح حال (۳٧) زبان و ادبیات فارسی (۳۱) داستان و متفرقه (٢٧) زبان سرخ (۱٩) تاریخ و جغرافیا (۱٩) هنر (۱٢) فلسفه منطق کلام (۱٢) قرآن و حدیث (۸) اخلاق و عرفان (۸) طب و علوم کاربردی (۸) احکام (٧)
My Friends دسترسی آسان به یوتوبی یاهو ویکی نبشته ویکی فقه ویکی علوم اسلامی وکی پدیا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وزارت علوم تحقیقات فناوری همراه اول نگارستان اشراق موسسه پژوهشی فلسفه ایران موزه هنرهای معاصر مشابه یاب روایات مرکز مدیریت حوزه علمیه قم مدرسه طراحی رود آیلند مخابرات 118 لغت نامه دهخدا گوگل مترجم گوگل جستجو گوگل پلاس گوگل ارث گنجور کتابخانه ملی کتابخانه مجلس شورای اسلامی کتابخانه دیجیتال نور کتاب قم کتاب اول فیس بوک فرهنگستان هنر فرهنگستان زبان و ادب فارسی عصر ایران سیستم جامع دانشگاهی گلستان سامانه جامع دانشگاه علمی کاربردی سامانه اعلام حساب خانوار سازمان سنجش سازمان حج و زیارت سازمان ثبت احوال کشور روبیمکث دفتر ریاست جمهوری ایران دفتر آیت الله جوادی آملی درگاه کنسرسیوم محتوای ملی دائره المعارف بزرگ اسلامی دانشنامه جهان اسلام دانشگاه ییل دانشگاه مفید دانشگاه قم دانشگاه علمی کاربردی هنر قم دانشگاه علمی کاربردی دانشگاه آزاد قم دانشگاه ادیان و مذاهب دانش سوم / مدرسه ابتدایی هدایت خبرگزاری کتاب ایران خبرگزاری اهلبیت علیهم السلام خانه کتاب جی میل گوگل تبیان تابناک پایگاه مجلات تخصصی نور پایگاه اندیشوران پایگاه احادیث نور بانک سامان انستیتو تکنولوژی روچستر انجمن هنرهای تجسمی ایران انجمن نجوم ایران انجمن طب سنتی ایران آمازون ارزش یابی مدارک تحصیلی