کاظم استادی

My Address آدرس من


‎Create Your Badge‎ Previous Months آرشیو ماهانه Home صفحه اصلی Archive آرشیو اسفند ٩٥ بهمن ٩٥ آذر ٩٥ شهریور ٩٥ خرداد ٩٥ اردیبهشت ٩٥ آذر ٩٤ مهر ٩٤ امرداد ٩٤ خرداد ٩٤ آبان ٩۳ شهریور ٩۳ تیر ٩۳ خرداد ٩۳ فروردین ٩۳ بهمن ٩٢ آبان ٩٢ مهر ٩٢ شهریور ٩٢ امرداد ٩٢ فروردین ٩٢ اسفند ٩۱ بهمن ٩۱ دی ٩۱ آبان ٩۱ شهریور ٩۱ تیر ٩۱ خرداد ٩۱ اردیبهشت ٩۱ اسفند ٩٠ بهمن ٩٠ آبان ٩٠ مهر ٩٠ شهریور ٩٠ امرداد ٩٠ تیر ٩٠ اردیبهشت ٩٠ بهمن ۸٩ More ... اطلاعات بیشتر
      kazem ostadi (ارائه نظرات و پیشنهادات شما موجب خوشحالی من خواهد شد)
رانندگان روحانی by: کاظم استادی

رانندگان روحانی

حدودا تا شصت سال پیش، کسانی که وضع مالی مناسبی داشتند، از چهارپایان به عنوان وسیله شخصی حمل و نقل استفاده می کردند. تقریبا، در دهه قبل از انقلاب اسلامی ایران، استفاده از اتومبیل و موتور سیکلت، به عنوان وسیله شخصی رایج شد، ولی باز تعداد کمی از مردم، دارای وسیله حمل و نقل  شخصی بودند.

اما در دو دهه گذشته، استفاده از اتومبیل یا به تعبیر امروزی آن، "ماشین و موتور" فراگیر شده است. و به طبع فراگیری آن، روحانیون نیز مانند مردم دیگر، از این وسایل شخصی استفاده می کنند؛ هر چند که در گذشته نه چندان دور، استفاده از موتور سیکلت، بین روحانیون رایج نبود و  استفاده از آن قبح عرفی داشت،  اما اکنون حداقل در شهر قم، موتور سواران و  اتومببیل سواران روحانی بسیار زیادند.

 روحانیون، در گذشته و قبل از شیوع استفاده از ماشین، شاید به ندرت در معرض خلاف شرع علنی و عمومی قرار داشتند، چرا که عناوین مجرمانه، همانگونه که برای دیگران جنبه فردی و پنهان داشت، برای ایشان نیز اینگونه بود. یعنی مثلا اگر روحانی ای مرتکب گناهی می شد تنها خودش بر آن واقف بود یا حد اکثر افراد قلیلی از مردم خبردار می شدند.

اکنون و در دوران امروزی، از آنجایی که طبق احکام حکومتی، رعایت نکردن مقررات و قانونی عمومی، مثل مقررات راهنمایی و رانندگی، خلاف شرع و گناه محسوب می شود. همه و مخصوصا مومنین باید خیلی به رعایت این موضوع توجه داشته باشند. مخصوصا  روحانیون محترم ، که اگر روحانیون توجه کافی و تقید لازم را نسبت به رعایت مقررات حکومتی مثل مقررات راهنمایی و رانندگی نداشته باشند یا بنا بر برخی مبانی فقهی خاص، خود را ملزم به آن ندانند، این عملکرد و رفتارشان در جامعه، جنبه خلاف شرع عمومی پیدا می کند.

اگر در قم رفت و آمد داشته باشید ، خواهید دید که بسیاری از معممین سوار بر ماشین و موتور هستند.  رفتار و اعمال آنها در حین رانندگی، در تیررس نگاه عمومی مردم قرار دارد؛  و این توجه و حساسیت، باعث شده تا  هر حرکتی از آنها موجب ایجاد سلب اعتماد و  اعتقاد اسلامی در مردم شود. وقتی راننده ای  روحانی، "ورود ممنوع" رود؛ و یا از "چراغ قرمز" رد شود و یا دیگر مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت نکند، چون برای مردم در منابر و دیگر تریبونهای عمومی، تشریح و توضیح داده شده است که "خلاف مقررات راهنمایی و رانندگی، خلاف شرع است"؛  این گناه شخصی راننده روحانی، جنبه عمومی پیدا می کند و دیگر یک گناه شخصی و پس پستو نیست؛ بلکه ترویج عمومی گناه است و بر تمامی افرادی که ناظر بر حرکات و رفتار او هستند تاثیر گذار است و می­تواند اعتقادات مذهبی مردم، را تغییر دهد و یا سست نماید .

اگر خدای نکرده، راننده روحانی در طول روز، مقید به رعایت مقررات اجتماعی نباشد و مثلا در خیابان یک طرفه در جهت عکس خیابان حرکت کند، این رفتار او ، همراه انجام "گناه ممتد و علنی" است؛ یعنی در طول مسیر حرکت او ، در هر لحظه، صدها نفر شاهد خلاف شرع او  می باشند . و این "گناه ممتد" او، که از ابتدای خیابان شروع شده و تا پایان خیابان یک طرفه ادامه پیدا می کند، می تواند اعتماد عمومی و تقید به عقائد اسلامی و قبح ارتکاب گناه  را در بین مردم از بین ببرد.

این نوشته، در صدد امر به معروف است چرا که بسیاری از مردم نمی توانند، بین "اسلام " و "روحانی مسلمان" تفکیک قایل شوند و هر حرکتی از "روحانی مسلمان"، می تواند موجب سست شدن "اسلام " مردم گردد .

بنابراین، بسیار مناسب است که روحانیان محترم،  اگر توانایی رانندگی مناسب ندارند و یا معتقد به رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی نیستند، و توجه لازم و کافی به آن ندارند و یا نمی توانند داشته باشند، از رانندگی بپرهیزند . چرا که اجتماع کنونی مظهر نگاه تیزبین مردم است.  رانندگی افراد، معمولا ساعات زیادی را در بر می گیرد و ممکن است چند ساعت رانندگی نا مناسب، در دید هزاران نفر واقع شود .

و مهم تر از همه، رانندگی رانندگان شخصیتهای مذهبی است، بسیار دیده شده که شخصیتهای روحانی و مذهبی، به واسطه جایگاه اجتماعی و دینی که دارند، دارای محافظین و رانندگانی  می باشند، محافظین و رانندگان آنها، از این فرصت سوء استفاده کرده و از بسیاری قوانین راهنمایی و رانندگی، عدول می کنند. و به سبب پیگرد نشدنشان، این رفتار را به راحتی و با آرامش کامل انجام می دهند.  مثلا از جمله خلافهای مکرر آنها، پارک دوبله است . وقتی فلان شخصیت، علاقمند است به ختم مرحومی در مسجدی یا محلی شرکت کند، بسیار دیده شده است که چندین ماشین دوبله در خیابان شلوغ جلوی مسجد، پارک دوبله شده است و ساعتی وضع آن خیابان برهم می خورد؛ چرا که محافظین و رانندگان این شخصیت، علاقمندند ساعتی، مستقیم و درست مقابل و جلوی درب مسجد بایستند. یا بسیار دیده شده که برخی مسئولین نیمه مهم،  وقتی به دیدار برخی مراجع قم  می آیند، ساعتها کوچه محل بسته می شود و حمل و نقل عمومی در آن منطقه بر هم می خورد.

البته کسی منکر موارد استثنا نیست، اما در بسیاری از موارد، اگر محافظین و رانندگان غرور کاذب نداشته باشند، به راحتی می­توانند وضعیت عبور و مرور را به بهترین وجه ممکن مدیریت نمایند. شاید این نکات به نظر برخی، جزیی بیاید؛ اما آنچه باعث گرایش مردم به نظام و اسلام می شود، نوع رفتار شخصیتها و روحانیون است؛ که تا چه حد، خود مقید به احترام مردم و قانون و احکام اسلامی هستند .

 

Link لینک      Comments () نظرات ۱۳٩٠/٧/۱٢

Recent Posts مطالب ارسالی جدید اعتراض و همدردیِ منفی یا مثبت منع رطب مراجع تقلید بررسی نسبت برخی از اشیاء در شناخت رنگ حرکت دائمی اختراع دستگاه تشخیص رنگ و رنگهای مکمل آن (مخترع کاظم استادی) کتابشناسی عدم تحریف قرآن منتشر شد نمایشگاه خانوادگی نقاشی در گالری توکای قم اختراع دستگاه بومسیلک متحرک (مخترع کاظم استادی) نسبت خط عربی و مسلمانان جهان به تغییر خط کتابشناسی خط فارسی و تغییر خط
My Tags موضوعات کلی کلیات و شرح حال (۳٧) زبان و ادبیات فارسی (۳۱) داستان و متفرقه (٢٧) زبان سرخ (۱٩) تاریخ و جغرافیا (۱٩) هنر (۱٢) فلسفه منطق کلام (۱٢) قرآن و حدیث (۸) اخلاق و عرفان (۸) طب و علوم کاربردی (۸) احکام (٧)
My Friends دسترسی آسان به یوتوبی یاهو ویکی نبشته ویکی فقه ویکی علوم اسلامی وکی پدیا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وزارت علوم تحقیقات فناوری همراه اول نگارستان اشراق موسسه پژوهشی فلسفه ایران موزه هنرهای معاصر مشابه یاب روایات مرکز مدیریت حوزه علمیه قم مدرسه طراحی رود آیلند مخابرات 118 لغت نامه دهخدا گوگل مترجم گوگل جستجو گوگل پلاس گوگل ارث گنجور کتابخانه ملی کتابخانه مجلس شورای اسلامی کتابخانه دیجیتال نور کتاب قم کتاب اول فیس بوک فرهنگستان هنر فرهنگستان زبان و ادب فارسی عصر ایران سیستم جامع دانشگاهی گلستان سامانه جامع دانشگاه علمی کاربردی سامانه اعلام حساب خانوار سازمان سنجش سازمان حج و زیارت سازمان ثبت احوال کشور روبیمکث دفتر ریاست جمهوری ایران دفتر آیت الله جوادی آملی درگاه کنسرسیوم محتوای ملی دائره المعارف بزرگ اسلامی دانشنامه جهان اسلام دانشگاه ییل دانشگاه مفید دانشگاه قم دانشگاه علمی کاربردی هنر قم دانشگاه علمی کاربردی دانشگاه آزاد قم دانشگاه ادیان و مذاهب دانش سوم / مدرسه ابتدایی هدایت خبرگزاری کتاب ایران خبرگزاری اهلبیت علیهم السلام خانه کتاب جی میل گوگل تبیان تابناک پایگاه مجلات تخصصی نور پایگاه اندیشوران پایگاه احادیث نور بانک سامان انستیتو تکنولوژی روچستر انجمن هنرهای تجسمی ایران انجمن نجوم ایران انجمن طب سنتی ایران آمازون ارزش یابی مدارک تحصیلی