کاظم استادی

My Address آدرس من


‎Create Your Badge‎ Previous Months آرشیو ماهانه Home صفحه اصلی Archive آرشیو اسفند ٩٥ بهمن ٩٥ آذر ٩٥ شهریور ٩٥ خرداد ٩٥ اردیبهشت ٩٥ آذر ٩٤ مهر ٩٤ امرداد ٩٤ خرداد ٩٤ آبان ٩۳ شهریور ٩۳ تیر ٩۳ خرداد ٩۳ فروردین ٩۳ بهمن ٩٢ آبان ٩٢ مهر ٩٢ شهریور ٩٢ امرداد ٩٢ فروردین ٩٢ اسفند ٩۱ بهمن ٩۱ دی ٩۱ آبان ٩۱ شهریور ٩۱ تیر ٩۱ خرداد ٩۱ اردیبهشت ٩۱ اسفند ٩٠ بهمن ٩٠ آبان ٩٠ مهر ٩٠ شهریور ٩٠ امرداد ٩٠ تیر ٩٠ اردیبهشت ٩٠ بهمن ۸٩ More ... اطلاعات بیشتر
      kazem ostadi (ارائه نظرات و پیشنهادات شما موجب خوشحالی من خواهد شد)
حرکت دائمی by: کاظم استادی

در مقدمه کتاب می خوانیم:

از دورۀ نوجوانی (حدود سال 1365شمسی) وقتی در درس علوم مقطع تحصیلی راهنمایی با موتور الکتریکی[1]  و دینام[2] مولد برق به صورت تجربی آشنا شدم، به این فکر افتادم که محور یک دینام و موتور را  به هم وصل کنم و سیم‌های آن‌ها را نیز به هم متصل کنم تا با این وضعیت وقتی دینام را کمی با دست بچرخانم، موتور الکتریکی با جریان به وجود آمده بچرخد و از چرخش موتور، دوباره دینام حرکت کند و این حرکت دائماً تکرار شود.

 آن آزمایش نوجوانیم، موفقیت آمیز نبود؛ و دلایل آن در فصل‌های آینده ذکر خواهد شد. البته همانند این آزمایش، قبل از من نیز توسط عده‌ای طرح و به شکست انجامیده بود.

 این جریان، گذشت تا مهر سال 1391 شمسی، منتظر عزیزی در پارک شهر قم بودم، در این انتظار، همین طور که درختان پارک را نظاره می‌کردم، برایم جالب شد که درختان بلند، چگونه این حجم زیاد آب مصرفی روزانه خود را به ارتفاع چند ده متری، برای تغذیه برگ‌ها، می‌رسانند.

شنیده بودم که درختان بزرگی وجود دارند[3] که برخی از گونه‌های درختان، حتی تا ارتفاع یکصد و چهارده متر می‌رسند.[4] این درختان که به نوعی بزرگترین موجود زنده کره زمین محسوب می‌شوند و چندین برابر یک نهنگ[5] و چند ده برابر یک فیل[6] هستند.

همین تفکر چند لحظه‌ای، پیرامون درختان پارک‌شهر، باعث شد به ایدۀ «دستگاه حرکت دائمی» خودم یا با عبارت دیگر، «پمپ سبز»[7] برسم.

در همان ایام، شروع به آزمایش و فکر پیرامون این موضوع نمودم. نتیجه این شد که دستگاهی اختراع نمایم که با کمک خاصیت موئینگی و به ظاهر بدون استفاده از هیچ انرژیی، می‌تواند تولید الکتریسیته کند، یا آب را از جایی به جایی انتقال دهد.

به نظرم رسید این ایده را منتشر نمایم، امّا قبل از آن مناسب دیدم تا تحقیقی نمایم که آیا افراد دیگری نیز در پی ساخت دستگاه حرکت دائمی بوده‌اند یا خیر. وقتی در متون فارسی جستجو کردم، چیز قابل توجه‌ای نیافتم، امّا این تحقیق، مرا به کوشش‌های فراوان دانشمندان غربی در طول تاریخ رهنمون ساخت. چندین مقاله و کتاب پیرامون تلاش‌ها و معرفی اختراعات ناموفق دانشمندان، به زبان انگلیسی وجود دارد، که نشان از سابقه دور و دراز علاقه به دستیابی حرکت دائمی داشت.

این تاریخچه پر تلاش و ناموفق، برایم بسیار جالب توجه شد، و چون منابع و مقالاتی در این باره به فارسی وجود نداشت، تصمیم گرفتم تا خلاصه‌ای از این تلاش‌ها را قبل از معرفی اختراع خودم قرار دهم. در این میان به مقاله‌ای کوتاه با عنوان «بیهودگی دائمی»[8] نوشتۀ دونالد ای. سیمانک[9] برخوردم. از عنوان مقاله، روش است که وی از جمله مسخره‌کنندگان ساخت دستگاه حرکت دائمی می‌باشد. او در ابتدای مقاله خود می‌نویسد:

کتاب‌های تاریخی مشهور معمولاً ماشین‌های حرکت دائمی را به صورت کارهای مهندسی "عجیب و غریب" نشان می‌دهند بدون اینکه به ما بگویند که این ماشین‌ها در زمان خودشان چگونه درک می‌شدند. آن‌ها همچنین این را به ما اعلام نمی‌کنند که حتی در قدیمی‌ترین تاریخ علم و مهندسی، بسیاری از افراد قادر بودند تا حماقت و بیهودگی برای تلاش برای بدست آوردن حرکت دائمی را ببینند. گاهی ما دستگاهی خاص را با برچسبی مانند  «ماشین حرکت دائمی مغناطیسی اسقف ویلکینز» می‌بینیم . مقالات مشهور در این زمینه این تأثیر را برجا می‌گذارند که واقعاً مخترع اعتقاد داشته است که این یک ماشین حرکت دائمی است. اما در حقیقت، در بسیاری از اوقات دستگاه صرفاً برای نشان دادن بیهودگی تلاش برای  ایجاد ماشین حرکت دائمی ساخته شده است.[10]

 او امکان اختراع دستگاه حرکت دائمی را باور ندارد، ولی مقالۀ انتقادی وی، اطلاعات بسیار مختصر و تاریخی کوتاهی از این سیر اختراعات در برداشت، که مناسب کار ما بود؛ این شد که با ترجمه این مقاله و همراه سازی تصاویر و مطالبی دیگر به آن، تاریخچه مختصری برای جلب توجه فارسی‌زبان به این موضوع (در بخش دوم کتاب حاضر) آماده گشت.

کتاب را در چهار قسمت تنظیم نموده‌ام. مقدمه‌ای مفید در شناخت حرکت دائمی، که رنگ و بوی فلسفی هم بدان داده‌ام، تاریخچه مختصر حرکت دائمی، معرفی اختراع پمپ سبز و در قسمت نهایی، معرفی برخی آثار و کتب جهت مطالعه بیشتر علاقمندان به این موضوع.

Link لینک      Comments () نظرات ۱۳٩٥/٦/۱٠

Recent Posts مطالب ارسالی جدید اعتراض و همدردیِ منفی یا مثبت منع رطب مراجع تقلید بررسی نسبت برخی از اشیاء در شناخت رنگ حرکت دائمی اختراع دستگاه تشخیص رنگ و رنگهای مکمل آن (مخترع کاظم استادی) کتابشناسی عدم تحریف قرآن منتشر شد نمایشگاه خانوادگی نقاشی در گالری توکای قم اختراع دستگاه بومسیلک متحرک (مخترع کاظم استادی) نسبت خط عربی و مسلمانان جهان به تغییر خط کتابشناسی خط فارسی و تغییر خط
My Tags موضوعات کلی کلیات و شرح حال (۳٧) زبان و ادبیات فارسی (۳۱) داستان و متفرقه (٢٧) زبان سرخ (۱٩) تاریخ و جغرافیا (۱٩) هنر (۱٢) فلسفه منطق کلام (۱٢) قرآن و حدیث (۸) اخلاق و عرفان (۸) طب و علوم کاربردی (۸) احکام (٧)
My Friends دسترسی آسان به یوتوبی یاهو ویکی نبشته ویکی فقه ویکی علوم اسلامی وکی پدیا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وزارت علوم تحقیقات فناوری همراه اول نگارستان اشراق موسسه پژوهشی فلسفه ایران موزه هنرهای معاصر مشابه یاب روایات مرکز مدیریت حوزه علمیه قم مدرسه طراحی رود آیلند مخابرات 118 لغت نامه دهخدا گوگل مترجم گوگل جستجو گوگل پلاس گوگل ارث گنجور کتابخانه ملی کتابخانه مجلس شورای اسلامی کتابخانه دیجیتال نور کتاب قم کتاب اول فیس بوک فرهنگستان هنر فرهنگستان زبان و ادب فارسی عصر ایران سیستم جامع دانشگاهی گلستان سامانه جامع دانشگاه علمی کاربردی سامانه اعلام حساب خانوار سازمان سنجش سازمان حج و زیارت سازمان ثبت احوال کشور روبیمکث دفتر ریاست جمهوری ایران دفتر آیت الله جوادی آملی درگاه کنسرسیوم محتوای ملی دائره المعارف بزرگ اسلامی دانشنامه جهان اسلام دانشگاه ییل دانشگاه مفید دانشگاه قم دانشگاه علمی کاربردی هنر قم دانشگاه علمی کاربردی دانشگاه آزاد قم دانشگاه ادیان و مذاهب دانش سوم / مدرسه ابتدایی هدایت خبرگزاری کتاب ایران خبرگزاری اهلبیت علیهم السلام خانه کتاب جی میل گوگل تبیان تابناک پایگاه مجلات تخصصی نور پایگاه اندیشوران پایگاه احادیث نور بانک سامان انستیتو تکنولوژی روچستر انجمن هنرهای تجسمی ایران انجمن نجوم ایران انجمن طب سنتی ایران آمازون ارزش یابی مدارک تحصیلی