کاظم استادی

My Address آدرس من


‎Create Your Badge‎ Previous Months آرشیو ماهانه Home صفحه اصلی Archive آرشیو اسفند ٩٥ بهمن ٩٥ آذر ٩٥ شهریور ٩٥ خرداد ٩٥ اردیبهشت ٩٥ آذر ٩٤ مهر ٩٤ امرداد ٩٤ خرداد ٩٤ آبان ٩۳ شهریور ٩۳ تیر ٩۳ خرداد ٩۳ فروردین ٩۳ بهمن ٩٢ آبان ٩٢ مهر ٩٢ شهریور ٩٢ امرداد ٩٢ فروردین ٩٢ اسفند ٩۱ بهمن ٩۱ دی ٩۱ آبان ٩۱ شهریور ٩۱ تیر ٩۱ خرداد ٩۱ اردیبهشت ٩۱ اسفند ٩٠ بهمن ٩٠ آبان ٩٠ مهر ٩٠ شهریور ٩٠ امرداد ٩٠ تیر ٩٠ اردیبهشت ٩٠ بهمن ۸٩ More ... اطلاعات بیشتر
      kazem ostadi (ارائه نظرات و پیشنهادات شما موجب خوشحالی من خواهد شد)
اختراع دستگاه بومسیلک متحرک (مخترع کاظم استادی) by: کاظم استادی

چهار پایه¬ای قابل حمل (تصویرشماره2) جهت نقاشیِ رنگ روغن و اکرلیک، که به وسیله رول پارچه¬ای (تصویرشماره10) پشتیبانی می¬شود؛ و برای هنرمندِ نقاش، ایجادِ ظرفیتِ نقاشیِ تعدادِ زیادی اثر یا یک اثرِ ممتدِ طولانی را در یک واحد بوم، به همراه امکانِ همزمانِ چاپ سیلک (تصویرشماره13) فراهم می¬سازد.


 


مشکل فنی و اهداف
1)    نگهداری بومِ نقاشیِ نقاشان رنگ و روغن و اکرلیک در منزل یا مکانهای دیگر، قبل از فروش و یا نصب اثر به صورت رول (تعداد صد اثر نقاشی را می¬توان در یک فضای 100 /20/20 سانتی متر نگهداری نمود).
2)    صرفه جویی در هزینه تهیه بوم نقاشی ، قبل از فروش یا نصب اثر.
3)    امکانِ چاپِ سیلک همزمان، بر روی پارچه بوم نقاشی، حتی برای آثار سری¬کاری.
4)    جلوگیری از آسیب دیدگی آثار نقاشی، قبل از فروش یا نصب اثر.
5)    حمل و نقل آسان کلیه وسایل و امکانات نقاشی یک هنرمند، برای مکانهای مختلف.
 
وضعیت دانش پیشین
سابقه¬ای با گسترۀ ادعایی ما یافت نشد.
(در گذشته، بومِ واحد، بعلاوۀ برخی نمونه¬های «سه پایه بوم مجزا» ارائه شده است، که تطبیق مستقل  و ماهوی با دستگاه «بومسیلک متحرک» ارائه شده ما ندارد.)
 
ارائه راه حل همراه با شرح دقیق اختراع
ـ دستگاه بومسیلک متحرک، جعبه¬ای حدود 100 / 200 /20 سانتی متر از جنس چوب (یا غیره) می¬باشد، که به راحتی قابل حمل و نقل (توسط یک نفر) می¬باشد. (تصویر شماره 2)
ـ ارکان این دستگاه، از دو نیمه چهارستونی متصل (مستطیل شکل) و دو غلطک و یک تخته شاستی، تشکیل شده است؛ که یک توپ پارچه در قسمت غلطک اول نصب می-گردد؛ و یک¬سرِ پارچه با عبور از قسمت¬های مشخص شده و گذر از روی تخته شاستی به قسمت غلطک دوم (مخزن) می¬رسد و به دور آن جمع می¬شود. (تصویر شماره 7)
این بخش، وظیفه نگهداری پارچه جهت نقاشی و تغذیه پارچۀ خام برای نقاشی¬های بعدی را بر عهده دارد. (تصویر شماره 10)
ـ بخش دیگر دستگاه، طراحی و نصبِ لولای 360 درجه¬ای آن می¬باشد که دستگاه را در حالت¬های مختلف قرار می¬دهد. این دستگاه می¬تواند در وضعیت¬های متنوع و خاصی قرار بگیرد: (تصویرشماره4 و 12)
وضعیت جمع و بسته شده، برای حمل و نقل. (تصویر شماره 2)
وضعیت ایستادۀ چهارپایه¬ای، برای نقاشی کردن هنرمند. (تصویر شماره 8)
وضعیت خوابیده، برای چاپ سیلک. (تصویر شماره 13 و 14)
وضعیت¬های میانی، برای مصارف خاصِ هنرمند.
ـ بخش¬های جنبی این دستگاه کشوهای نگهداری ابزار و وسایل نقاشی و نیز خشک-کن اثر نقاشی (به وسیله دمنده¬ها) می¬باشد. (تصویر شماره 5 و 9)
ـ این بخش¬ها، روی هم رفته، دستگاهی ساده، اما کاربردی را برای یک هنرمند نقاش فراهم می¬سازد؛ که وی به راحتی می¬تواند با کمترین هزینه و فضا، پرکار و فعال باشد و از پرکاری خود لذت ببرد و نگرانی از صرف هزینه خرید بوم و نگهداری بوم¬ها در منزل نداشته باشد.
 
مزایای اختراع
قابلیت چاپ سیلک در ابعاد بزرگ بر روی بوم پارچه¬ای نقاشی، (در مراحل مختلف نقاشی اثر،) حتی به تعداد یا متراژ بالا.
قابلیت حمل و نقل آسان بوم به صورت دستی.
قابلیت نقاشی ممتد و طولانی ، به طول حداقل یکصد متر.
ایجاد امکان نگهداری کم حجم آثار نقاشی رنگ و روغن و آکرلیک، به صورت رولِ پارچه¬ای.
ایجادِ امکانِ عکاسی از آثار نقاشی در وضعیت مناسب، برای ارائه در بروشور و فضای مجازی.
ایجاد ظرفیت یکپارچه سازی کلیه رنگها، وسایل و ابزار نقاشی.
خشک سازی سریع آثار نقاشی رنگ و روغن و آکرلیک، برای جلوگیری از چسبندگی و درهم رفتگی رنگها.

کاربرد
برای تمامی نقاشان و هنرمندان حرفه¬ای و آماتورِ رنگ و روغن و اکرلیک، که تعداد و  حجم فعالیت هنریشان زیاد است. و نیز هنرمندانی که علاقه به داشتن «کارگاهِ کوچکِ نقاشیِ قابلِ حمل» دارند.
 
یک روش اجرایی برای به کار گیری اختراع
وقتی هنرمند نقاش، قصد نقاشی در مکانی را داشته باشد، این جعبه مستطیل را به مکان مورد نظر حمل می¬نماید، در آنجا جعبه باز می¬شود و دو نیمه شده و توسط اتصالات لولایی به صورت مثلث و به شکل پایه بوم جهت نقاشی، تبدیل می¬شود. (تصویر شماره 4 و 5 و 6 و 7)
در قسمت پایین دستگاه ، یک توپ پارچه خام سفید یا رنگی به دلخواه و متناسب با تخته شاستی جعبه، به یک رول قابل چرخش و دسته دار متصل می¬گردد (تصویر شماره 10) که قسمت دیگر توپ پارچه¬ای ، با طی مسیر از چند محور و قرار گرفتن بر روی تخته شاستی (که نقطۀ میدانی دیدِ نقاش می¬باشد) (تصویر شماره 7) به یک غلطک رول خالی توپ پارچه متصل می¬گردد. (تصویر شماره 10 و 11)
هنرمند نقاش بر روی ابعاد مشخص پارچه (که مماس با تخته شاستی می¬باشد،) نقاشی می¬کشد. (تصویر شماره 8) وقتی نقاشی تمام شد. به وسیله محور چرخندۀ دیگر، پارچۀ نقاشی کشیده و جمع شده، (تصویر شماره 9 و 11) و به صورت رول پارچه در می¬آید؛ که این رول دوم، مخزن آثار نقاشی محسوب می¬شود. (تصویر شماره 10 و 11)
در این میان، خشک کن دمنده، نقاشی رنگ و روغن یا آکرلیک را با هوای دمیده شده خشک  می¬کند؛ تا در هنگام جمع شدن و رول شدن نقاشی، آثار هنرمند روی هم نچسبند و رنگها مخلوط نگردند. (تصویر شماره 4 و 5)
اگر هنرمند نقاش، علاقه داشت که چاپ سیلک نیز روی اثر نقاشی خود داشته باشد، جعبه دستگاه روی زمین خوابانده می¬شود و نیمۀ متحرک دستگاه به وسیله لولایی 360 درجه چرخیده می¬شود (تصویر شماره 12) و روی اثر نقاشی یا پارچه خام قرار می¬گیرد و چاپ سیلک انجام می¬گردد. (تصویر شماره 13 و 14 ) و سپس دوباره، از طریق معکوس همان زاویه چرخش، دو نیمۀ دستگاه به صورت پایه بوم و به حالت اول در می¬آید و هنرمند نقاش می-تواند ادامۀ کار نقاشی را پی گیری نماید. (تصویر شماره 12)
پس از پایان و اتمام کلی رول پارچه سفید مخزن اول، رول نقاشی مخزن دوم پر می-گردد و آن را می¬توان از دستگاه جدا کرد؛ و به این ترتیب، حدود یکصد نقاشیِ رنگ و روغن را به صورتِ رولِ کم حجم، در منزل یا محل کار نگهداری نمود.
 
خلاصه توصیف
ـ بومسیلک متحرک، دستگاهی است که مجموعه¬ای از امکانات و فراهم سازی و تسهیل نقاشی رنگ و روغن  و اکرلیک را برای یک نقاشِ حرفه¬ای یا آماتور، فراهم می-سازد.
ـ مهم¬ترین معضل نقاشان حرفه¬ای و آماتور که پرکار و فعال هستند، هزینۀ خرید بوم نقاشی و همچنین نگهداری بوم ها می¬باشد؛ به طوری که گاهی در دفتر کار و منزل آنها ، انبوهی از آثار نقاشی به صورت نامناسب و نامنظم انبار شده است. و این حالت ، باعث تزلزل روحیۀ هنرمند و خانوادۀ وی، در خلق  و انگیزه کار جدید می¬گردد.
ـ یک نقاش حرفه¬ای یا آماتور پر کار و فعال، به دو چیز نیاز ضروری دارد:
1.    تهیه بوم با کمترین هزینه
2.    نگهداری بوم تا زمانی که فرصت مناسب برای ازائه یا فروش آن اثر نقاشی مهیا و فراهم گردد.
ـ دستگاه «بومسیلک متحرک» جدای از آنکه محل نگهداری ابزار و وسایل نقاشی می¬باشد، این امکان را فراهم می¬کند تا یک نقاش پرکار، تعداد زیادی نقاشی را با کمترین هزینه خلق کند و از آثار خود به راحتی عکس بگیرد و پس از آن، مجموعۀ صدها اثر نقاشی را به صورت یک رولِ پارچه¬ای در منزل و محل کار نگهداری نماید؛ تا در زمان مناسب آنها را بفروشد یا استفاده نماید.
ـ این دستگاه، امکانات جانبی دیگری همانند چاپ همزمان سیلک و نیز خشک کن دمنده ، برای آثار نقاشی را دارا می¬باشد.

Link لینک      Comments () نظرات ۱۳٩٤/٩/۱٧

Recent Posts مطالب ارسالی جدید اعتراض و همدردیِ منفی یا مثبت منع رطب مراجع تقلید بررسی نسبت برخی از اشیاء در شناخت رنگ حرکت دائمی اختراع دستگاه تشخیص رنگ و رنگهای مکمل آن (مخترع کاظم استادی) کتابشناسی عدم تحریف قرآن منتشر شد نمایشگاه خانوادگی نقاشی در گالری توکای قم اختراع دستگاه بومسیلک متحرک (مخترع کاظم استادی) نسبت خط عربی و مسلمانان جهان به تغییر خط کتابشناسی خط فارسی و تغییر خط
My Tags موضوعات کلی کلیات و شرح حال (۳٧) زبان و ادبیات فارسی (۳۱) داستان و متفرقه (٢٧) زبان سرخ (۱٩) تاریخ و جغرافیا (۱٩) هنر (۱٢) فلسفه منطق کلام (۱٢) قرآن و حدیث (۸) اخلاق و عرفان (۸) طب و علوم کاربردی (۸) احکام (٧)
My Friends دسترسی آسان به یوتوبی یاهو ویکی نبشته ویکی فقه ویکی علوم اسلامی وکی پدیا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وزارت علوم تحقیقات فناوری همراه اول نگارستان اشراق موسسه پژوهشی فلسفه ایران موزه هنرهای معاصر مشابه یاب روایات مرکز مدیریت حوزه علمیه قم مدرسه طراحی رود آیلند مخابرات 118 لغت نامه دهخدا گوگل مترجم گوگل جستجو گوگل پلاس گوگل ارث گنجور کتابخانه ملی کتابخانه مجلس شورای اسلامی کتابخانه دیجیتال نور کتاب قم کتاب اول فیس بوک فرهنگستان هنر فرهنگستان زبان و ادب فارسی عصر ایران سیستم جامع دانشگاهی گلستان سامانه جامع دانشگاه علمی کاربردی سامانه اعلام حساب خانوار سازمان سنجش سازمان حج و زیارت سازمان ثبت احوال کشور روبیمکث دفتر ریاست جمهوری ایران دفتر آیت الله جوادی آملی درگاه کنسرسیوم محتوای ملی دائره المعارف بزرگ اسلامی دانشنامه جهان اسلام دانشگاه ییل دانشگاه مفید دانشگاه قم دانشگاه علمی کاربردی هنر قم دانشگاه علمی کاربردی دانشگاه آزاد قم دانشگاه ادیان و مذاهب دانش سوم / مدرسه ابتدایی هدایت خبرگزاری کتاب ایران خبرگزاری اهلبیت علیهم السلام خانه کتاب جی میل گوگل تبیان تابناک پایگاه مجلات تخصصی نور پایگاه اندیشوران پایگاه احادیث نور بانک سامان انستیتو تکنولوژی روچستر انجمن هنرهای تجسمی ایران انجمن نجوم ایران انجمن طب سنتی ایران آمازون ارزش یابی مدارک تحصیلی