کاظم استادی

My Address آدرس من


‎Create Your Badge‎ Previous Months آرشیو ماهانه Home صفحه اصلی Archive آرشیو اسفند ٩٥ بهمن ٩٥ آذر ٩٥ شهریور ٩٥ خرداد ٩٥ اردیبهشت ٩٥ آذر ٩٤ مهر ٩٤ امرداد ٩٤ خرداد ٩٤ آبان ٩۳ شهریور ٩۳ تیر ٩۳ خرداد ٩۳ فروردین ٩۳ بهمن ٩٢ آبان ٩٢ مهر ٩٢ شهریور ٩٢ امرداد ٩٢ فروردین ٩٢ اسفند ٩۱ بهمن ٩۱ دی ٩۱ آبان ٩۱ شهریور ٩۱ تیر ٩۱ خرداد ٩۱ اردیبهشت ٩۱ اسفند ٩٠ بهمن ٩٠ آبان ٩٠ مهر ٩٠ شهریور ٩٠ امرداد ٩٠ تیر ٩٠ اردیبهشت ٩٠ بهمن ۸٩ More ... اطلاعات بیشتر
      kazem ostadi (ارائه نظرات و پیشنهادات شما موجب خوشحالی من خواهد شد)
فهرست مقالات by: کاظم استادی

http://s5.picofile.com/file/8138548584/LIST_maghalat.pdf.html

Link لینک      Comments () نظرات ۱۳٩۳/٦/۱۱

تبعیض برای روحانیت by: کاظم استادی

تبعیض، ملموس­ترین رفتاری است که مردم کوچه و بازار، در برابر آن واکنش نشان می­دهند. و وجود آن می­تواند پایه­های اعتماد عمومی به نهادِ روحانیت را سست نماید.

تبعیض در اصطلاح دانش جامعه‌شناسی، موقیعتی است که افراد در برابر نقشهای یکسان از مزایای اجتماعی نابرابر برخوردار می‌شوند. هم‌چنین حالتی که ویژگی‌ها و معیارهای انتسابی مبنای توزیع قدرت یا ثروت قرار گیرد؛ تبعیض نامیده می‌شود. در شرایط تبعیض فرصت تحرک اجتماعی یک‌سان برای افراد وجود ندارد و افراد در آموزش یا انتخاب شغل شرایط نابرابری دارند.

به نظر می­رسد در جامعه کنونی ایران و پس از انقلاب اسلامی، مواردی از تبعیض برای نهاد روحانیت، ایجاد شده است، که برخی از آنها عبارتند از:

1ـ معافیت از سربازی

الف ـ معافیت تحصیلی دائم

طلاب علوم دینی تا زمان که مشغول به تحصیل با شرایط مرکز مدیریت هستند، می­توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند، و این معافیت تحصیلی همیشگی خواهد بود. در مادة 36 قوانین ومقررات خدمت وظیفه عمومی آمده است:

سازمان وظیفة عمومی محل مکلف است در صورتی که طلاب واجد شرایط معافیت تحصیلی باشد کارت معافیت  تحصیلی صادر و مراتب را به شورای مدیریت حوزة علمیة قم و یا نمایندة آن شورا اعلام و سازمان وظیفة عمومی محل تولد طلبه را در جریان امر قرار دهد.

ب ـ خروج از کشور آسان

آنطور که به ذهن دارم، قبل از حدود سالهای 1380، طلاب علوم دینی برای خروج از کشور باید 50 هزار تومان وثیقه به سازمان وظیفه عمومی پرداخت می کردند. که همان زمان این مبلغ برای دانشجویان و دانش­آموزان حدود 5 میلیون تومان بود.

امّا پس از آن تاریخ تا اکنون، طلاب به راحتی و به ضمانت مرکز مدیریت، و بدون پرداخت هیچ وثیقه­ای می­توانند از کشور خارج شوند.[1] به برخی مواد آیین نامه مرکز مدیریت توجه کنید:

ماده2: به طلاب متقاضی با عنوان زائر جهت مسافرت به کشور های عربستان، عراق، سوریه، مجوز خروج از کشور بصورت سه ماهه (فقط یکبار خروج) با ضمانت مرکز مدیریت حوزه های علمیه ارائه می­گردد.

ماده3: به طلاب متقاضی با عنوان روحانی کاروان (با معرفی سازمان حج و زیارت) جهت مسافرت به کشور های عربستان، عراق، سوریه، مجوز خروج از کشور شش ماهه بصورت متناوب با ضمانت مرکز مدیریت حوزه های علمیه ارائه می­گردد.

ماده4: به طلاب متقاضی با عنوان مبلغ (درصورت داشتن معرفینامه مأموریت تبلیغی از سازمان های مربوطه) مجوز خروج از کشور شش ماهه بصورت متناوب با ضمانت مرکز مدیریت حوزه های علمیه ارائه می­گردد.[2]

 ج ـ معافیت دائم سربازی

«مرکز مدیریت حوزه علمیه قم بر اساس مصوبه ۵۸ شورای عالی حوزه علمیه به طلاب واجد شرایط در ازای انجام ماموریت‌های تبلیغی و تدریسی معافیت دائم اعطاء می‌کند.[3] پرداخت حقوق و مزایا از سوی سازمان مربوطه، عدم انصراف از حوزه و دریافت شهریه با رعایت نظر مراجع عظام تقلید از مزایای این طرح است.»

این به این معنی است که طلاب علوم دینی از طریق شغلی که در آن هستند و بابت آن شهریه دریافت می­کنند،[4] می­توانند کارت معافیت دائم نیز دریافت کنند. در صورتی که یک دانشجو، حتی اگر در رشته تخصصی خود در سربازی مورد استفاده قرار گیرد، حقوقی هم­طراز شهریه دریافت نمی­کند.

 

2ـ تحصیل همزمان در دو جا

در آیین نامه آموزشی کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته وزارت علوم ماده ۱۱ آمده است:

«تحصیل دانشجو در هر زمان و فقط در یک دوره و یک رشته تحصیلی امکان پذیر است» تبصره: «تحصیل همزمان دانشجویان برگزیده علمی تابع ضوابط مصوب وزارت است»

همچنین؛ تحصیل همزمان دانشجویان به صورت همزمان در دو رشته مقطع کارشناسی­ارشد، غیرقانونی است. و این امکان وجود دارد که در هر دو دانشگاه از تحصیل محروم شوند.

امّا طلاب علوم دینی که سطح دو را گذرانده باشند، می توانند طبق «آیین­نامه اعطای مجوز تحصیل همزمان» به تحصیل در دانشگاه نیز بپردازند.

  

3ـ تدریس بدون مدرک

اکنون اگر از بسیاری از علماء مهم حوزه، حتی آنهایی که عنوان «حضرت آیت الله» را برای خود دارند، بخواهید تا مدرک علمی از خود نشان دهند، هیچ گونه مدرک علمی قانونی و رسمی ندارند. برخی از آنها آخرین مدرک معتبر علمی شان، گواهی ششم ابتدایی زمان شاه می­باشد. و برخی دیگر که حتی همان مدرک ششم ابتدایی را نیز ندارند.

اما می­بینیم که ایشان فقط به اعتبار شهرت، به راحتی و بدون ارائه هیچ مدرکی به دانشگاه­های علوم انسانی، در بالاترین سطوح ارشد و دکتری تدریس کرده­اند یا در حال تدریس می­باشند.

 

4ـ دادگاه ویژه روحانیت

دادگاه­های ویژه روحانیت، چند دوره را گذراند تا به تأسیس رسمی منجر شد. تاسیس رسمی دادگاه ویژه در مورخه‌ی ۲۵ خرداد ۱۳۶۶ بود که حضرت امام طی نامه‌ای علی فلاحیان را به سمت دادستان دادسرای ویژه‌ی روحانیت برگزید:

«نظر به حفظ و لزوم شئون روحانیت و حوزه‌های علمیه، جنابعالی را با حفظ سمت، به عنوان دادستان دادسرای ویژه‌ی روحانیت منصوب می‌نمایم تا بر طبق موازین شرع مقدس، به جرایم روحانی‌نمایان و دین به دنیافروشان رسیدگی نمایید. ضمناً کلیه‌ی دادگاه‌ها و دادسراها موظفند تا با ارسال پرونده‌های درخواستی که در حدود اختیارات این دادگاه و این دادسراست، به شما کمک نمایند…»[5]

ماده‌ی اول آیین‌نامه‌ی مصوب ۱۳۶۹ نیز، تشکیلات دادسرا و دادگاه ویژه‌ی روحانیت را تحت نظارت عالیه‌ی مقام رهبری دانسته که این نظارت خود شامل ابعاد مختلفی است. عزل و نصب مقامات دادسرا و دادگاه برعهده‌ی مقام رهبری است. و در ماده‌ی ۳ آیین‌نامه‌ی مزبور مقرر می‌دارد: «دادستان ویژه‌ی روحانیت توسط مقام معظم رهبری منصوب خواهد شد. او نیز اختیار عزل و نصب دادستان‌ها و دادیاران دادسراهای ویژه‌ی شهرستان را برعهده دارد».[6]

 در صورتی که احاد دیگر مردم در شرایط دیگری محاکمه می­شوند و هر همه مهم­تر اینکه مردم و خبرگزاری­ها از جرایم صنوف مختلف (همانند جامعه پزشکی و دانشجویی و ...) مطلع می­گردند؛ ولی هیچ اطلاعی، پیرامون جرایم دادگاه­های ویژه روحانیت تا کنون منتشر نشده است.

***

و مواردی دیگر؛ اکنون ما درصدد احصاء این تبعیض­­ها نیستیم، بلکه به عنوان امر به معروف و نهی از منکر، علاقمندیم تا توجه دهیم که ممکن است این رفتارهای دوگانه، موجب آسیب­رسانی به جایگاه روحانیت شود، و به تبع آن موجب دین­گریزی احاد مردم گردد.

 دل زجا برد سحرمرغ سحرخیزمرا

مژده‌ای داد خوش‌آهنگ و دلاوبز مرا

گفت کازادیخواهان دیار کشمر

برگزیدند به تکریم و به تعزیز مرا

از همه ملک به منشان نگه افتاد ز مهر

زانکه بود از بدی و کژی پرهیز مرا

کرد فارغ زترشرویی بجنورد عبوس

انتخاب هنری مردم ترشیز مرا

خان بجنورد ندانست که مردان بزرگ

می‌شناسد به واشنتن و پاربز مرا

بر سر دولت بشکست مرا چندین بار

خواست تا بر سر قانون شکند نیز مرا

تا رود مجری تحدید به تهدید ز شهر

خواست کردن به یکی مفسده تجهیز مرا

تلگرافاتی از سید و آخوند، به قهر

بفرستاد که در کار کند تیز مرا

ظلمی ار بود عمومی بد و او خواست کند

همچو این قافیه وادار به تبعیض مرا

به خیالش که وکیل خود و اقوام ویم

که به هر جنگ فرستاد جلوریز مرا

گرچه من بود مبعوث دموکرات ولی

بی‌سبب منت اوگشت گلاویز مرا

او ندانست که گر اهل خراسان بدرست

نپذیرند، پذیرند به تبریز مرا

نه به کرمان‌ و صفاهان ، که ‌به کرمانشه و یزد

می‌ستایند و به شیراز و به نیریز مرا

خاک فرغانه و قرقیز هم ار زیران بود

می گزیدند ز فرغانه و قرقیز مرا

و گر انسان ز من اعراض کند، بگزیند

بهم آوازی خود مرغ شب‌آویز مرا

وگر او نیز بتابد ز من اندوهی نیست

با یکی طبع چو دریای گهرخیز مرا

تاج زرین نکند خوشدلم‌، او بردگمان

دل کند خوش به یک انگشتر ارزیز مرا[1].  درخواست خروج از کشور، برابر شرائط ذیل با ذکر مشخصات طلبه توسط نمایندگی به معاونت وظیفه عمومی اعلام می گردد: الف: داشتن پرونده رسمی در مرکز مدیریت حوزه های علمیه. ب: رشد تحصیلی متناسب با برنامه های آموزشی حوزه. ج: عدم منع اقدام از سوی معاونت آمار و بررسی. د: ارائه فرم تقاضا که به تأیید دو نفر از طلاب رسمی حوزه علمیه رسیده باشد. تبصره :صدور مجوز خروج از کشور طلاب مدارس و مراکز تحت پوشش با ارائه گواهی تأیید صلاحیت مدیران محترم بلامانع است.

[2].  ماده 5: به طلاب متقاضی خروج از کشور جهت بازدید از اقوام ،مجوز سه ماهه ( فقط یکبار خروج ) بدون ضمانت مرکز مدیریت حوزه های علمیه و با وثیقه شخص متقاضی برابر ضوابط اداره گذرنامه ارائه می گردد و مرکز مدیریت هیچگونه تعهدی نسبت به وثیقه این عزیزان نخواهد داشت .

[3].  به گزارش مرکز خبر حوزه، دارا بودن سطح یک حوزه و پایه هشتم برای نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها، حضور حداقل یک سال در قم، سپری کردن آموزش نظامی به مدت ۴۵ روز با هماهنگی سازمان مربوطه و گذراندن دوران خدمت به صورت پیوسته و ناپیوسته از شرایط این طرح اعلام شده است. علاقه‌مندان واجد شرایط می‌توانند برای سپری کردن خدمت سربازی به یکی از سازمان‌ها و موسسات شامل؛ نمایندگی ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی و سپاه پاسداران، سازمان‌های عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران، ناجا، وزارت دفاع، تبلیغات اسلامی، نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرکز مدیریت حوزه علمیه قم، نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت بلوچستان، شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه، معاونت تبلیغ و آموزش‌های کاربردی، موسسه فرهنگی تبلیغی امام موسی صدر، سازمان اوقاف و امور خیریه، مجمع جهانی اهل بیت (ع) ستاد احیاء زکات، مسجد مقدس جمکران، موسسه آینده روشن، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، ستاد اقامه نماز، دادگاه ویژه روحانیت، سازمان عقیدتی سیاسی ستاد کل نیروهای مسلح و موسسه اسراء مراجعه کنند.

[4].  پرداخت شهریه پس از قبولی در امتحان جامع آغاز می‌شود. این امتحان پس از چند ماه از آغاز به تحصیل طلبه در حوزه‌ی علمیه برگزار می‌شود. البته برخی از مراجع پرداخت شهریه به طلبه را پس از گذراندن دوره‌ی مقدمات و قبولی در امتحان شفاهی لمعتین آغاز می‌کنند. از این رو میان شهریه‌ی طلاب مقدمات و سطح یک تفاوت زیادی موجود است.  مقدار دریافتی شهریه‌ی طلاب در سال 1390 به شرح زیر بوده است:

• مقدمات مجرد: 50  هزار تومان

• مقدمات معیل: 95 هزار تومان

• سطح یک مجرد: 85 هزار تومان

• سطح یک معیل:155 تومان

• سطح 2 مجرد: 110 هزارتومان

• سطح 2 معیل: 210 هزار تومان

• سطح 3 مجرد: 150 هزار تومان

• سطح 3 معیل: 280 هزار تومان

هم‌چنین از طرف مرکز خدمات حوزه‌ی علمیه ماهیانه 40 هزار تومان بن کارت به طلاب معیل اهدا می‌شود. در برخی مناسبت‌های مذهبی مبلغی به عنوان عیدی به شهریه اضافه می‌گردد. از این مقدار حدود 30 هزار تومان بابت حق بیمه کسر می‌گردد و نیز به طلاب معیل که مسکن اجاره‌ای دارند، ماهیانه 35 هزار تومان کمک اجاره از طرف آیت‌الله خامنه‌ای پرداخت می‌گردد.

[5].  نشریه‌ی کانون وکلا، شماره‌ی ۱۵۲ و ۱۵۳، ۳۵۰.

[6]. و در ماده‌ی ۱۰ آیین‌نامه نیز مقرر می‌دارد: «حاکم شرع شعبه‌ی اول دادگاه ویژه‌ی روحانیت، از سوی مقام معظم رهبری منصوب می‌گردد». و طبق ماده‌ی ۱۱ آیین‌نامه: «سایر قضات دادگاه، حسب مورد، طبق نظر مقام معظم رهبری نصب می‌گردند».

Link لینک      Comments () نظرات ۱۳٩۳/٦/۱۱

Recent Posts مطالب ارسالی جدید اعتراض و همدردیِ منفی یا مثبت منع رطب مراجع تقلید بررسی نسبت برخی از اشیاء در شناخت رنگ حرکت دائمی اختراع دستگاه تشخیص رنگ و رنگهای مکمل آن (مخترع کاظم استادی) کتابشناسی عدم تحریف قرآن منتشر شد نمایشگاه خانوادگی نقاشی در گالری توکای قم اختراع دستگاه بومسیلک متحرک (مخترع کاظم استادی) نسبت خط عربی و مسلمانان جهان به تغییر خط کتابشناسی خط فارسی و تغییر خط
My Tags موضوعات کلی کلیات و شرح حال (۳٧) زبان و ادبیات فارسی (۳۱) داستان و متفرقه (٢٧) زبان سرخ (۱٩) تاریخ و جغرافیا (۱٩) هنر (۱٢) فلسفه منطق کلام (۱٢) قرآن و حدیث (۸) اخلاق و عرفان (۸) طب و علوم کاربردی (۸) احکام (٧)
My Friends دسترسی آسان به یوتوبی یاهو ویکی نبشته ویکی فقه ویکی علوم اسلامی وکی پدیا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وزارت علوم تحقیقات فناوری همراه اول نگارستان اشراق موسسه پژوهشی فلسفه ایران موزه هنرهای معاصر مشابه یاب روایات مرکز مدیریت حوزه علمیه قم مدرسه طراحی رود آیلند مخابرات 118 لغت نامه دهخدا گوگل مترجم گوگل جستجو گوگل پلاس گوگل ارث گنجور کتابخانه ملی کتابخانه مجلس شورای اسلامی کتابخانه دیجیتال نور کتاب قم کتاب اول فیس بوک فرهنگستان هنر فرهنگستان زبان و ادب فارسی عصر ایران سیستم جامع دانشگاهی گلستان سامانه جامع دانشگاه علمی کاربردی سامانه اعلام حساب خانوار سازمان سنجش سازمان حج و زیارت سازمان ثبت احوال کشور روبیمکث دفتر ریاست جمهوری ایران دفتر آیت الله جوادی آملی درگاه کنسرسیوم محتوای ملی دائره المعارف بزرگ اسلامی دانشنامه جهان اسلام دانشگاه ییل دانشگاه مفید دانشگاه قم دانشگاه علمی کاربردی هنر قم دانشگاه علمی کاربردی دانشگاه آزاد قم دانشگاه ادیان و مذاهب دانش سوم / مدرسه ابتدایی هدایت خبرگزاری کتاب ایران خبرگزاری اهلبیت علیهم السلام خانه کتاب جی میل گوگل تبیان تابناک پایگاه مجلات تخصصی نور پایگاه اندیشوران پایگاه احادیث نور بانک سامان انستیتو تکنولوژی روچستر انجمن هنرهای تجسمی ایران انجمن نجوم ایران انجمن طب سنتی ایران آمازون ارزش یابی مدارک تحصیلی