کاظم استادی

My Address آدرس من


‎Create Your Badge‎ Previous Months آرشیو ماهانه Home صفحه اصلی Archive آرشیو اسفند ٩٥ بهمن ٩٥ آذر ٩٥ شهریور ٩٥ خرداد ٩٥ اردیبهشت ٩٥ آذر ٩٤ مهر ٩٤ امرداد ٩٤ خرداد ٩٤ آبان ٩۳ شهریور ٩۳ تیر ٩۳ خرداد ٩۳ فروردین ٩۳ بهمن ٩٢ آبان ٩٢ مهر ٩٢ شهریور ٩٢ امرداد ٩٢ فروردین ٩٢ اسفند ٩۱ بهمن ٩۱ دی ٩۱ آبان ٩۱ شهریور ٩۱ تیر ٩۱ خرداد ٩۱ اردیبهشت ٩۱ اسفند ٩٠ بهمن ٩٠ آبان ٩٠ مهر ٩٠ شهریور ٩٠ امرداد ٩٠ تیر ٩٠ اردیبهشت ٩٠ بهمن ۸٩ More ... اطلاعات بیشتر
      kazem ostadi (ارائه نظرات و پیشنهادات شما موجب خوشحالی من خواهد شد)
چکیده مقاله: نقد و بررسیِ نظریۀ انحصار پاداش و کیفر در تجسمِ اعمال by: کاظم استادی

این مقاله در نشریه حکمت معاصر شماره 7 به تازگی منتشر شده است:

نقد و بررسیِ نظریۀ انحصار

«پاداش و کیفر» در «تجسمِ اعمال»

کاظم استادی

دانشجوی کارشناسی­ارشد فلسفه­ غرب

در دو قرن معاصر، نظریه­ای از سوی برخی فلاسفه اسلامی، رایج شده است که آموزه آن، حکایت از این دارد که؛ بهشت و جهنم چیزی نیست به جز تجسم اعمال و رفتار انسان، که به صورت­های مختلف، برای وی ظاهر می­شود.

این مقاله در صدد آن است تا این آموزه که مورد مخالفت متکلمین و مورد موافقت فیلسوفان متأخر است را، پیکره سازی و نقد نماید. و در آخر این ادعا را ارایه نماید که؛ بر فرض اینکه برخی از اعمال برای انسان مجسم شوند، امّا کیفر و پاداش انسان­ها منحصر در تجسم اعمال نیست.

همچنین پیرامون این نظریه سوالهایی مطرح نموده­ایم تا قایلین انحصاریِ تجسم اعمال، پاسخگوی آن باشند.

کلید واژه­ها: کیفر، پاداش، اعمال، تجسم، بهشت، جهنم، معاد.

Link لینک      Comments () نظرات ۱۳٩٢/٥/٢٥

ولی امر مسلمین جهان یعنی چی؟ by: کاظم استادی

گاه گاهی، از رسانه های عمومیِ عوام، اصطلاحی به گوش می رسد که به نظر ، اصطلاحی مخدوش و مشکوک است؛ البته شنیدن این اصطلاح و اصطلاحات مشابه آن از عموم عوام ، تعجب بر انگیز نیست، چرا که از عوام ، چیزی جز عوامی توقع نمی رود؛ امّا برخی مواقع ، برخی روحانیون و اهل علمِ گرامی، عوامی می کنند و نادانسته یا ناخواسته ، اصطلاحات عوام را در سخنان و سخنرانی های خود به کار می برند.

یکی از اصطلاحاتی که عمومِ عوام استفاده می کنند، به کارگیری اصطلاح مخدوش و معلول «ولی امر مسلمین جهان» برای مقام معظم رهبری انقلاب ایران است.

اگر بپذیریم که نمایندگان محترم مجلس خبرگان رهبری ، به طبع، از سوی خداوند متعال ، ولی فقیه را کشف و اعلام می کنند ، پذیرفته ایم که وی نایت عام امام زمان علیه السلام است. امّا به هیچ روی نمی توان دامنه این پذیرش را وسعت و گسترش دارد و پذیرفت که؛ ولی فقیه کشف شده توسط نمایندگان و خبرگان ملت ایران، «ولی امر مسلمین جهان» است.

قبول این ادعا ، فرمول پیچیده ای ندارد؛ چون بطلان آن بسیار ساده یا بدیهی به نظر می رسد. فرض کنید در کشور کویت ، مردم پای صندوق رأی بروند و از میان خود و افراد کویتی ، خبرگانی را برگزینند و از خواست و  برآیند رأی آن نمایندگان و خبرگان ملتِ کویت، ولی فقیه که نایب عام امام زمان علیه السلام است، برای آنها (یعنی کشور بسیار کوچک کویت،) انتخاب شود. در این فرض، باید به این چند سؤال پاسخ دهیم:

آیا این ولی فقیه برآمده از آرای مردم کویت، «ولی امر مسلمین جهان» است یا «ولی امر مسلمین کویت؟»

آیا باید یک و نیم میلیارد نفر جمعیت مسلمین جهان به امر و دستورات این ولی فقیه کویت گوش فرا دهند و طابع او باشند؟

آیا اهل علم و روحانیون ایران، از این «ولی امر مسلمین جهان» تبعیت می کنند؟

اکنون نیز، به کار گیری اصطلاح ولی امر مسلمین جهان برای رهبر معظم انقلاب ایران به همین شکل ، غیر صحیح و مخدوش است؛ چرا که مسلمین و خبرگان مسلمین جهان، در انتخاب و کشف و تعیین معظم له نقشی نداشته اند، تا آن عزم و ارادۀ جهانی و خواست و کشفِ خبرگان جهان، بتواند ولایت امری ایشان را جهانی و همگانی نماید.

این تذکر گفته شد نه برای عموم، بلکه برای اهل علم و روحانیون عزیز که علاقمندم، همیشه محبوب باشند. زیرا ؛ همان گونه که اگر اهل علم کشور کویت از این اصطلاح استفاده کنند ، این عمل، مورد تمسخر و استهزاء مردم ایران  و دیگر مردم جهان قرار می گیرد؛ به کارگیری این اصطلاح مخدوش و معلول توسط روحانیون و اهل علم ایران نیز، می تواند باعث تمسخر ایشان در بین مسلمین و مردم جهان شود.

اگر اصطلاح ولی امر مسلمین جهان در عقیدۀ شیعه کارساز است، کارسازی آن فقط به واسطۀ وجود امام معصوم علیه السلام می باشد؛ چرا که عقیده داریم؛ انتصاب وی مستقیم و بدون واسطه از سوی خداوند متعال صورت می پذیرد و وابسته به رأی و کشف مردم که ممکن است همراه اشتباه نیز باشد، نیست.

بنابراین در دوصورت میتوان این اصطلاح را مورد استفاده قرار داد. یکی برای امام معین شده از جانب خداوند متعال و دیگری نایب عام امام علیه السلام که توسط خبرگانِ «تمام مردم و مسلمین جهان» معین شده باشد.

اما از آنجایی که اکثریت مسلمین جهان که بیش از  یک میلیارد نفر هستند به این عقیده با شرایط و جزئیات مورد عقیدۀ تشیع، پایبند نیستند، به نظر می رسد شیوع این اصطلاح ، حداکثر در بین شیعیان جهان می تواند کاربردی باشد؛ که همان نیز به علت تنوع و تشتت سلایق اعتقادی شیعیان جهان، بعید است محقق شود. بنابراین و دست بالا، ولی فقیه ایران، می تواند «ولی امر مسلمین ایران» باشد.

Link لینک      Comments () نظرات ۱۳٩٢/٥/٢٥

Recent Posts مطالب ارسالی جدید اعتراض و همدردیِ منفی یا مثبت منع رطب مراجع تقلید بررسی نسبت برخی از اشیاء در شناخت رنگ حرکت دائمی اختراع دستگاه تشخیص رنگ و رنگهای مکمل آن (مخترع کاظم استادی) کتابشناسی عدم تحریف قرآن منتشر شد نمایشگاه خانوادگی نقاشی در گالری توکای قم اختراع دستگاه بومسیلک متحرک (مخترع کاظم استادی) نسبت خط عربی و مسلمانان جهان به تغییر خط کتابشناسی خط فارسی و تغییر خط
My Tags موضوعات کلی کلیات و شرح حال (۳٧) زبان و ادبیات فارسی (۳۱) داستان و متفرقه (٢٧) زبان سرخ (۱٩) تاریخ و جغرافیا (۱٩) هنر (۱٢) فلسفه منطق کلام (۱٢) قرآن و حدیث (۸) اخلاق و عرفان (۸) طب و علوم کاربردی (۸) احکام (٧)
My Friends دسترسی آسان به یوتوبی یاهو ویکی نبشته ویکی فقه ویکی علوم اسلامی وکی پدیا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وزارت علوم تحقیقات فناوری همراه اول نگارستان اشراق موسسه پژوهشی فلسفه ایران موزه هنرهای معاصر مشابه یاب روایات مرکز مدیریت حوزه علمیه قم مدرسه طراحی رود آیلند مخابرات 118 لغت نامه دهخدا گوگل مترجم گوگل جستجو گوگل پلاس گوگل ارث گنجور کتابخانه ملی کتابخانه مجلس شورای اسلامی کتابخانه دیجیتال نور کتاب قم کتاب اول فیس بوک فرهنگستان هنر فرهنگستان زبان و ادب فارسی عصر ایران سیستم جامع دانشگاهی گلستان سامانه جامع دانشگاه علمی کاربردی سامانه اعلام حساب خانوار سازمان سنجش سازمان حج و زیارت سازمان ثبت احوال کشور روبیمکث دفتر ریاست جمهوری ایران دفتر آیت الله جوادی آملی درگاه کنسرسیوم محتوای ملی دائره المعارف بزرگ اسلامی دانشنامه جهان اسلام دانشگاه ییل دانشگاه مفید دانشگاه قم دانشگاه علمی کاربردی هنر قم دانشگاه علمی کاربردی دانشگاه آزاد قم دانشگاه ادیان و مذاهب دانش سوم / مدرسه ابتدایی هدایت خبرگزاری کتاب ایران خبرگزاری اهلبیت علیهم السلام خانه کتاب جی میل گوگل تبیان تابناک پایگاه مجلات تخصصی نور پایگاه اندیشوران پایگاه احادیث نور بانک سامان انستیتو تکنولوژی روچستر انجمن هنرهای تجسمی ایران انجمن نجوم ایران انجمن طب سنتی ایران آمازون ارزش یابی مدارک تحصیلی