کاظم استادی

My Address آدرس من


‎Create Your Badge‎ Previous Months آرشیو ماهانه Home صفحه اصلی Archive آرشیو اسفند ٩٥ بهمن ٩٥ آذر ٩٥ شهریور ٩٥ خرداد ٩٥ اردیبهشت ٩٥ آذر ٩٤ مهر ٩٤ امرداد ٩٤ خرداد ٩٤ آبان ٩۳ شهریور ٩۳ تیر ٩۳ خرداد ٩۳ فروردین ٩۳ بهمن ٩٢ آبان ٩٢ مهر ٩٢ شهریور ٩٢ امرداد ٩٢ فروردین ٩٢ اسفند ٩۱ بهمن ٩۱ دی ٩۱ آبان ٩۱ شهریور ٩۱ تیر ٩۱ خرداد ٩۱ اردیبهشت ٩۱ اسفند ٩٠ بهمن ٩٠ آبان ٩٠ مهر ٩٠ شهریور ٩٠ امرداد ٩٠ تیر ٩٠ اردیبهشت ٩٠ بهمن ۸٩ More ... اطلاعات بیشتر
      kazem ostadi (ارائه نظرات و پیشنهادات شما موجب خوشحالی من خواهد شد)
دفاتر علما و مردم آزاری by: کاظم استادی

دفاتر علما و مردم آزاری / کاظم استادی

به نام خدا / روی سخن این نوشته،  دفاتر علماء عظام و مراجع تقلید شیعه است. جالب است بدانید که علماء اعلام، دو دسته­اند؛ علماء «بی مشتری» و علماء «پر مشتری». منظور از مشتری، مراجعه کنندگان به این دفاتر و بیوتات است.

علماء بی مشتری، اگر خود نخواهند، معمولاً بی­آزارند. و مشکلاتی برای همسایگان و هم­محلی­ها خود، ندارند. و تنها برکات معنوی این بزرگان، از سوی آسمان و شاید زمین، بر هم نشینانشان، نازل می­گردد.

اما علماء پر مشتری، و مخصوصاً «دفاتر مراجع معظم تقلید» برای همسایگانشان پر آزارند و دردسرساز. به طوری که ناخواسته یا از سر بی­توجه­ای، مشکلات فراوانی برای همسایگان خود، فراهم می­آورند.

همان­گونه که می­دانید، این دفاتر و بیوتات، محل رجوع برخی از مردم و غالبِ طلاب هستند. و به دلایل مختلف، این مراجعات، مزاحمت و اذیت و آزار برای همسایگانشان ایجاد می­کند.

اذیت و آزار آنها، انواع گوناگونی دارد، که در اینجا به چند دسته از آنها اشاره می­شود:

1- مراسمات مذهبی

در طول سال، جمعاً؛ حدود یکصد روز، مراسمات مختلف مذهبی، در این دفاتر و بیوت برگزار می­گردد. اعم از مراسم­های عزاداری و اعیاد متنوع، که هر کدام از این مراسم­ها، مشکلات مختلفی برای همسایگان، اعم از سر و صدا و نبود آسایش و محدودیتهای حرکتی (مخصوصاً برای بانوان) و ... فراهم می­آورد.

البته همه ما متدینن علاقمند به شرکت در این مجالس هستیم، اما این علاقه ما همراه است با؛ شرکت در ساعات دلخواه و مراسم دلخواه و مقدار دلخواه. اما این همسایگانِ شاید خوشبخت، در این ایام، باید چندین ساعت متوالی، توفیق اجباری داشته باشند، و درک حضورِ غیابی مراسم.

2- دیدارهای عمومی و خصوصی

روزانه، دیدارهای دسته جمعی مردمی و یا دیدارهای مسؤلین کشوری و لشگری، در این دفاتر برقرار است. که هرکدام، مدت زمانی معتنابه، قبل و بعد از دیدار، زحمات و مشکلات مختلفی از قبیل: معضل رفت و آمد و ترافیک، سر و صدا ، و محدودیت­ها و ممنوعیت­های حرکتی فردی، یا وسایط نقلیه، برای همسایگان ایجاد می­کند.

3- مراجعات فقرای واقعی و غیر واقعی

به مناسبت وجود این دفاتر، روزانه تعداد قابل توجهی، از متکدیان و نیازمندان رودار، جهت دریافت کمک­هایی نقدی و غیر نقدی، به این دفاتر مراجعه می­کنند. و از آنجایی که روحیه بهره­وری زیاد و نیز، سحر خیزی در آنها موج می­زند، با خود می­گویند تا اینجا که آمده­ایم، همسایگان را نیز بی­نصیب نگذاریم و آنها را هم در امر خیر صدقه و کمک ، شریک کنیم . و کمکی نیز از ایشان طلب می­کنند. زنگ زدن درب منازل همسایگان، همان؛ و بی­خوابی صبح و بعد از ظهر آنها، همان .

4- پارکینگ و محل توقف

معمولاً مراجعه کنندگان و نیز کارمندان این دفاتر، که تعدادشان نیز زیاد است،  از موتور و ماشین برای مراجعه استفاده می­کنند. و بدبختانه این دفاتر پارکینگ ندارند. توقف وسایط نقلیه آنها، همان؛ و ترافیک و جنگ و دعوا بین رانندگان درهم گوریده،  همان. مخصوصاً اگر دفتر مرجع تقلیدی ، از سر بی توجهی و بی سلیقگی، در کوچه­ای بن­بست واقع شده باشد، شاید روزی نباشد، که مرافعه­ای از تداخل وسایط نقلیه، ایجاد نگردد .

5- تأسیسات و تعمیرات ساختمانی

معمولاً این دفاتر، رو به رشد و توسعه­اند، و بنا به اصلِ عدم پیش بینی که در آنها وجود دارد، و چون برنامه­ای جهت چندسال آینده دفتر خود و توسعه آن نداشته­اند، بنابر این،با گسترش مراجعات و تأسیس دوایر جدید؛ هرچند روز یکبار، برنامه­های تأسیساتی و تعمیراتی و توسعه­ای متنوعی دارند و این تعمیرات و تعویض وسایط مختلف تأسیساتی و ... هر کدام به نوعی و از جهتی، موجب دردسری خاص خود، برای همسایگان آنها می­گردند.

6- مراجعات طلاب

روزانه، تعداد زیادی از طلاب علوم دینی، به این دفاتر، جهت امور اخروی و دنیوی، مراجعه می­کنند. و اول ماه قمری، و ایام تبلیغی، غوغایی در این مکانها؛ از جنب و جوش و حرکت و سرعت برپاست. معضل این رفت و آمدها ، موقعی دوچندان می­شود، که عالمی از سر تواضع، و  یا هر علت دیگر، تابلویی جهت توجه و آدرس برای مراجعه کنندگان، در مسیر و دفتر نصب نکرده باشد. همسایگان بخت برگشته، باید جزء مشاغل خود، مرتب در دقایقی از روز، مشغول آدرس دهی برای دفتر ایشان باشند.

و برخی مشکلات دیگر، که مجال بیان آنها نیست.

در اینجا فرصت و قصد آن نبود، که این مشکلات احصاء شود؛ بلکه این مطلب نوشته شد، فقط جهت امر به معروف و نهی از منکر بر دو ناحیه.

ناحیه اول؛ تبریک و تسلیت به همسایگان و هم محلی­های آنان، و توصیه آنها به صبر و اجر اخروی. و مهم­تر از آن، در ناحیه دوم؛ تذکر به «دفاتر مراجع معظم تقلید» به توجه و مراعات «حق همسایگی». یقیناً بی­دقتی در این امور به ظاهر جزئی و ساده، جدای از آنکه ناله و نفرین قلبی و زبانی برخی همسایگان را به همراه دارد، اثر مخرب­تری بر اعتقادات مذهبی آنها خواهد گذاشت.  و شاید همین باشد که؛ هدایت کنندگان، هدایت می­کنند، ولی تأثیر در هدایت شوندگان نمی­گذارد. رطب خورده منع رطب چون کند.  

Link لینک      Comments () نظرات ۱۳٩۱/۳/٤

Recent Posts مطالب ارسالی جدید اعتراض و همدردیِ منفی یا مثبت منع رطب مراجع تقلید بررسی نسبت برخی از اشیاء در شناخت رنگ حرکت دائمی اختراع دستگاه تشخیص رنگ و رنگهای مکمل آن (مخترع کاظم استادی) کتابشناسی عدم تحریف قرآن منتشر شد نمایشگاه خانوادگی نقاشی در گالری توکای قم اختراع دستگاه بومسیلک متحرک (مخترع کاظم استادی) نسبت خط عربی و مسلمانان جهان به تغییر خط کتابشناسی خط فارسی و تغییر خط
My Tags موضوعات کلی کلیات و شرح حال (۳٧) زبان و ادبیات فارسی (۳۱) داستان و متفرقه (٢٧) زبان سرخ (۱٩) تاریخ و جغرافیا (۱٩) هنر (۱٢) فلسفه منطق کلام (۱٢) قرآن و حدیث (۸) اخلاق و عرفان (۸) طب و علوم کاربردی (۸) احکام (٧)
My Friends دسترسی آسان به یوتوبی یاهو ویکی نبشته ویکی فقه ویکی علوم اسلامی وکی پدیا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وزارت علوم تحقیقات فناوری همراه اول نگارستان اشراق موسسه پژوهشی فلسفه ایران موزه هنرهای معاصر مشابه یاب روایات مرکز مدیریت حوزه علمیه قم مدرسه طراحی رود آیلند مخابرات 118 لغت نامه دهخدا گوگل مترجم گوگل جستجو گوگل پلاس گوگل ارث گنجور کتابخانه ملی کتابخانه مجلس شورای اسلامی کتابخانه دیجیتال نور کتاب قم کتاب اول فیس بوک فرهنگستان هنر فرهنگستان زبان و ادب فارسی عصر ایران سیستم جامع دانشگاهی گلستان سامانه جامع دانشگاه علمی کاربردی سامانه اعلام حساب خانوار سازمان سنجش سازمان حج و زیارت سازمان ثبت احوال کشور روبیمکث دفتر ریاست جمهوری ایران دفتر آیت الله جوادی آملی درگاه کنسرسیوم محتوای ملی دائره المعارف بزرگ اسلامی دانشنامه جهان اسلام دانشگاه ییل دانشگاه مفید دانشگاه قم دانشگاه علمی کاربردی هنر قم دانشگاه علمی کاربردی دانشگاه آزاد قم دانشگاه ادیان و مذاهب دانش سوم / مدرسه ابتدایی هدایت خبرگزاری کتاب ایران خبرگزاری اهلبیت علیهم السلام خانه کتاب جی میل گوگل تبیان تابناک پایگاه مجلات تخصصی نور پایگاه اندیشوران پایگاه احادیث نور بانک سامان انستیتو تکنولوژی روچستر انجمن هنرهای تجسمی ایران انجمن نجوم ایران انجمن طب سنتی ایران آمازون ارزش یابی مدارک تحصیلی